Mısır'daki gazetecilerin hayatı tehlikede!

Mısır'da gazetecilerin tehdit altında olduğu bildirildi.

Mısır'daki gazetecilerin hayatı tehlikede!

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), internet sitesinde, hafta sonu başkent Kahire'de birçok uluslararası medya grubunun çalışanlarının saldırıya uğraması ya da kısa süre gözaltına alınmasından "derin endişe duyduğunu" açıkladı.

CPJ, darbe karşıtlarına yönelik müdahalede İngiliz Sky haber kanalının kameramanı ile Dubai merkezli bir basın kuruluşu çalışanının geçen hafta öldürülmesinden sonra Kahire'deki Ramses Meydanı'nda bulunan Fatih Camisi'nde polisin kuşatmasını çeken Fransız televizyon ekibinin cumartesi günü yaklaşık 10 saat gözaltında tutulduğunu belirtti.

Komite, İngiliz Guardian gazetesinin Mısır muhabiri Patrick Kingsley'in de aynı gün iki kez gözaltına alındığını vurguladı.AA muhabiri Hiba Zekeriya ve TRT muhabiri Metin Turan'ın da cumartesi günü gözaltına alındığını açıklayan CPJ, Zekeriya'nın cezaevinde 8 saat tutulduğunu vurguladı. CPJ, Brezilyalı serbest gazeteci Hugo Bachega'nın ise 7 saat cezaevinde kaldığını belirtti.Komite, Fatih Camisi'nde Wall Street Journal muhabiri Matt Bradley ve Independent muhabiri Alastair Beach'in saldırıya uğradığını, Beach'in başına darbe aldığını, Bradley'in ise not defterinin çalındığını bildirdi.

CPJ'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Şerif Mansur, Mısır'da gazetecilere yönelik baskının büyük oranda arttığını belirterek,"ülkede geçen hafta eşi görülmemiş sayıda gazetecinin öldürülmesi ve saldırıya uğramasının Mısır basını için endişe verici olduğuna" dikkati çekti. Özgür basının demokrasinin inşası ve farklı seslerin kamuya dahil edilmesinde temel teşkil ettiğini belirten Mansur, geçici hükümetin söz verdiği gibi basın özgürlüğünü korumanın bu yönde atılacak ve şu an çok gerekli kilit adım olduğunu vurguladı.

CPJ, Mısır'da hafta sonu gazetecilere hedef alan saldırıların, Mısır hükümetinin uluslararası medyayı gerçeği yansıtmamakla suçlamasından sonra düzenlendiğini belirtirken, Mansur, Devlet Enformasyon Servisi'nin bu yöndeki açıklamasının gazetecileri hedef alan birçok saldırının temelini teşkil ettiğine inandığını ifade etti. Mansur, birçok kritik yerel kanalı başarıyla susturduktan sonra hükümetin şimdi uluslararası gazetecilere rahat vermediğini ve gözünü korkuttuğunu belirtti.

Komitenin verilerine göre Mısır'da 1992'den bu yana 7 gazeteci öldürüldü. 8 Haziran 1992'de Farag Fouda, 4 Şubat 2011'de Ahmed Muhammed Mahmud, 9 Ekim 2011'de Wael Mikhael, 12 Aralık 2012'de El Hüseyin Ebu Deif, 29 Haziran 2012'de Salih el Din Hasan, 8 Temmuz 2013'te Ahmed Asım el Senusi ve 14 Ağustos 2013'te Mick Deane yaşamını yitirdi. Cumartesi günü gözaltına alınan TRT muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi dün 15 gün uzatılmıştı. Mısır güvenlik güçleri dün İhlas Haber Ajansı Kahire bürosunu da basarak büro Şefi Tahir Osman Hamde'yi gözaltına almıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
200 YILDIR EMPERYALİSTLER OSMANLI ÜZERİNDE OYUN OYNAYIP CASUSLARLA OSMANLIYI PARÇALAMIŞ VE UFAK DEVLETLER BÖLÜP BUGÜNE KADAR PETROLÜ SÖMÜRMÜŞTÜR,ARAPLAR HALA UYUMAKTADIR.ÖRNEĞİN ÇOK BİLGİLİ HOCALAR YETİŞİTİRİP YOLLAYAN İNGİLTERE İSYANLAR ÇIKARTIP İSYAN ÇIKAN BÖLGELERİ ZAPTETMİŞTİR.HER ÜLKEDE BUNLARIN ÇOK BÜYÜK MİKTARLARDA PARA VERİP YETİŞTİRDİĞİ YANDAŞLARI VARDIR.KÜRTLER YANILIYOR.BUGÜN DOĞUDA OLAN OLAYLAR EMPERYALİSTLERİN İŞİDİR.BÖLGEDE GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE DÜNYANIN PETROLÜNÜ SÖMÜREN EMPERYALİSTLERİN İŞİNE GELMEMEKTEDİR.BU YÜZDEN DİNİ YÖK EDEREK IRK AYRIMINI KÖRÜKLEMEKTELER.ARAŞTIRIN GÖRÜN
Diğer Haberler