HABER

Mısır'daki protestolarda yine kan aktı

Mısır'da Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin iktidara gelişinin birinci yıldönümünde yüz binlerce kişi istifa talebiyle sokaklara döküldü.

Mısır'daki protestolarda yine kan aktı

Mısır'da Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin iktidara gelişinin birinci yıldönümünde yüz binlerce kişi istifa talebiyle sokaklara döküldü. Ölü ve yaralılar olduğu haber veriliyor.
Ülke çapında düzenlenen protesto gösterilerinde yüz binlerce kişi Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin istifası talebiyle sokaklara döküldü. El Ahram gazetesi, Mısır Sağlık Bakanlığı'na dayandırdığı haberinde, gösterilerde en az 7 kişinin öldüğünü, 600 kişinin de yaralandığıni bildirdi.

Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre Mısır'ın güneyinde bulunan Asyut'ta kimliği belirlenemeyen motorlu ve silahlı bir kişinin protestoculara açtığı ateş sonucu en az 3 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

Yerel basında çıkan haberlerde ise Beni Süveyf'de Mursi karşıtları ve yandaşları arasında çıkan çatışmalarda yine bir kişinin hayatını kaybettiği kaydediliyor. Feyyum'da 18 yaşındaki bir kişi hayatını kaybederken, Müslüman Kardeşlerin Kahire'deki merkezine yönelik saldırıda da en az işi kişi öldü.

Göstericiler sabah saatlerine kadar protestoların kalbi Tahrir Meydanı'a ve başkanlık sarayının önüne akın etmeyi sürdürdü.

Mursi karşıtları, devlet başkanının istifa ettiğini açıklayana kadar protestolara devam edeceklerini kaydediyor.

Su ve limonatadan zehirlendiler

İskenderiye, Port Said ve Luksor kentlerinde de on binlerce kişi sokaklara çıktı. İskenderiye'de birçok kişinin sokak kenarında kendilerine dağıtılan bedava su ve limonatayı içmelerinin ardından zehirlenme belirtileri gösterdiği kaydedildi.

Mısır’da Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin istifası talebiyle imza kampanyası yürüten Temerrüt (İsyan) Hareketi, 22 milyondan fazla imza toplandığını açıklamıştı. Muhalefet, Mursi'ni söz verdiği gibi tüm ülkenin devlet başkanı olmayıp, sadece Müslüman Kardeşlerin gücünü pekiştirmeye çalıştığını savunuyor.

Birçok Mısırlı, olayların giderek tırmanması nedeniyle işlerine gitmeyip, evde kalmayı tercih ederken, binlerce yabancının cumartesi günü ülkeyi terk ettiği belirtiliyor. Mısır'daki son şiddet olaylarında daha önce de aralarında bir Amerikan vatandaşının da bulunudğu en az 7 kişi ölmüştü.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/rtrd, BW/MÇ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön