Mısır'dan Türkiye'ye büyük suçlama

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi Türkiye düşmanca bir tavır sergiledi dedi.

Mısır'dan Türkiye'ye büyük suçlama

Mısır'da darbe karşıtı oturma eylemlerinin güvenlik güçleri tarafından kanlı şekilde sonlandırılması sonucu protestoların ülke geneline yayılmasından sonra devlet televizyonunda konuşan Fehmi, ülkesinde yaşanan olayları ve uluslararası toplumun olaylara bakışını değerlendirdi.

Uluslararası basının çarpıtarak aktardığı haberler karşısında diplomatların Mısır'daki gerçek resmi yansıtmak için 7 gün 24 saat çalıştığını" aktaran Fehmi, Avrupa Birliği'nin (AB) olaylara tepkisiyle ilgili "AB toplantısı kendilerine kalmıştır. Buradaki oturma eylemleri uluslararası barışa ve güvenliğe tabii ki tehdit oluşturmaz. Buradan bir sivil toplum delegasyonu Brüksel'i ziyarete gidecek. Bazı AB ülkelerinin uzun zamandır demokrasi tecrübeleri var. Bu yüzden, idealist standartları var ancak bunlar kısa zamanda başarılamıyor" diye konuştu.

MISIR'A DIŞ BASKI KABUL EDİLEMEZ

Ülkesinin kararlarının Mısır'a ait olduğunu ve dış baskının kabul edilemeyeceğini aktaran Fehmi, "Katar'dan gelen açıklamalar karşısında üzüntü duydum. Bunlar, konuyu uluslararası bağlamda politize ediyor ve tek tarafı destekliyor. Katar, bir Arap ülkesi umarız ki Mısır'la ilgili açıklamalarını, duruşunu gözden geçirir" ifadelerini kullandı.

Mısır'ın ABD konusunda durduğu noktadan geri çekilmeyeceğini belirten dışişleri bakanı, şunları söyledi:

"30 Haziran gösterilerinden beri ABD'nin tavrı kafa karıştırıcı. Birleşik Devletler, Mursi'nin performansının tatmin edici olmadığını gayet iyi biliyordu. ABD, Arap dünyasının kamuoyunu gözardı etmeye alışkın. Mısır'la ABD ilişkilerinde şu an şüphesiz ki gerginlik var, bunu düzeltmek iki ülkenin de yararınadır.

İSMAİLİYE’DE CİNAYET

Fehmi, Afrika Birliği'nin Mısır'ın üyeliğini askıya almakta acele ettiğini buna rağmen ülkesinin Afrika Birliği delegasyonunu kabul etmekten imtina etmediğini vurguladı.

İlk yurtdışı seyahatini Sudan ve Güney Sudan'a yapacağını belirten Nebil Fehmi, çıkmayı planladığı Arap ülkeleri turundan vazgeçtiğini açıkladı.

ULUSLARARASI TOPLUM SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEDİ

Dışişleri Bakanı Fehmi, şunları kaydetti:

"Önceliklerimiz birincisi Mısır'ı savunmak, ikincisi Nil Havzası konusunda yürüteceğimiz çalışmalar, üçüncüsü dış politikanın yeniden yapılandırılması. Başbakan Biblavi'nin de söylediği gibi oturma eylemlerini sonlandırmak zor bir karardı. Uluslararası toplum Mısır konusunda sorumluluğunu yerine getirmedi. Türkiye 30 Haziran gösterileri karşısında sadece açıklamalarıyla değil uluslararası hamlelerle düşmanca bir tavır sergiledi. Türkiye'nin Mısır karşısındaki tutumu AK Parti'nin ideolojisi ve Arap devrimlerinde yaptığı yalnış hesaplamalarla ilgilidir. Mısır'daki durumun istisnai olduğunu anlayabiliyorum ancak çifte standart ve dış müdahele kabul edilemez. Mısır'da istikrar olmazsa, Filistinliler haklarını elde edemez. Mısır'ın sahneden çekilmesiyle İsrail-Filistin barış görüşmeleri girdiği yoldan çıkar. Filistin davası Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın önceliğinde olacaktır. Arap dünyasını aynı 2. Dünya Savaşı'nda olduğu gibi bölmeye çalışan yoğun bir çabaya şahit oluyoruz."

Fehmi, İran'la yeniden yakın ilişkiler kurmak istediğini aktararak, "Şimdi burada ve orada yeni hükümetler var, bu tabiki Mısır'la olan eski dosyaların gözardı edilmesi demek değildir. Mursi zamanında gerçekten bir yakınlaşma yoktu, sadece ziyaretler ve bir takım açıklamalar oldu" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 78 yorum
Türkiye diyerek genelleme yapma Suçlanacak biri varsa AKP
haklisin mesela katil esadi dunya kinarken sevgili chp liler gidip elini opmustu onu unuttuk ;-)
isminde bile keramet yok sinek papaz sen türk deyılsınki üstüne alınma
AKP, öldürün istediğiniz kadar sivili deseydi, darbe yapmış postallıları da alkışlasaydı mutlu olur muydunuz?
Kullandığın isme bakıldığında, yaptığın yoruma şaşamamak lazım..:D
he hee hee..!! dıyoruz bız artık sızın gıbılere
ne alaka laf diye konuşma
biride sensin gerzekkkkk
komiularla sıfır sorundu hani nerde hepsiyle dalaştık.Hepsi düşmanımız oldu.SAYENİZDE AKP
Esat'la, Sisi'yle dost mu olalım yani? Biz tüm ortadoğu halkının dostuyuz. Gün gelecek tüm tağutlar yıkılacak AMA HALKLAR DİM DİK AYAKTA HALACAKTIR.
ya bu kafalar bu zihniyetler tamamen sandığa takılmış, iyi güzelde kardeşler sandığa giderken söylenenler iktidara gelince tamamen tersi olursa millet 4 yada 5 yıl cekmek zorundamı iktidarın zulmünü?
her beğenmeyen darbe mi yapacak, al işte yeni geleni de beğenmiyorlar şimdi ne olacak. iktidar niye zulum etsin. salak mı. biraz tahammül etmek gerekmez mi. demokrasiyi severim ama bizim parti kazanırsa. böyle mi olmalı
Yeniden seçim yapsınlar
Nerede demokrasi, nerede demokrasinin kurumları onlar ne güne var, varsa gereğini ilgili kurumlar yapar darbeci diktatörler değil, Ne kadar geri zekalı bir yorum yapmışsın
Mısır halkı ile ortak paydamız alnımız aynı yere kıblemiz aynı istikamete bakar.Bu bir kenara orda bir asgeri yönetim çıkıp sokakta kendi halkını çoluk çocuk demeden katlediyorsa.Bu bir insanlık dramıdır.Hangi dinden hangi mezhepten olursa olsun hayvana bile yapılsa bu tutum desteklememiz münkün değil.Mısır ın şu anki yönetimi bir insalık suçu işliyor.Acilen engellenip yargılanması gerekir.
Olaylara kah aynı, kah farklıdır deniyor ama olan biten hep aynı. Yani.. sandıkla gelen sandıkla gitme imkanını ortadan kaldırmamalı. Yani yazılı basın ve görsel basını ele geçirip kendi bülbülü haline dönüştürmemeli, muhalefete mensup yazar, çizer, düşünür, politikacı hatta asker kim varsa uydurma senaryolarla içeri tıkıp seslerini kısmamalı, Adaleti ve Yargıçları, savcıları kendi maşası haline getirmemeli. Bunlar yapılırsa muhalefet yok olur, duyamazsınız. Ama muhalefeti sokakda görürsünüz. yani iktidar ister sağ olsun ister sol.. bu rezilliği yaparsanız muhalefete yalnız sokaklar kalır.
geri kalmış toplumlara demokrasi fazladır
SENİNDE YAŞAMA HAKKIN ELİNDEN ALINSA SANADA FAZLA GELECEK UNUTMA KAHROLSUN İSLAM DÜŞMANLARI BİZ SİZİN DEMOKRASİ DEDİGİNİZ MECLİSİ PEYGANBER EFENDİMİZDEN 1400 YIL ÖNCE ÖGRENDİK SİZ DAHA 100 YIL ÖNCE TANIŞMIŞSINIZ
DARBEYİ YAPANLARDA,DARBEYE DESTEK VEREN TÜM ÜLKELERDE,DARBEYİ DESTEKLEYEN TÜM İNSANLARDA ŞEREFSİZDİR.HAYSİYET YOKSUNU ŞEREFSİZLERİN KONUŞMAYA YAZMAYA HAKLARI YOKTUR.
Siz hep hayatınız boyunca Demokrasiden korkacaksiniz nezaman demokrasi gelecek bilin ki sizin torunuzun topunuzun hayatı sona erecek öyle onun bunun köpekliğini yapacan yanına o palalı satırlıları alacan Müslüman katledecen bu senin yanına kalacak he yok öyle bir dünya düzeni Döktüğününz kanlarda boğulacaksınız.
SİZE GEZİCİLER DESTEK VERİR DARBEYİ İSTEYEN ONLAR
SFIR SORUNDAN HERKESLE DÜŞMAN NOKTASINA GETİRDİLER HEMDE SADECE DIŞARDA DA DEYİL İÇERDE DE MİLLETİ KAMPLARA BÖLDÜLER,BİRBİRİNE DÜŞMAN ETTİLER,GEZİ PARKI OLAYLARINDA ARTIK BU POLİTİKALARINDA DORUĞA ULAŞTILAR,DEVLETİNE,ORDUSUNA,ÜLKEYE SAYISIZ HİZMET ETMİŞ ÖNDERLERİNE YAPILAN SAYGISIZLIĞI SADECE PROTESTO EDEN KİTLELERE KARŞI UYGULANAN ŞİDDETLE BERABER KENDİNE DESTEK VERENLERE DE HEDEF GÖSTEREREK DÜŞMANLIK TOHUMLARINI EKMEYE DEVAM ETTİ.MISIRDAKİ KAVGANIN NEDENİ YAPILAN DARBE Mİ SANIYORSUNUZ,O ZAMAN E.SEDATA YAPILAN DARBEYİ NEDEN ALKIŞLADILAR.MESELE KENDİ KAFA YAPILARINDAKİLERİN İKTİDARDAN GİTMESİ
Ben TC'nin başında kim olursa olsun onun desteklenmesinin yaralı olacağını düşünecek kadar sağduyulu bir vatandaş olarak uluslar arası ilişikler her gün yeniden şekillenir, diyorum. Sıfır sorun hedeftir. Buraya ulaşmak amaç olmalıdır. Yurtta sulh, dünyada sulh prensibinin bir başka ifadesidir. Bu yolda atılmış adımlar vardır. Ancak yeni oluşumlar ortaya çıkaracak kadar Türkiye güçlü değildir. Uluslar arası aktörlerin oyun gücü karşısında senin diyalogların işe yaramaz. Bir de her şeyi karalayan iç kamu oyu oluşturucuları var ki bunlar da işin cabası. İnşallah hedeflenen amaca ulaşılır.
Konuya ayri acidan bakarsak bizde agaccilar yagmalama yaparken dünyada cok kurulustan destek gördüler hatta politikacilar dahi aralarina katildi, RTE nin yaptiklarini elestirip demokrasi ve insanhaklarindan bahsettiler, Misirda olanlara karsi sessiz kalmalarinin sebebi nedir sizce, yoksa firavunlari cokmu seviyorlarda dur ! bu bir katliamdir demiyorlar.
adam haklı
Kimin eli kimin cebinde, kim ne yapıyor,neyle uğraşıyor hiç belli değil.Umarım Türkiye'nin sonu da benzemez kardeş ülkelere
kıyamet yaklaşıyor ortadoğu kan gölü gibi
peki de dost musunuz
Dünya!da akan bu kadar kan var, zulüm var. Ahlaksızlık diz boyu. iyiye kötü, kötüye iyi gözle bakılan bir çağa girdik.mehdinin gelme zamanıdır diye düşünüyorum.
mehdi geldi bilader tayip erdoğan
mehdi yolda geliyor... ilk senin kulagini ceekecekmis... midasim benim
Sen dinine şırk koştuktan sonra nerden medet umarsın?! Zavallı....Daha mehdi mi bekliyorsun?
AKP NİN YANLIŞ DIŞ POLİTİKALARI TÜRK MİLLETİNİ BÜTÜN DÜNYADA SEVİMSİZ BİR HAALE GETİRDİ. MISIRDA ASKERLERİN HALKINA YAPTIĞI KATLİAM KABUL ESİLEMEZ ANCAK AKPNİN DE YANGINA KÖRÜKLE GİTMEMESİ LAZIM
darbecileri tanımıyoruz yürü gettt..
SİZCE BİZMKİLERİN AMACI DEMOKRASİMİ,MESELE DEMOKRASİYSE,DEDİKLERİ GİBİ SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDECEKSE,SURİYE HALKININ %90 OYLA SEÇTİ B.ESADI ,KIRALLARLA BİR OLUP DEVİRMEK İÇİN SİLAH DAHİL HER TÜRLÜ DESTEYİ VEREREK YÜZBİNLERCE SURİYELNİN KATLİNE SEBEP OLUNURMUYDU,MUSRİ % 52 OYLA SEÇİLDİ FAKAT E.SEDAT %90 CİVARI OYLA SEÇİLMEMİŞMİYDİ,MISIR HALKI AYAKLANDI VE ORDU KAN DÖKÜLMESİN DİYE MÜDAHALE EDİP İDAREYE EL KOYDU YANİ DARBE YAPTI,BİZDEKİ BU SÖZDE DARBE KARŞITLARI K.EVREN GİBİ MISIR ORDUSUNU ALKIŞLADILAR,FAKAT MURSİ DEVRİLİNCE DARBE KARŞITI OLUP KAN DÖKÜLECEYİNİ BİLE BİLE DİRENME ÇAĞRISI YAPTILAR
Görünüşe bakılırsa ve tarafsız bakarsak. Gezi olaylarının aynısı mısırda yaşanıyor.. Yalnız taraflar farklı. Mısırda ki iktidar ile bizim iktidar karşıtlar. Bizim iktidar gezi olaylarında millete yapmadığını bırakmadı. 7 kişi öldü binlerce yaralı vardı. Polis amerikan polisi. ama bu kadar da insafsızsık olmaz. Bu zalimliğin emrini başbakan verdi. Şimdi mısıra kızıyor. Eee sen yaptın aynını 2ay önce. Kendine neden kızmıyorsun peki. Bu adalet değildir. Ben belki tam tarafsız olamam ama başbakan tarafsız olmak zorunda. Mısırdakine faşizm, kendi yaptığına demokrasi dersen bütün dünya güler.
adamlar haklı onlar için Türkiye gerçekten düşman abd nin yanında bir Türkiye onun kirli işlerini yapıyor suriye gibi...
Kendi halkına kurşun sıkan Darbeciler, Alkış mı bekliyorsunuz? Biz Türk halkı olarak sizi ve sizleri alkışlayanları lanetliyoruz. BUNCA CİNAYETTEN SONRA RAHAT UYUYABİLİYORMUSUNUZ.
Kendi adına konuş,Türk halkını karıştırma.Her ülkenin iç işlerine burnumuzu soka soka kimse tarafından dikkate alınmayan bir ülke olduk.Türkiye Dünyanın Marko Paşasımı,herkesin derdi bizimi geriyor?Kendi vatandaşımız çok mutluymuş gibi başkalarının sorunlarıyla uğraşıyoruz..Bölgeyi kan gölüne çevirenler düzeltsin diyeceğim ama onların istediği zaten buydu.Ayrıca gezide işlenen cinayetlerin sorumlularına da sor bakalım rahat uyuyabiliyorlarmı?
Buda bitti komşulardan kim kaldı ya bilen varmı dost olarak
Bir zamanlar kral idi Mısıra,şimdi kaldı .... bu şarkıyı bilirmisiniz.?
utanmadan konuşutorlar katiller cocuk katilleri kerbeladan ne farkı var yapılan zülmün
Kur'an yolundan değilde; mezhepler,tarikatlar veya şahısların yolundan giderseniz sonu bu olur.
Akp suriyeyi bitirdi sıra mısırdamı? Böyle gider türkiye çıkmaz bir yola saplanacaktır. Birde medyada onlardan yana istedikleri gibi at koşturuyorlar memlekette
LAfa bak bazı şeyler öyle hemen olmuyor zaman alıyor demiş mursiye ne kadar dayandılar?Neden hemen olsun istediler herşey bu adamlar israilin köpeği olmuş
Yalan mı? Her türlü pisliği sergiledik. İslam'ın mağlubiyeti zannettik. Günlerce canlı yayın yaptık. Birazcık gücümüz yeteceğini anlayınca, demokrasi muhabbeti ile yıkıcı davranıyoruz. Her olay o ülkenin kültürü ve şartları içinde değerlendirilir. Sonuçta; onlar ilelebet birlikte yaşayacak.
RTE dünyada yapyanlız kalmış bir diktatöre dönüştü.sadece bunu ilan etmeleri kaldı.suriyeden doldurduğumuz terör örgütleri yeter.yarın türkiye terör örgütlerine yataklık yapan ülke ilan edilecek sonra ambargo,,vs.AKP li koyunlar saolsun
halk düşmanlarına darbecilere dost olacak deyildik
Yakında Türkiye de karışacak. Nereden mi biliyorum..Başbakan söyleyip duruyor...Mursi nin görevi Mısırı karışırtırmaktı, becerdi, şimdi teyyipin görevi Türkiyeyi karıştırmak, bu gerçekleşecek....İddia ediyorum....Dikkat edin Başbakanın bir-iki gündür söylediği bu....Mısır da Mursi, bide Teyyip....İkisi de aynı vazifenin elemanları.....
Mısır haklı, bize ne aga suriyeden, mısırdan...
zulme karsi turkiye herzaman heryerde..
biz herkese karısırız önemli olan oy toplayıp ikdidarda kalmaktır mymarda tecavüzcülere ağlarız suriyede teröristlere ağlarız yoksa müslümanlığı kullanmasak nasıl ikdidarda kalacağız !!!
yılardır müslünanlar mehdi geleçek diye uyduruk hadislerle kandırılıyo her müslünının müslümança gürevini yerine getirirse en büyük mehdi odur
müdahele kesinlıkle edılmesı lazım ama bunu yapacak dewlet gören warmı (sadece müslüman dewletlerden bahsedıyorum ) kıcımızın dıbınde surıye 3 yıldır sawasta hanı mudahale işlerı gucleri polıtıka sawas warda bızmı gıtmedık werecek bır can war onuda allah nasıl isterse ole alır
Sandık sandık diyenlere!Siz sanıyor musunuz ki gerçek demokrasi sandıktan çıkandır?Eğer seçim sistemi oy hırsızlığına uygun ve uyarlı ise nereden bileceksiniz gerçek iktidarın hangisi olduğunu?Türkiye'de YSK'nın yani AKP'nin,yani AB-D-İNG-İSRAİL'in tercih ettiği seçim sistemi programı SEÇSİS'tir.İnceleyin bakalım,bu sistem programı ne denli güvenilir?Şurada Yunanistan bile güvenilir olmadığı için bu seçim programını kullanmaktan vaz geçmiştir.Çünkü sanal ortamda oyların yönü değiştiriliyormuş.ABD'nin azgelişmiş ülkelere ihraç ettiği bir sistemmiş.Öyleyse böyle bir sistemin olduğu ülkemizde ter
Bu millet Demokrasi diyor demokrasiden anlayan yok darbe diyor darbenin en büyük mahsülü Bu gün iktidarda bulunan AKP dir. Ağlama edebiyatına alışmışlar %80 nin ne olduğu belli millette bu ağlamalara kanıyor vay benim garip milletim.Dün darbeye karşı olanlar demokrasi kelimesi ağzından düşmeyen zavallılar 2 gün önce İstanbulda millet hilafet çığlıklar atıyor şeriat düzeni isteriz diyerek nara atıyorlar pankart taşıyorlar.Çıkmışınız demokrasi diyosunuz darbelere hayır diyorsunuz.Size sorarım Mısırın iç politikası bizimi ilgilendirir Tayip efendi. Ancak düşman kazanırsın.
erhanbaba0 Senin yaşadığın toplum çokmu ileri?Daha geçtiğimiz Cuma günü Başbakan'ın oğlunun önünde Hilafet istediler.Gözünü aç ve ona göre yorum yap ütfen.Kemal Bulgan
Diğer Haberler