Mısır'dan Türkiye'ye iki kötü haber birden

Mısır'da savcılık, TRT Muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresini iki hafta daha uzattı. 2 Türk turist ise gözaltına alındı, daha sonra serbest bırakıldı.

Mısır'dan Türkiye'ye iki kötü haber birden

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde gözaltına alınan iki Türk turistin serbest bırakıldığı bildirildi. Mısır'da gözaltında tutulan TRT Muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi ise iki hafta uzatıldı.

Mısır’da Cumartesi günü El Fetih Camii’nde gözaltına alınan TRT Muhabiri Metin Turan’ın gözaltı süresi savcılık tarafından iki hafta daha uzatıldı. Gözaltı süresinin uzatılmasına gerekçe olarak “eksik belgeler” gösterilirken, Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği savcılık kararına itiraz etti.

"GAZETECİLİK YAPMAYA GİTTİM"
Edinilen bilgiye göre, TRT muhabiri Turan’ın dün savcılığa iletilmesi öngörülen dosyası ancak bugün öğle saatlerinde tamamlandı. Bu dosyada Turan’la ilgili Mısır makamlarının “Terörist gruplarla birlikte hareket ettiği” iddialarının yanı sıra, kendisinin verdiği “El Fetih Camii’ne diğer meslektaşlarımla birlikte gazetecilik yapmak için gittim. Gazetecilik dışında hiçbir amacım yoktu. Olaylar çıkması üzerine cami içinde mahsur kaldım” ifadeleri de yer aldı.

Turan’ın El Fetih Camii’nde gözaltına alınan diğer gazeteci ve Müslüman Kardeşler yanlılarıyla birleştirilmiş dosyası savcılığa iletildiğinde Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği’nin tuttuğu avukat da hazır bulundu. Avukat Turan’ın serbest bırakılmasını istedi. Savcının dosyayı incelemesinden sonra Turan’ın gözaltı süresinin iki hafta daha uzatılması uygun bulundu. Turan’la birlikte diğerlerinin de süresi uzatıldı.

“TEMİZ KAĞIDI” EKSİK
Hürriyet’e bilgi veren yetkililer, “Savcının gerekçesinde Turan ve diğerleri hakkında bazı devlet kurumlarının vermesi gerektiği ileri sürülen ‘Temiz’ kağıtlarının eksik olması gösterildi. Gözaltı süresinin uzatılmasına 48 saat içinde itiraz hakkı var. Büyükelçiliğin avukatı anında itirazı yaptı. Turan’ın serbest kalması için girişimlerimiz yoğun şekilde devam edecek” dediler.

SERBEST KALIR DİYE DÜŞÜNÜLÜYORDU
Ankara, geçen pazar günü Kahire Büyükelçiliği yetkililerinin Turan’la üç saate yakın görüşmesinden sonra serbest bırakılmasını ümit ediyordu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da dünkü günkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “Ümit ediyoruz ki Metin Turan arkadaşımız bugün (dün) geç saatlerde bölge savcısının ifadesini aldıktan sonra serbest bırakılacaktır” demişti.

AA: TARİHİ MEKANDA ÇEKİM YAPIYORLARDI
Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde ise gözaltına alınan iki Türk turistin serbest bırakıldığı bildirildi. Gözaltına alındığı söylenen iki Türk turistle ilgili Ankara’dan ilk tepki Dışişleri’nden geldi.

Anadolu Ajansı, iki Türk turistin görüntülenmesi yasak tarihi mekanlarda çekim yaptıkları esnada gözaltına alındığını belirtti.

Ajansın haberine göre, jeoloji alanında araştırmacı olduklarını ifade eden 52 yaşındaki Ali Han ve 42 yaşındaki Ahmet Keris isimli iki Türk vatandaşının üzerinde bölgenin yüzölçümünü gösteren harita bulunduğunu bildirdi. Han ve Keris'in emniyet yetklilerine, yeryüzü katmanları üzerine çalıştıklarını ifade ettikleri belirtildi. Mısır'ın Luksor kenti, dünyadaki en önemli tarihi kentler arasında yer alıyor.

TURLAR MISIR'A GİTMİYOR
Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, son dönemlerde tur acentalarının hiçbirinin Mısır'a paket tur düzenlemediğini söyledi. Bundan 5-6 ay önce Sharm El Sheikh bölgesine turların yapıldığını ancak Mursi'nin devrilmesi ile birlikte başlayan karışıklık nedeniyle oraya olan turların da iptal edildiğini anlatan Özkar, "Şu anda gitmek isteyen alır biletini yine yine gider ama hiç bir firma tur düzenlemiyor. Sadece münferit gidişler söz konusu" dedi.

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
mısır ın zerre kadar aklı olsa Türkiye ile iyi geçinir..zavallılar... zulüm nereye kadar hala patinaj yapıyorlar..hemde Türkiyeyi karşısına alarak..
gazeteciyemi benziyor ajanamı bence ajan !!!
O MUHABİRİN BAŞINA İNŞALLAH BİR ŞEY GELMEZ.EĞER GELİRSE SORUMLUSU KİM? KENDİSİMİ,TRT GENEL MÜDÜRÜMÜ,BÜLETN ARINÇ'MI,RTE'Mİ,GÜL'MÜ.ELBETTE HİÇ Bİ RİSİ SORUMLULUK ALMAZ.BEN ÖYLE BİR TALİMAT VERMEDİM DER VE SEPETİ SIRTLA RINDAN ATARLAR.OLAN METİN TURAN'A OLUR.BİR BASIN MENSUBUNUN FÖZALTI SÜ RESİNİN UZATILMASININ EN ÖNEMLİ GEREKÇESİ CASUSLUK İDDİASI OLABİLİR.HAYIRLI SI OLUR İNŞALLAH.KEMAL BULGAN
Siz degilmiydiniz; Esenboğa yolunu Şahımız geliyor diye kapatan Metro belediye otobüslerini sabaha kadar beleşe çalıştıran KazlıÇeşmeye darı döküp Geh blii blii diye seferberlik ilan edip Kaz Dağlarındaki Kazları bile uçakla taşıyan Özelleştirdiğiniz Adaletinize güvenmeyip isyan eden 5 Ağustos ta Firavunun Fetvasıyla Türkiye genelinde hür iradesiyle Silivriye gitmek isteyen halkın otobüslerine temiz yeterli degil diye trafige çıkarmayıp seyahat etme özgürlügüne el koyan Dün kardeşim dediklerinize ertesi gün tecavüz etmeye kalkışan Dinsizin hakkından imansız geliyormuş Allahın sopası da varmış…
T.C.Yİ KOMŞULARDAN ARTIK KİMSE TAKMAZ OLDU .TAŞ ATIPDA ÜZERİMİZE SIÇRAMASIN DİYE UZAK DURUYORLAR ...SIFIR KOMŞU BIRAKMAYI BAŞARDILAR NE YAZIKKİ..
HİÇ AKIL ETMİYORMUSUN DÜZENİ KURANLARI.ADAMLAR HER TARAFI DÜZMÜŞLER AYKIRI SES ÇIKINCA BÖYLE OLUYOR.YA ONLARIN DÜMEN SUYUNA YATACAN YADA ONLARLA YOLLARI AYIRACAN.ONLARIN DÜMAN SUYUNA YATTIN MI.SATILMIŞ OLUYORSUN, ONLARA KAFA TUTUNCA AKILSIZ OLUYORSUN.NE YAPACAZ ŞİMDİ.
Amerikaya, - Gerekirse kıbrısı ilhak ederiz diyen sayın Eceviti arıyor gözlerim. Neden şimdi daha iyi anlıyorum bu sözü söyledi, sonra devletin içinde kontrgerilla var dedi ve ağır hastalandı ve hep hastalıklı hali gösterildi televizyonlarda. ve şimdi daha iyi anlıyorum neden O zaman ki CHP lideri af getirerek önce millet vekili ardından da başbakan yaptı sayın teyyip erdoğanı. Madem o zaman ki CHP lideri ile Bülent ARINÇ çok yakın akraba imiş... Ülke nasıl her türlü satılır daha iyi anlıyorum şimdi...
oraya AJAN olarak bazı malum KİŞİLER tarafından GÖNDERİLDİ muhakkak
UMARIM TÜRK YARGISINI ÖRNEK ALMAZLAR MAZALLAH ON YILDA ÇIKAMAZ TUTUKLULUK SÜRECİNDEN.
Diğer Haberler