Mıssıssıppı'nin galibi Obama

BILOXI (İHA) - Demokrat Parti başkan adayı Barack Obama, Mississippi eyaletindeki ön seçimlerde rakibi Hillary Clinton'ı geride bırakarak zafere ulaştı.

CNN, FOX ve MSNBC televizyonlarının sandık başı anket sonuçlarına göre, Obama, Demokrat Parti Kurultayı'na 33 delege gönderen Mississippi'deki ön seçimlerde zencilerin yaklaşık yüzde 90'ının, beyazların ise dörtte birinin oyunu aldı. İlk sonuçlara göre Obama oyların yüzde 60'sını, Clinton'ın ise ancak yüzde 38'ini kazandı. Yetkililer, nihai sonuçların açıklanmasından sonra oy oranında önemli bir değişiklik beklenmediğini belirtti.

Obama'nın böylece, Clinton'ın Teksas ve Ohio'daki kritik ön seçimlerde elde ettiği avantajı sayıca silebilecek yeterli oyu almış olabileceği ifade edildi.

Mississippi seçimleri öncesinde bin 579 delegeye sahip olan Obama, zenci oyların çoğunlukta olduğu Güney Carolina, Alabama, Georgia ve Louisiana'da da Clinton'a karşı rahat bir zafere ulaşmıştı. Mississippi'deki beyaz oyların büyük bir bölümünü alan Clinton'ın ise bin 473 delegesi bulunuyor. Adayların seçilebilmesi için 2 bin 25 delegeye ihtiyaçları bulunuyor. Obama bugüne kadar 29 eyaletteki ön seçimlerden galibiyetle ayrılırken Clinton, 15 eyalette rakibini geride bırakmayı başardı.