MİT: PKK’nın elinde kimyasal silah var

Milli İstihbarat Teşkilatı, PKK’nın Suriye’deki kolu olan PYD’nin Kandil’deki üst yönetimin talimatıyla Suriye’de VX adı verilen sinir gazını temin ederek K. Irak’a gönderdiğini tespit etti.

MİT: PKK’nın elinde kimyasal silah var

Suriye’nin başkenti Şam’da kimyasal silah kullanıldığı iddialarının gündemde olduğu bir dönemde, MİT Müsteşarlığı’nın, devlet yönetimine kritik bir istihbari bilgi sunduğu ortaya çıktı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, MİT Müsteşarlığı, PKK’nın Suriye’deki kolu olarak nitelenen PYD’nin Suriye’de VX adı verilen sinir gazını temin ederek Irak’ın kuzeyine gönderdiğini tespit etti. Bölgedeki hareketlilik sonrasında gelişmeleri yakından takip eden MİT Müsteşarlığı, kısa süre önce edindiği çok önemli bu bilgiyi devletin üst düzeyi ve güvenlik bürokrasisi içinde yer alan kurumlarla paylaştı.

Talimat haziranda verildi
MİT Müsteşarlığı geçen hafta elde ettiği bilgiyle hazırladığı gizli yazıda, PKK’nın Kandil’deki üst yönetiminin geçen haziran ayının ilk haftası içinde Suriye’deki PKK’yla bağlantılı YPG kadrolarına kimyasal silah bulunması talimatı verildiği tespit edildi. Bu talimat doğrultusunda YPG mensuplarının Suriye’deki karışıklıklardan faydalanarak VX olarak tanımlanan sinir gazını temin ederek Kuzey Irak’a gönderdiğini ortaya çıkaran MİT Müsteşarlığı, aynı yazıda bir başka önemli bilgiye daha yer verdi.

Siyanür de YPG’nin elinde
Suriye’nin Tel Abyad bölgesinde faaliyet gösteren El Nusret Cephesi (ENC) ile PKK/PYD-YPD grupları arasında temmuzun son haftasında yaşanan çatışmalar sonrasında ENC mensuplarının elindeki siyanür gazının YPG’lilerin kontrolüne geçtiği belirlendi. Söz konusu siyanür gazının YPG tarafından Suriye topraklarında Nusaybin’in hemen karşısındaki Kamışlı kentine gönderildiğini tespit eden MİT Müsteşarlığı, son dönemde özellikle Suriye rejiminin silah temin faaliyetlerinin devam ettiğini bildirdi.

Önlemler artırıldı
MİT Müsteşarlığı, yazısında kalıcı etkileri bulunan kimyasal silahların terör örgütünün kontrolüne geçmesi tehlikesinin dikkat çekici olduğunu belirtti. MİT Müsteşarlığı’nın söz konusu bilgileri içeren yazısını başta Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere İçişleri Bakanlığı ile Kamu Düzeni ve Güvenliğini Müsteşarlığı’na da gönderdiği öğrenildi. Bu yazı sonrasında terörle mücadele eden kurumların kimyasal silahlara karşı önlemlerini daha da artırdığı kaydedildi.

MİLLİYET

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 89 yorum
SURİYEDEKİ TOPLU KATLİAMIN SORUMLUSU, ABD VE ONUN YARDAKÇISI, TAŞERONU TÜRK HÜKÜMETİDİR.AMAÇ SURİYEYE BU BAHANEYLE GİRMEK..TAYYİBEMİZDE BARIŞ, AÇILIM, MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ, ''BEBELERE KIYILIYOR'' SİYASETLERİ YAPIYOR AKLI SIRA..FİLİSTİNDE DE ÖLDÜRÜLEN ÇOCUKLAR VE DİN KARDEŞLERİMİZ VAR.NEDEN GİTMİYORSUN AYLARDAN BERİ.ÇÜNKÜ ABD VE İSRAİL İZİN VERMİYOR..BUNLARIN HEPSİNİN HESABINI VERECEKSİNİZ BİRGÜN.ABD VE İSRAİL PKK NIN BİTMESİNİDE ASLA İSTEMEZLER VE İZİNDE VERMEZLER..
:) sallamasyon mitin bile elinde olmayan bilgiler nedense çapulcularda var hayret boş konuşmakta sizden alası yok niye çünkü esedlerin ne olduğunu dünya biliyor diktator değilmi halkına yıllarca züzülm yapmamaışmı babası kimyasal kullanmamışmıkullanmış ee şimdi halk ayaklanınca hakkını isteyince terörist oldular ayrıca sevinme o kadar mededtte umma pkk bitecek zift dilliler senın gibi fazla sevinmesin lanet olsun sisin gibi vatandaşa lanet olsun sisin gibi insanlara ne hayrınız var şu memelekete en büyük terörist sizlersiniz hepsiniz aynı chp-bdp-sp-mhp-tkp-sdp-ip hep aynı Rabbime sığınıyoruzz
boşbakan ve ekibi pkk yla masa oturarak !pkk ya toparlanma fırsatı vermedi mi ?işte masa ya oturduğu o pkk elini güçlendirmek için her şeyi yapıyor!bizim boşbakanlarımız şimdi kış uykusunda yatıyor !bu ülke nin gücünü göremeyen !gösteremeyen !boşbakan ve ekibi UTANSIN.
onlarda utanmamı var yüzsüzlerde inşllh akp ile pkk ciyerlerinde katlar o siyanur.
KESİNLİKLE YALAN BİR HABER.MUHALİFLERDEDE SİNİR GAZI OLDUĞUNU YALANINI YAYMAYA ÇALIŞIYORLAR.DEZENFARMASYON KAMPANYASIDIR.
Nedense bu haberler sadece solcu kesimin medya organlarında çıkıyor. Gezi olmadı, şimdi de barış sürecine darbe vurmak için çalışıyorlar.
Demekki o bombayı atanda suriye rejimi değil kürtler
o bombayı onlaraveren kim
Aslında size söyleyeyimmi.Comhuriyet ve sözcü gazete tam bir yahudi gazetesi. senelerdir hep yahudiyi över TÜRKİYE yi de,terer.karalar hangi hükümet gelse beğenmez.
hastr öküz okuma, yorumlama özürlü,piç.esas ermeni sizlersiniz ve memlekti ermeni soyları yönetiyor aptalllar süürüsü.doğru oku ,doğru yorumla .kula kulluk etme beyinsiz koyunlar.hain ler
pkkyı melekmi sanıyordunuz ne yapacakmış diyorsunuz bugüne kadar bebekleri dahi öldüren bu örgüt değilmiydi, başbakan apoya sayın diyeli namaz kılıyo diyeli melek oldu pkk
şimdi görün anınızın hörekesini,inşallah açılım ,maçılım ayaklarıile oyaladığınız bu milleti,beslediğiniz it sürüleri tek,tek kurşuna dizerler sizi,ucubeler ,tipsiz yataıklar
turk istıhbaratı bı defa yok denecek kadar etkısız o zyuden bu haber asılsız
O ZAMAN SURİYA'DEKİ KİMYASAL ZEHİRİ PKK VE YANDAŞLARININ KULLANDIĞI APAÇIK! PKK VE HAMİLERİNDEN NE BEKLENİR? BELKİ DE IRAK'TA SÜLEYMANİYEDE KULLANILAN GAZI DA PKK KULLANDI. MERKEZİ HÜKUMETLERE SUÇ ATMAK KOLAY.
Bu kinyassallari devletimiz maalesef kurtlere karsi daglarda kullandi sulari koylulerin hayvanlari telwf etti resimleri kanitlari tum dunyada cesetlerde var ve hatta giremedigi tum vadilere atti sonra vadilere koylulueri bir hafta sokmadilar kendimizi pir pak goruyoruz ama kimyasal devletlerin pisligi insanlarin degil
iyi yapmış azda yapmış ben olsam 10 ton gazı kandile atarım bütün soysuzlar sişip patlasın hun kurmanc nının hun kucuki pkknin kırmanc emın hun torni ermeniyanın hun lı kuderi kurd lukuderi here vida keprağ
bu bomba tayipe bi patlarsa iyi gülerim
neye gülüyon hainmisin söz konusu vatan
bilgi hem gizli olacak hem de milliyet bu bilgiyi edinecek bu işte bir iş var. milliyet de mynet gibi aynı camiadan zaten. sermaye aynı niyet aynı.
Barış sürecinde mi kullanacaklar:)))
yok barış süreci tıkandığı anda başına BOMMM :)) şaka bir yana ben bir Kürt olarak söylüyorum. birlik ve beraberliğimizi korumamız lazım. bu ülke hepimizin. gerii zekalı olmamamız lazım. yoksa bu Amerika ve Avrupa suriyeye yaptıklarını bize de seve seve yaparlar... vesselam
mynete solcu diyen siz kendinizi pkk' ya destek verdiğiniz halde sağcımı kabul ediyorsunuz. hadi oradan ne olduğu belirsiz milliyetsiz kişi.
İSTİBARATI ALINCA HEMEN SAVAŞ UÇAĞI KALDIRIP BEYİNLERİNİ EZİN YOKSA BUNLAR BEBEKLERİMİZİ ÖLDÜRÜR.
niye alarma geçiyoruzki nasıl olsa barış olcak ya bu kadar korkmaya ne gerek var,açılım yapıyoruz ya korkmaya gerek yok nasıl olsa ortada düşmanımız kalmıycak.
BENI INTIHAR BOMBACISI OLARAK ONLARIN OLDUGU YERE KANDILE BIRAKIN O GAZLARDAN VERIN SIKMAYANIN TA AMINA KOYAYIM . YADA BASLIGA TAKIN DUGMEYE BEN BASAYIMDA ANALARININ AMLARINI GORSUNLER
noldu ulen kardeşp değilmiydiniz niye tutuştunuz karaktersiz karekter oyuncuları
mitin en büyük yapması gerkene işler doğru yoldan değil gizli yoldan ŞOKLARDAYIM MUCİZEYE TANIK OLDUM şimdi iyi okuyun gördüklerinizi unutun BAYANKUPON diye bir site buldum kadınlar 4 günde dokuzyüzkırkbeş milyar tutturmuş hemen bu kadınları görün zengin olun bedava tahmin veriyorlar BAYANKUPON diye aratın ilk site süper muhteşem yaaa
Önce Suriye yi karıştır karıştır sonra ey kafirler yetişin Müslüman Müslümanı öldürüyor diye onlardan yardım iste kimin eli kimin cebinde bende anlamadım..
hayırlı uğurlu olsun.istiğbarat temin ettiğini öğreniyor ama temin etmesini engelleyemiyor.inşallah kullanmasını engelleyip ellerin bir şekilde alırlar.biz daha pyd nin başkanıyla görüşüyoruz.
drogeus cevap senin kanında mutlaka bir arza var beyninde kesin var o bellide yahu kardeşim ülkenin başbakanına nasıl böyle ah o bomba elinde patlasada gülsem diyebiliyorsun hiç ekonominin ne olacağını kestirebiliyormusun bu kriz ülkeye kaça patlar hiç düşündünmü o beyin varmı sende ülkenin böyle bir krizi kaldıracak gücü varmı sence salaklığın yada manyaklığında bir sınırı olmazmı yuh sana gerçekten yuh
senı makarnacı seni
eğer mite kaldıysa bu olay bu bomba patlar , bari bir akıllılık yapında mosad tan yardım isteyin.
O uyduruk açılımın meyveleri bunlar. AKPKK bu toparlanma ve güçlenme için birlite "AÇILIM" ucubesini çıkardılar. Yol haritasını da imralıdan alan hükümet açılımı kendisi bir türlü açıklayamadı. Her gün PKK dan tehdit aldı, cevaplamadı. Sözde akiller de pkk yandaşlarıyla bir-iki toplanıp yaz yağmuru gibi kendilerinin analamadığı olayı anlattır göründü. Ama millet biliyor. Açılım= PKK nın toparlanma siyasetidir. O da mahalli seçime kadar.
bu haber pkk nın sonu olur....
Kusurabakma ama bi bok olmaz
kim sonlandıracak
Sorması ayıp Hani devletiniz pkkye silah braktırmıştı uzaklaştırmştı barış getirmişti niye heyecanlanıyorsunuz o silahı bu silahı aldı diye nası olsa tayyp amcanız barış getirdi ya Bize ne dimi :) Ulan ne kaypak adamlarısınz ne çıkarcı ne menfaatçi adamlarsınız !Bu ülkede Canakkale' ruhu bitmez biterse o zaman yitiririz herşey'i,.. gerisi teferruat..
bu yorumu beğenmeyen kişiler siz o.çocuğumusunuz
bizim ders almamız lazım değilmi.hala bu itlere güvenerek çözüm,açılm gibi saçma sapan fikirlerel oyalanmaktayız.bakın eğer bunu bizim ülkede kullanırlarsa hiç şaşmayın bunlar zaten insanlıktan çıkmış hayvan bile olamıyacak zalim insanlardır.gerekli tüm önlemlerin alınması lazım.
gaye hükümetı tc yı köşeye sıkıştırmak zaten sıkıştırdılar
BÖLGEDE TERÖRİST GRUPLARIN ELİNDE BU KADAR ÇOK SİLAH OLMASI VE MİTİN DE PYD NİN ELİNDE KİMYASAL SİLAH OLDUĞUNU AÇIKLAMASININ ARDINDAN SURİYE DE KULLANILDIĞINI İDDAA ETİKLERİ KİMYASAL SİLAHIN ÖSO NUN VE ESAD KARŞITLARININ ELİNDE VAR OLDUĞUNU DA DÜŞÜNMEMEK CAHİLLİK OLUR.YANİ SIRF BÖLGEYİ KAOSA SÜRÜKLEMEK ADINA BU KADAR GADDARCA DAVRANIŞLARDA BULUNMALARI HİÇTE ŞAŞILACAK BİR DURUM OLMAMALI.
Şu yorumculara bakarak sadece anladığım harbi bizim millet çok cahil yaaaa Önce bu kimyasallar nasıl kullanılır onu okuyup öğrenin hepsi toplu katliam büyükşehirlerin ana şebekelerine hitap ediyor MİT yurtdışında olan ve hala yurtdışında bulunan bu olayı ülkemize karşı kullanılabilir diye tedbir alıyor ve bildiriyor siz hala akp-cemaat-fişleme ya gerçekten ne istediğini bilmeyen sadece klavyede efelik yapan bir millet olduk kim ne yaparsa yapsın beğenmiyor ve eleştiriyoruz BUDA DIŞARIDA BİZİ PARÇALAMAK İÇİN BEKLEYENLERE FIRSAT VERİYOR. Bırakın artık bu işleride aklınızı kullanın .
Demek ki oraya ABD müdahalesi isteyenler yaptı bu işi.PKK da bu olaylardan nemalanıyor.Nasıl açılmsa.Yutturan yutturana.
butun ortadoguyu kimyasal silah ile yok edecekler.. buna göz yumuluyor. "yeryuzunde tek musluma kalana dek" sözü gercek olacak. Allah muhafaza.
bakınız siz ne yaparsanız yapın size kimse inanmaz.buynları ypg ye yıktırmaya çalışıyorsunuz.keşke siz bu kürtlere iftira atmasaydınz kökü yalan bence suriyedekinide elnusra el kaide ve jaranlık göçler yaptılar.ey türk kardeşler elinizi kürtlerin yakasından çekinz.kürtler sizden sadeece dilerini kültürlerini istiyorlar bari uluslar arası karalaamlarıda bırakınz herke bütün dünya kürtleride tanıyor sizde tanıyor.b akınız bir komşunuzun aduını dey,in herkesle muhalifsinz tek kaln kürtlerdir yapmayın mynet bu yazdığınz haberler bence aslı astarı yoktur.
kardeşım daga türk genclerı cıkmadı sız cıktınız askerle sız vuruştunuz sebebp ne acaba kürtce konuşuyon meclıse mılletvekı göndwerıyon devlete bır katkın yok lafa gelınce mangalta kül bırakmıyon sıze bır şeymı dedılerde daga cıktınız acaba merak edıyom
elkaidenin elinde olunca sorun olmuyor çünkü onlar kürtleri vuruyor ypg ele geçirince tehlike arz ediyor ahlaka bak.
ama bakınız bir gün eyer siz türkler bir ülkeyle savaşa girişirseniz zanm etmiyorumki kürt gençleri sizinmle olur bu kaadr gaddarca acımasızca siz kürtleri karalayın sonradad gel kol kola savaşalım onu kaçırıyorsunuz bence
o zaman ne işiniz var batı illerınde gidin kürdistana biz ayrım yapmıyoz sızı aramızda arkadaşlıkta kuruyoruz ne demek istıyon arkadanmı vuracagınız
RECEP SULTAN,IN KORUMASI 100 000,E ÇIKARILSIN,GİTTİĞİ YERDEKİ ORDU BİRLİKLERİ,JANDARMA,ÖZEL HAREKAT BİRLİKLERİ DIŞINDA HER İLDEN TAKVİYE OLARAK GETİRİLEN POLİS ADEDİ 2 KATINA ÇIKARILSIN
pkk nın eline geçen kimyasal silahların nerede olduğu tespit edilip nokta operasyonlar yapılmalı ve hainler yok edilmelidir..ben hükümete ve mit e güveniyorum bu işin altından kalkar...
ulan hala daha şu süreç şerefsizliğini savunan adamların hiç mi kafa çalışmıyor ya? allah hepinizi ıslah etsin. alayınızı çukura atıp üstünüze toprak atmak lazım sizin
NASIL BU HABERDEN MEMNUNMUSUNUZ : SAYIN CUMHUR BAŞKANI SAYIN BAŞBAKAN SAYIN MUHALEFET TÜRKİYEM NE HALE GELDİ UNUTMAYIN BU HALE GELMESİNDEN HEPİNİZ SORUMLUSUNUZ.........
bısı olmaz acılım yaptık kardesım acıcaklar yakında bı tarafımzı o zaman bu sorumlularda ıns alayı cezasını ceker
Diğer Haberler