HABER

Moskova'da hastane yangınında ölü sayısı 45

Moskova'da hastane yangınında ölü sayısı 45

Moskova'da bulunan bir hastanede gece yarısı meydana gelen yangın, 45 kişinin ölümüne neden oldu. Madde bağımlılarının tedavi edildiği hastanedeki yangında hayatlarını kaybedenlerin kadın hastalar olduğu kaydedilirken, görevli 2 hemşirenin de ölenler arasında bulunduğu açıklandı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, gece geç saatlerde Moskova'da bulunan bir hastanede başlayan yangın sebebiyle 45 kişi hayatını kaybetti. Madde bağımlılarının rehabilite edildiği hastanede, henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangında 2'si hastane personeli olmak üzere 45 kadın hayatını kaybetti. Yaralılar çevre hastanelere kaldırılırken, İtfaiye Daire Başkanı Viktor Klimkin, tedavileri devam eden hastalardan 10'unun durumunun ciddiyetini koruduğunu aktardı. 8 katlı binanın 2. katında başlayan yangının diğer katları da sarması sonucu büyüyen alevler, tek çıkış kapısı olan hastaneden kurtulmayı zor bir hale sokarken, itfaiyenin başarılı operasyonu sonucu yaklaşık 160 kişi kurtarıldı. Kadın hastaların bulunduğu kattaki kafeteryada başlayan yangın sırasında binada 177 hasta ve 15 personel bulunduğu kaydedilirken, ölüm oranının bu denli yüksek olmasına etken olan nedenlerden biri olarak, hastanede tedavi görenlerin madde bağımlısı olmaları sebebiyle, pencerelerin metal parmaklıklarla kapatılmış olması ve tek çıkış kapısının bulunması gösterildi.

Öte yandan itfaiye tarafından hazırlanan kırım raporuna göre, 1950-60 yıllarına ait yapıda yoğun bir şekilde plastik malzeme kullanıldığı ve bunun da kolay alev alması ve tutuştuktan sonra yoğun duman ve zehirli gazlar çıkarması sebebiyle can kaybının arttığı belirtildi. Raporda ayııca yangın tahliye kurallarına da uyulmadığı ve görevli personelin ihmalinin bulunduğu bilgileri kaydedildi. Bu arada henüz kesinleşmemekle birlikte yangının sabotaj sonucu çıktığı ihtimali üzerinde duruluyor. Polis ve itfaiye olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön