HABER

Motor teknolojisinde yeni icat

Dünya, "kanıtlanmış petrol rezervlerinin 50 yıl yeteceği" saptamaları çerçevesinde enerji krizi yaşarken, yakıtta büyük ölçüde tasarruf sağlayacak ve motor teknolojisinde devrim yaratacak buluş Türkiye'den çıktı.

Büyük bir yeniliğe imza atacak buluş, yakıtta yüzde 50 illere varan tasarruf sağlarken motorun piston sürtünmesini sıfıra indiriyor, motorun ısınmasını ve yağ yakmasını da azaltıyor. Üstelik eski ya da yeni tüm motorlara monte edilebiliyor.

Uzun süredir sürdürülen çalışmaları tamamlanan ve patenti alınan buluş, Bilal Yaykan' a ait. Buluşun birkaç yıldır hazır olduğunu ancak patent işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle buluşu şimdi ortaya çıkardıklarını belirten Yaykan "Dünya çapında büyük ve çok önemli bir adım olarak kabul edilmesi gereken sistem hakkında yerli ve yabancı tanınmış firmalarla bir süredir görüşme halinde olduklarını" belirtti.

YAKITTA YÜZDE 50 ye varan TASARRUF

Buluş, motor pistonları üzerinde bulunan geliştirilmiş yeni sekmanların daralıp genişlemesini sağlayan ve bu esnada da sürtünmeyi kaldıran mekanizmayı (baskı yaygı diyafram mekanizmalı piston) içeriyor.

Tüm yeni motor sistemlerinde kullanılabildiği gibi, halen kullanılmakta olan klasik motorlara da monte edilebilme özelliği taşıyan bu buluşla,

-Motorda az yakıt sarfiyatı sağlanıyor,

-Motorda güç kullanım verimi önemli ölçüde artıyor,

-Motor ısınması azalıyor,

-Motor yağ yakması azalıyor,

-Sekman ve blok aşınması azalıyor

-Yüksek devirlerde bile performans düşüklüğü ortadan kalkıyor.

Türkiye'den bugüne kadar çıkan ve dünya çapında yankı uyandıran en önemli buluşların başında yer almaya şimdiden aday.

Yurt içi ve yurt dışından birçok firma ile görüşmelerini sürdüren Bilal Yaykan 1956 Uşak doğumlu. Askerliğine kadar çeşitli mesleklerde çırak, kalfa, usta olarak çalıştı. Almanya'da ikamet eden Yaykan, 1990 senesinden itibaren araştırmalarını hayata geçirmek için çalışıyor.

Yaykan'ın çalışmaları için www.bydmp.com_

_

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön