Mozambik’te kasırga sonrası sel: En az beş ölü (2)

Mozambik’te ülkeyi etkileyen Kennet Kasırgası’nın ardından gelen sel felaketinde en az 5 kişi hayatını kaybetti.

Mozambik, (DHA) - Mozambik’te ülkeyi etkileyen Kennet Kasırgası’nın ardından gelen sel felaketinde en az 5 kişi hayatını kaybetti. Mozambik hükümeti, halkı olası sel ve toprak kaymalarına karşı uyardı.

Kasırga öncesinde 30 bin kişinin güvenli yerlere taşınmasına rağmen ülke genelinde 700 bin kişi Kennet Kasırgası ve ardından gelen sel felaketinden etkilendi. Mozambik hükümeti, vatandaşlarına, birkaç gün daha sürmesi beklenen kasırga süresinde olası sel ve toprak kayması felaketlerinden korumak için yüksek yerlere gitmelerini önerdi. Mozambik Afet Ajansı’ndan yapılan açıklamada, yaşanan afetin etkilerinin görece olarak az olduğunu ve yerel yetkililere bilinçlendirme çabalarından ötürü teşekkür etti. Mozambik’te, Kennet Fırtınası’ndan altı hafta önce İdai Kasırgası’nın ülkeyi vurmasıyla 600 kişi hayatını kaybetmişti.

Yerel medya, yetkililerin Massalo, Montepuez ve Megaruma nehirlerindeki suların yükselişine dikkat çektiğini ve halkı uyardığını duyurdu. Sel felaketi dışında, yağmurlar ve sert esen rüzgârlar sebebiyle en az 5 kişi hayatını kaybettiği; çok sayıda yerleşim yerinin ise zarar gördüğü belirtildi. Felaketlerden en çok etkilenen bölgenin ise Mozambik’in kuzeydoğusunda yer alan Ibo adası olduğu, yerleşim yerlerinin yüzde 99’unun yıkıldığı duyuruldu.