Müftüler de 'resmi nikah' kıysın talebi

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, müftülere de nikah kıyma yetkisinin verilmesini istedi.

Müftüler de 'resmi nikah' kıysın talebi

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, müftülere de nikah kıyma yetkisinin verilmesini isteyerek, uygulama sayesinde din görevlilerine nikah kıyma baskısının azalacağını ve kızların küçük yaşta ya da zorla evlendirilmesinin önüne geçilebileceğini dile getirdi.

Bayraktutar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bütün semavi dinlerde nikahın olduğunu ifade ederek, "resmi nikah" ve "dini nikah" diye bir ayrımın olmadığını, bu ayrımın Cumhuriyet dönemiyle birlikte ortaya çıktığını söyledi.

Dini nikahın olmadığını ama nikahın hukuki yönünün yanında dini yönünün de bulunduğuna dikkati çeken Bayraktutar, bundan dolayı dini hassasiyetleri yüksek vatandaşların belediyede kılınan nikahın ardından din görevlisine de "dini nikah" talebiyle başvurduğunu kaydetti.-"Din görevlileri toplumsal baskı altında"Nikah konusundaki bu ikilik durumu ortadan kaldırmanın yolunun müftülere de nikah kıyma yetkisinin verilmesinden geçtiğini savunan Bayraktutar, şöyle konuştu:"Toplu sözleşme görüşmelerinde taleplerimizden birisi de müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi oldu. Bu talebimiz aslında yeni değil, 2004'ten beri biz bunu istiyoruz. Taşrada küçük yaşta ya da zorla evlendirmeler olunca belediyede nikah kıldırılmıyor ve 'imam nikahı' denilen duruma başvuruluyor. Din görevlisi arkadaşlarımız istemeden de olsa özellikle köylerde toplumsal baskı nedeniyle bu talebi karşılamak zorunda kalıyor. Biz kızlarımızın evliliklerinin Medeni Kanuna uygun olmasını istiyoruz. Evlilikleri döneminde veya ayrıldıklarında yasal haklarının güvence altında olması gerektiğini savunuyoruz. Nikah bir tanedir. 'resmi' ya da 'dini' diye ayırmak yanlıştır.

Belediye başkanlarına devlet adına verilen nikah kıyma yetkisi yetki müftülere de verilsin."-"Devletin adına nikah kıyana ceza verilsin"Belediyede kılınan nikahın içeriği ve yöntemi konusunda bir değişikliğe gerek görmediklerini ve nikah kıyma yetkisini tüm din adamları için talep etmediklerini vurgulayan Bayraktutar, belediye başkanlarının nikah kıyma yetkisini görevlilere devrettiği gibi müftülerin de bu yetkiyi birkaç kişiye devredebileceğini söyledi."Talebimiz uygulanırsa küçük yaşta ya da zorla evlendirilen kızlarımızın resmi olamayan bir nikahla dünya evine girmesinin önüne geçilir" diyen Bayraktutar, nikah konusundaki ikiliği ortadan kaldıracağını savunduğu uygulamanın ardından devletin adına nikah kıyanlara ağır cezalar verilmesi gerektiğini de kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
yobazlar iyice azıtmış yobaz hükümet sayesinde.ulan millet aydan sonra jübitere gidiyor bizim yobazlar orta çağa geri dönme hevesine giriyorlar..bu dünya yalan derler dünya malına gözleri doymaz .defolun gidin madem yaşamayın öbür dünyaya kavuşun bir an önce.
cenazelerde,mevlütlerde aldıkları para az geldi hrl.de birde nikahlarda yolunu bulsunlar tabi.allah gözünüzü doyursun bunların hesabını zor verirsiniz.kolay kolay canda veremeyeceksiniz.çok çarşaf yırtarsınız inşallah.....
Türkiye'de İmamlar Nikah Kıysın Diyince Çapulcu Zihniyet Hemen Çirkef Yorumlarını Konuşturmuşlar. Hristiyanlarda Kilisede Papazlar Yahudilerde Sinoegoglarda Hahamlar Nikah Kıyıyolar. Bizim Çapulcular Gibi Düşünürsen Onlarda Yobaz Olmalı. Hemen Yahudi Ve Hristiyanlara Bu Durumu Açıklayalım Adamların Laiklikleri Elden Gitmiş Haberleri Yok :)
İslamiyette nikahı imamlar kıyıyor.Buna ilaveten resmi nikahıda ben kıyayım düşüncesi Türkiyemizde farklı nedenleri çağrıştırıyor.Bu düşünce ile nikah memurlarıda dini nikahıda ben kıyayım dese ne düşünülür acaba.?
Bildiğin inceden inceden işleyelim diyosun kafamızdaki TÜRKİYE İSLAMİYETİNİ.
çok iyi olur. böylece iki nikah kıyma işi de ortadan kalkar..devlet belediye memuruna güveniyor da müftüye mi güvenmeyecek. yetkiyi verip denetimi yapacaksınız..yoksa olur olmaz kişiler kişlere gidip hoca diye nikah kıydırıp yanlışlık yapanlarında bahanesi kalmaz.
bunlar iyice sapıttı. diyanetin başka işi yokmu. git sen her cuma camilerde medine fukarası gibi mendil açan cami derneklerini denetle o toplanan paraların nereye harcandığını denetle. eskiden makbuz karşılığı para toplanırdı.şimdi koy önüne karton kutuyu dilencilik et böylemi senin diyanetinin işi.
1400 yıllık türk tarihinin son 80 yılını çıkarsak geriye kalan 1320 yılında nikahları hocalar kıydırmıştır. belediyenin vazifesi kanalizasyon yapmaktır kaldırı yapmaktır. yani şehrin fiziki işleridir. aile gibi manevi bir müesseseyide manevi konularla ilgili kişilerin yaptırması çok doğaldır. hristiyanlıkta nikahlar kilisede yahudilikte sinagokta kıyılırken neden böyle bir iş camilerden çıkartıldı. hocalar para almak için falan saçma sapan yorumlar yapanlar, haberin neresinde para ile ilgilii konu geçiyor, karşı çıkanlar nikah memurları sanırım..
hocaların müftülerin mevlüt okuyup,hatim indirip aldığı bahşişler ve devletin yüklüce verdiği maaşları yetmiyor olmalı ki nikah kıyıp bahşiş alacaklardır.
"Taşrada küçük yaşta ya da zorla evlendirmeler olunca belediyede nikah kıldırılmıyor ve 'imam nikahı' denilen duruma başvuruluyor. " ufak yaşta yada zorla imamın kıyacagı nikahın yasal olmasını talep ediyor adam ne rezalet Bu rezaletin önüne geçmek için resmi nikahı olmayana nikah kıyan imama hapis cezası verilmeli ki ufak yaşta çocukların hayatlarıyla böyle oynayamamalılar.
salak senın dunyadan haberın yok.su an ımamlar resmı nıkahı olmayana ımam nıkahı kıymıyor
hiç mahsuru yok. aslolan resmi nikahtır. ama inancımızdan dolayo halkın büyük kesimi dini nikahta yapmaktadır.eğer resmi ve dini nikah bir arada olacaksa bunun ne mahsuru var. faydası var zararı yok. yaptırmayan yine yaptırmaz. tercih vatandaşındır.
Yetkiniz yokken bile küçük kızların evlendırılmesınde bir faydanız yok birde yetkınız olsa 14 ü gecen kızı zorla evlendırırsınız .Camilerde siyasi vaazlar vermeyi bırakıp milleti doğruya güzele İslama yönlendirseniz yeter ama nikah kıyma parası alıcaksınız demııı sızı sızı camide siyaset nikah vs... yan gelir sonra ALLAH ALLAH ....ALLAH görüyor o size şah damarınızdanda yakın her hareketınızde bunu unutmayın
104859 NOLU ARKADAS NİKAH MEMURU HERALDE...
de get işine gardaşım yaaa
Yavaş yavaş ,kanunlar,yasalar ,mahkemelerde kalkar,müftüler kafalarına göre karar verirler,olacağı bu.
hadi işinizin başına
1400 yıllık türk tarihinin son 80 yılını çıkarsak geriye kalan 1320 yılında nikahları hocalar kıydırmıştır. belediyenin vazifesi kanalizasyon yapmaktır kaldırı yapmaktır. yani şehrin fiziki işleridir. aile gibi manevi bir müesseseyide manevi konularla ilgili kişilerin yaptırması çok doğaldır. hristiyanlıkta nikahlar kilisede yahudilikte sinagokta kıyılırken neden böyle bir iş camilerden çıkartıldı. hocalar para almak için falan saçma sapan yorumlar yapanlar, haberin neresinde para ile ilgilii konu geçiyor, karşı çıkanlar nikah memurları sanırım.
104859 nolu arkadaş sende bir yerlerini yırtmışsın anlaşılan kanun nizam içine kalındığı müdetçe sıkıntı nedir
soytarı gıbı dokulm us bırılerı yok dıncı ımancı dıye sallıyor.bıulmenız gereken su ımamlar su an resmı nıkahı olmayana nıkah kıymıyor.bırleşmesı en güzelı.beledıyeye gıdıp evrak parası ver evlendırme daıresıne ayrı ver.gıt ımam cagır ayrı ver.tek olsun herkes rahat etsın.beledıyey gıdenew kadar muftuluge gırtsın vatandas tum ısını halledıp cıksın.
Aslında sünnet işini müftüler yapsa daha iyi.Allah adına sünnet oluyoruz ya onun için dedim.Allah adına evlenen görmedim.
Diğer Haberler