Muğla Çelik'ten şikayetçi

Geçen hafta sonu Muğla Atatürk Stadı'nda oynanan Muğlaspor-Torbalıspor karşılaşması öncesi Cumartesi günü maçın hakemleri, Merkez Hakem Kurulu (MHK) ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından ani bir kararla değiştirilmişti. Gerekçe olarak Muğlalı eski Süper Lig hakemlerinden Mutlu Çelik'in, MHK tarafından atanan hakemleri Marmaris'e davet etmesi ve Muğlaspor lehine düdük çalmaları halinde maddi ve manevi olarak tatmin olacakları iddiasının ortaya çıkması oldu.
Marmaris'te oturan eski Süper Lig hakemi Mutlu Çelik'in, maçtan önce Muğlaspor-Torbalıspor maçı hakemi Emre Kosif'i arayarak, "Seni ve arkadaşlarını Marmaris'te ağırlamak istiyorum. Pişman olmazsınız. Bu maç benim için çok büyük önem taşıyor. Muğlaspor'un mutlaka kazanması gerekiyor. Muğlaspor lehine maç yönetirseniz, maddi ve manevi anlamda seni ve arkadaşlarını mutlu ederim" dediği iddia edildi.
MHK tarafından atanan hakem Emre Kosif, Muğlalı eski Süper Lig hakemi Mutlu Çelik'in konuşmalarını cep telefonuna kaydederek durumu TFF'ye bildirmesi üzerine, TFF ve MHK, maçın hakemleri Emre Kosif, Ümit Ambar, Candaş Elbil'in yerine Tayfur Özkan, Kemal Yılmaz ve Esat Sancaktar hakem üçlüsünü maça atamıştı.
1967 yılında kurulan ve mazisinde bir çok fair play ödülü bulunan Muğlaspor'un bu tür spekülasyonlarla adının kamuoyunda konuşulmasının son derece üzüntü verici olduğunu söyleyen Muğlaspor Kulübü Başkanı Hamza Akercan, "Mazisi çok temiz bir kulübüz. Süt ne kadar aksa, Muğlaspor'da o kadar aktır. Bizim bu tür çalışmalar içerisinde olmamız mümkün değil. Eğer gazetelerde iddia edildiği gibi telefon kayıtları mevcut ise eski hakem Mutlu Çelik hakkında dava açarım" dedi.
Öte yandan, Muğlaspor Kulübü Basın Sözcüsü Ümit Kurt imzasıyla basın mensuplarına gönderilen yazıda, "Fair-play ödüllü kulübümüz, bu tür girişimleri değil uygulamak, düşünmeye bile tevessül etmemiştir. Bu nedenle TFF ve MHK'nın hakem değiştirme kararını takdirle karşılamaktayız. Kulübümüz, TFF kararıyla zan altında kalmaktan kurtulmuştur. TFF ve MHK'ye teşekkür ederek, bu hassasiyeti grubumuzda alt sıralarda mücadele eden diğer takımlara da uygulanmasını resmi yazıyla TFF ve MHK'ya bildirdik" denildi.