Muğla'da tartışmalı sergi

Muğlalı Harita Mühendisi Özden Akgüç, 2 yılda hazırladığı ve dünya tarihinde geri planda kalan insanları işlediği 14 heykelden oluşan "Unuttuklarımız" isimli sergisini Muğla Konakaltı Kültür Merkezinde açtı. Akgüç, Peygamberimiz Hz. Muhamed'in annesi Amine, Hz. İsa'nın annesi Meryem, Hz. Musa'nın annesi Yuhip ve Hz. İbrahim'in eşi Hacer'in heykellerini yaptı.

Muğla Yeni Gün Gazetesi'ninde yer alan habere göre harita mühendisi Özden Akgüç'ün 14 heykelden oluşar sergisini Konakaltı Kültür Merkezinde açıldı. "Unuttuklarımız" isimli heykel sergisinde Peygamberimiz Hz. Muhamed'in annesi Amine, Hz. İsa'nın annesi Meryem, Hz. Musa'nın annesi Yuhip ve Hz. İbrahim'in eşi Hacer'in yanı sıra Alaaddin'in sihirli lambasından çıkan Cin, Mimar Sinan,İbni Sina, Hallacı Mansur ve daha bir çok dünya tarihinde isim yapmış kişilerin heykelleri yeralıyor. Harita Mühendisi Özden Akgüç heykelleri yapmaktaki amacının gençleri düşünmeye itmek olduğunu belirterek, "Fotoğrafları bile olmayan 4 kadının heykelini yaptım. Peygamberimizin annesi Amine'nin ve diğer peygamberlerimizin annelerinin heykelini hayal gücümle yaptım. Bu kadınlardan doğan çocuklar dünyayı çok etkilemişlerdir. Bu kadınların 21. yüz yılda haksızlığa uğradıklarını düşünüyorum" dedi.

Yontma taş tekniği ile yapılan heykeller ilk gün yoğun ziyaretçi akınına uğradı. Sergi 5 gün süreyle açık kalacak. Özden Akgüç, açtığı sergisinde tarihte önemli olaylara imza atan kişilerin yanı sıra 10 yıl önce hayatını kaybeden oğlu Barış Akgüç'ün de heykeline yer verdi.