HABER

Muğla'da yapılacak demiryoluna Siemens talip

MUĞLA (İHA) - Aydın-Çine-Yatağan-Milas-Güllük arası yük taşımacılığında kullanılacak demiryolu ağı için dünyanın önemli şirketlerinden Siemens devreye girdi ve yapım işine talip olduğunu açıkladı.

6 Haziran'da çalışmaları başlanan ve 2009 yılında bitirilmesi hedeflenen Aydın-Güllük arası demiryolu işi için yaklaşık 450 milyon YTL harcama yapılması bekleniyor. 135 kilometre uzunluğundaki demiryolu ağından sadece taşıma işi gerçekleştirilecek. Özellikle Güllük Limanı'ndan yıllık 1 milyon ton olan yük taşıma kapasitesinin, Denizli ve Aydın'dın ihraç malları ile birlikte 4-5 milyon tona çıkması bekleniyor. Muğla'nın Güllük Limanı'na kadar yapılması planlanan demiryolu ağına talip olan Siemens firması, dış krediyle yapacağı demiryolu ağı için Muğla, Denizli ve Aydın İl Özel İdare Genel Sekreterliği'ne küçük meblağlar karşılığı ortak olunmasını talep etti. 3 ilin Özel İdare Genel Sekreterlikleri, konuyu bu illerin il genel meclislerinde taşıyarak, ortaklık konusunda karar alacaklar.

Kamu özel sektör işbirliğinde gerçekleştirilmesi düşünülen demiryolu ağı için projede görev alan Denizli eski Milletvekili Aycan Çakıroğulları, Siemens firmasının demiryolu ağına talipli olduğunu belirterek, İl Özel İdarelerin küçük meblağlarla bu işe ortak olmasını istedi.

Muğla İl Genel Meclisi Bayındırlık Komisyonu Başkanı Saffet Karabıyık, Siemens firmasından böyle bir teklifin geldiğini doğrulayarak, "Simens firması demiryolu ağının yapımına talip olduğunu açıkladı. Biz de, İl Genel Meclisi olarak teklifi değerlendireceğiz. Siemens firması demiryolu için dış kredi alacak. Krediyi alabilmek için 3 ilin özel idarelerine ortak olmaları konusunda teklif sundu. Dış kredi alabilmek için kamu kurumlarının ortak olması şart. Biz teklifi bir ay içinde değerlendirerek karara bağlayacağız. Muğla İl Özel İdaresi'nin 2-2.5 milyon YTL katkıda bulunması isteniyor. Aynı teklif Aydın ve Denizli İl Özel İdareleri için de yapıldı. 3 ilin özel idareleri teklifi ayrı ayrı değerlendirecek" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler