Muhalefet köşke çıkıyor

Muhalefet köşke çıkıyor

Son günlerde art arda yapılan açıklamalar yaşanan siyasi gerilimde gözler üzerine çevrilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM'de temsil edilen muhalefet partilerinin liderlerini Çankaya Köşkü'ne davet etti. Gül, bugün CHP lideri Deniz Baykal ve MHP lideri Devlet Bahçeli'yi ağırlayacak. Gül, yarın da DSP lideri Sezer'le biraraya gelecek.

Gül, muhalefet partilerinin liderleriyle Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek. Gül'ün görüşeceği ilk lider CHP Genel Başkanı Deniz Baykal. CHP lideri bugün saat 12.45'te Çankaya Köşkü'ne çıkarak, Gül ile öğle yemeğinde bir araya gelecek. Gül, MHP lideri Bahçeli ile ise saat 16.00'da görüşecek. DSP lideri Sezer'in ise Gül ile 24 Mart Cuma günü saat 10.30'da görüşeceği öğrenildi.

Gül'ün bu daveti Ankara kulislerini hareketlendirdi. AKP'nin kapatma davası ve Ergenekon operasyonu ile siyasi gerilimin tırmanması, önceki gün ve dün TÜSİAD ve TOBB'dan gelen çağrılar dolayısıyla kulislerde, "Gül gerilimi yumuşatmak için devreye girdi" yorumları yapıldı.

DAVET DAVADAN ÖNCE YAPILMIŞTI

Köşk'ten davetlere ilişkin gelen "bilgi notu"nda ise söz konusu davetlerin, Gül'ün İslam Konferansı Teşkilatı Zirvesi'ne katılmak üzere Senegal'de bulunduğu 14 Mart Cuma günü yapıldığı vurgulandı. Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AKP'ye kapatma davası açtığı gün ile aynı güne denk gelen davetle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, MGK'nın Şubat ayı toplantısını takiben, başta terörizm ve güvenlik sorunları, Güneş Operasyonu olmak üzere, bilgi ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla, TBMM'deki siyasi parti liderleri ile bir dizi görüşme yapmayı öngörmüştür. Bu konudaki ilk grup davet 14 Mart Cuma sabahı yapılmıştır. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bu daveti kabul etmiş, görüşmenin 20 Mart günü yapılmasında mutabık kalınmıştır. Ancak, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Türkiye ziyaretinin de değerlendirilmesine imkan vermek üzere, görüşme 27 Mart gününe ertelenmiştir." Bilgi notunda ayrıca, "Sözkonusu davetler, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında kapatma istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmasından önce planlanmış ve yapılmıştır" denildi.

Açıklamada Gül'ün, "TBMM'deki siyasi parti liderleri ile görüşme yapacağı" vurgusu yapılsa da, dün öğle saatleri itibariyle MHP kurmayları, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, böyle bir davetten haberdar olmadıklarını ifade ettiler.

BAYKAL'IN İKİNCİ ÇIKIŞI

Baykal, daha önce PKK'nın Dağlıca'da yaptığı baskının ardından operasyonların tartışıldığı günlerde Köşk'e çıkmıştı.

DTP'Yİ DAVET ETMEDİ

Bu arada Gül, kısa bir süre önce görüştüğü gerekçesiyle DTP'yi davet etmedi.