HABER

Muhalefetin "seçim" istemi

Muhalefetin "seçim" istemi

ANKARA (İHA) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, seçim isteyen muhalefeti eleştirerek, "İstikrarsızlığı arzu edenler bir erken seçim teranesi tutturmuş gidiyorlar. Seçimler günü geldiğinde yapılacaktır" dedi. Akdağ, bu yıl Suudi Arabistan'da bulunan Türk hacılarına Sağlık Bakanlığı personelinin yeteri kadar sağlık hizmet veremediği yönündeki eleştirileri de cevaplayarak, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bizden talep ettiği kadar personeli bütün ekipmanlarıyla birlikte veriyoruz. Bu aşamadan sonraki organize tamamen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tasarrufundadır" diye konuştu.

Akdağ, yerel Erzurum Haber Doğu Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, bazı yayın organlarında yer alan ve hacılara yeterince sağlık hizmeti verilmediği yönündeki eleştirileri değerlendirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan organizasyonlarda aksamaların yaşanmış olabileceğini vurgulayan Akdağ, "Aksamalardan doğan sebeplerden dolayı zamanında yapılması gerekli sağlık hizmetleri aksamış olabilir. Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın Sağlık Bakanlığı'mızdan talep ettiği kadar personeli kendilerine bütün ekipmanlarıyla birlikte veriyoruz. Bu aşamadan sonraki organize tamamen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tasarrufundadır. Her hac mevsiminde olduğu gibi bu yılda tavaf döneminde büyük izdihamlar yaşanmış, hatta şeytan taşlama sırasında büyük bir panik sonucu onlarca hacı adayı hayatını kaybetmiştir. Fakat bugüne kadar bize ulaşmış hiçbir şikayet söz konusu olmamıştır" diye konuştu.

Kuş gribinin planlı ve organize müdahale sonucu bertaraf edildiğini söyleyen Akdağ, 3 haftadır insanlar üzerinde yen bir kuş gribi vakası görülmediğini hatırlattı. Kuş gribi nedeniyle tavuk eti yenilmemesinin anlamsız olduğunu ifade eden Akdağ, şunları söyledi:
"Kuş gribi bugün dünyanın her yerinde görülmeye başlayan ve 'asrın hastalığı' olarak nitelendirilen bir hastalıktır. Kuş gribi hastalığı Türkiye'mizde Sağlık Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı'nın ortak çalışmaları ve halkımızın duyarlılığıyla birkaç insanımızın ölümüne sebep olmasına rağmen, zamanında ve başka yerlere yayılmadan yerinde önlenmiştir. Bundan böyle entegre tesislerde üretilen tavuk etinden bütün vatandaşlarımız rahatlıkla yiyebilir. Bu hastalığın kaynağı vatandaşlarımızın ihmali veya bakanlıkların çalışma eksikliği değildir. Hastalık tamamen her yıl ülkemize gelen göçmen kuşlardan bulaşıyor. Kırmızı etin yanında hem daha sıhhatli, hem de daha ucuz olan beyaz et, fakir fukara vatandaşımız için vazgeçilmez bir tüketim aracıdır. Bunun yanında Türk ekonomisini ayakta tutan çok önemli unsurlardan birisidir. Ülkemizden dış ülkelere milyarlarca dolar beyaz et ihracatı yapılmaktadır. Kuş gribi vakası ile bu sektör ciddi bir darbe almıştır. Hükümetimiz aldığı acil kararlarla üreticinin bu zararlarını tazmin etme yoluna gitmektedir."

Türkiye'deki siyasi gelişmeleri de değerlendiren Akdağ, seçimlerin zamanında yapılacağını belirtti. Akdağ, "Türkiye koalisyon hükümetlerinden çok çekmiştir. On yıllardır ilk kez siyasi istikrar yakalanmıştır. Şimdi bu istikrardan rahatsız olanlar, istikrarsızlığı arzu edenler bir erken seçim teranesi tutturmuş gidiyorlar. Milletimiz bize 5 yıllığına yetki ve görev vermiştir. Günü gelmeden önce sandığı milletimizin önüne koyarsak bu milletimizin bize verdiği yetkiye ve güvene saygısızlık olmaz mı? Bu ülke için yapacaklarımız daha bitmemiştir. Günü geldiğinde mutlaka seçimlerde yapılacak ve göreceksiniz, bu yüce millet, tekrar AK Parti'yi iktidar yapacaktır."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler