HABER

Muhammed Peygamber karikatürlerinin çizerine ödül

Almanya Başbakanı Merkel, Danimarkalı çizer Kurt Westergaard'a 'Medya Ödülü' verirken ifade özgürlüğünü savundu; ancak Kuran yakma planlarına tepki gösterdi.

Muhammed Peygamber karikatürlerinin çizerine ödül

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Muhammed Peygamber karikatürleri ile Müslüman dünyasının tepkisini çeken Danimarkalı çizere 2010 yılı basın ödülünü sundu.

Kurt Westergaard, bundan beş yıl önce Muhammed Peygamber'i başında bomba şeklinde bir sarıkla resmetmişti.

Ödül töreninin organizatörleri, Westergaard'ın basın ve ifade özgürlüğünü savunurken bir cesaret örneği sergilediğini söylüyor; ölüm tehditleri almasına rağmen demokratik değerleri savunmaktan yılmadığına dikkat çekiyorlar.

Merkel, Almanya'nın Postdam kentindeki törende Kurt Westergaard'a uluslararası ödülü verirken basın özgürlüğü üzerine de bir konuşma yaptı.

Komünist Doğu Almanya'da büyümüş olan Merkel, iki Almanya'nın birleşmesinin 20'nci yıldönümüne atıfta bulunarak özgürlüğün ne kadar değerli olduğunun altını çizdi.

Merkel, Westergaard'ın karikatürlerini de bu açıdan yayınlama hakkı olduğunu belirtti.

Alman lider, "Avrupa, zevk ya da fayda yönünden katılalım katılmayalım, bir sanatçının bu tür karikatürleri çizme hakkı olduğu bir yerdir" diye konuştu.

"Avrupa, inanç ve din özgürlüğünün olduğu; bunlara saygının kıymet taşıdığı bir yerdir" dedi. Özgürlüğün, 'öteki'ne hoşgörü anlamına da geldiğini vurguladı.

Kuran yakma eylemine tepki Almanya Başbakanı Angela Merkel ABD'de bir papazın Kuran yakma planlarına ise saygısızca ve tiksindirici diyerek tepki gösterdi.

Papazı 'köktenci' diyerek eleştiren Merkel, söz konusu eylemin ise 'düpedüz yanlış' olduğunu söyledi.

Bu arada tartışmayı başlatan papaz Terry Jones'un 2008 yılına dek Almanya'nın Köln kentinde rahiplik yaptığı ortaya çıktı.

Ancak Jones kilisenin üyelerince bu görevden alınmış.

Köln'deki kilisenin cemaati, bu planlara tepki gösterdiklerini ve bunun Hıristiyan inancını yansıtmadığını söyledi.

Bu planların da Danimarkalı çizere gösterilenlere benzer tepkiler çekeceği kaygısı var.

Karikatüriste sıkı koruma Westergaard'ın karikatürleri beş yıl önce Danimarka'da bir gazetede yayımlandığında Orta Doğu, Asya ve Afrika'da şiddete dayalı gösteriler düzenlenmiş, bazı Danimarka büyükelçilikleri ve diplomatları saldırılara maruz kalmıştı.

Karikatürist, o tarihten bu yana devamlı polis koruması altında olsa da etkinliğin yapılacağı yerde de geniş güvenlik önlemleri alındı.

Westergaard, çizimlerinin aşırı İslamcı teröristleri eleştirdiğini; tüm Müslüman toplumunu hedef almaması ve onlara karşı kullanılmaması gerektiğini söylemişti.

Westergaard'a yılın medya ödülünü veren "M100 Sanssouci Kolokyumu" Doğu-Batı arasında medya köprülerinin kurulmasını amaçlayan bir düşünce kuruluşu.

Etkinlik, Almanya'da geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası'nın önde gelen üyelerinden birinin göçmenler ve Yahudilere ilişkin sözleri üzerine hararetli tartışmaların yapıldığı bir döneme rastlıyor.

Tepkiler üzerinden görevinden alınan Thilo Sarrazin, kitabında 'Yahudilerin aynı gene sahip oldukları, Müslümanların da zeka seviyelerinin düşük olduğunu ve Alman toplumuyla bütünleşemediklerini' söylemişti.

Sarrazin de Facebook üzerinden ölüm tehditlerinde bulunulması üzerine polis koruması altında tutuluyor.

Ancak bugün yayımlanan bir kamuoyu yoklamasına göre her 10 Alman'dan dördü, Sarrazin ile kısmen aynı fikirde.

Ancak İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ülkedeki göçmenler açısından sorunlar olduğunu kabul ederken Almanya'nın bütünleşme açısından bir çok Avrupa ülkesine kıyasla daha iyi durumda olduğunu savundu.

Almanya'daki 15 milyon göçmenin dört milyonu Müslüman.

Çoğu kadın bir milyonu aşkın göçmen Almanca konuşamıyor.

Her beş kişiden biri, diploma almadan okulu bırakıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön