HABER

Muharrem İnce: Derhal seçimli olağanüstü ve tüzüklü kurultay yapılmalı

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Derhal seçimli olağanüstü ve tüzüklü kurultay yapılmalı" dedi. İnce, "Derhal seçimli olağanüstü ve tüzüklü kurultay yapılmalı. Kurultayın adı Cumhurbaşkanlığı kurultayıdır. Televizyondan aday öğrenme dönemi kapanmıştır. Buna izin veremeyiz" ifadelerini kullandı. İnce "Olağan kurultay süreci devam ederse aday olacak mısınız?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Onlar sonraki işler. Ben hiç iddialarından vazgeçmiş birine benziyor muyum?"

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Cumhuriyet'i, çocukları düşünmek zorundayız. Yeni sistemde Cumhurbaşkanını Yüce Divan'a göndermek için 400 vekil gerekiyor diye Cumhurbaşkanını eleştirirken, CHP'nin kurultayı için de bunları dersek insanları inandıramayız" dedi. TBMM'de yaptığı basın toplantısında "Delegelerden korkmamalıyız. Bu delegeler geçmişteki kurultayımızda sayın Genel Başkan'a 1000'e yakın oy vermiştir. Kim seçilirse seçilsin onun etrafında kenetlenmek zorundayız. Kimseyi kapının önüne koymaya hakkımız yoktur" ifadelerini kullanan Muharrem İnce şöyle devam etti:

"HEDEFİMİZ BELLİDİR"

Geldiğimiz noktada 'ben' demek bitmiştir, 'biz' demek zorundayız. Hedefimiz bellidir. 23 Nisan 2020'den önce, TBMM'nin açılışının 100. yılı dolmadan, gazi Meclis'in yetkilerini geri almak olmalıdır. 2019'da yapılacak seçimde ülkücülerle, muhafazakarlarla, Kürtlerle, Alevilerle, sosyalistlerle nasıl bir araya gelecekler? Kendi arkadaşlarına katlanamayanlar topluma bunu nasıl anlatacaklar.

"BEN ADAY DEĞİLİM AMA ADAYI BEN BELİRLERİM DEMEK, SEÇİM KAZANAMAM DEMEKTİR"

Bir lider taşın arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına saklanır. Ben aday değilim ama adayı ben belirlerim demek, seçim kazanamam demektir. Bu bile tek başına değişimin acil bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

ERDOĞAN'A "MARJİNAL" DEDİ

15 yıllık bir süreçte marjinal bir siyasetçi yüzde 10'luk bir ikna görüşünü yüzde 50'lere getirmişse, sosyal demokratlar yüzde 65'e çıkarmalı bunu.

"TOPLAYIN OLAĞANÜSTÜ KURULTAYI BU İŞİ BİTİRİN"

Olağan kurultay diyerek, 8 aya yayarak tartışmayı kapatmaya çalışmayın. CHP'nin yeni iddialara ihtiyacı vardır. Zamana yayarsanız, yöneten olmaktan çıkar, zamanın yönettiği kişi olursunuz. Toplayın olağanüstü kurultayı bu işi bitirin. Bazı renklerimizi daha kalın çizmeliyiz. Savrulan değil, kararlı olan bir CHP olmalıdır.

Bu adaylık açıklama toplantısı değil. Ortada bir olağan kurultay takvimi yoktur. Benim elimde yok. Hani takvim. Bu olağanüstü kurultay talebini zamana yaymak için alelacele yapılmış bir açıklamadır. Şimdi olağanüstüye ihtiyaç var. Adaylık konusu tabanla konuşulacak bir şeydir. Ben hiç iddialarından vazgeçmiş birine benziyor muyum?

Biz CHP'liyiz. Yarışırız, aday oluruz ama düğünlerimiz var, cenazelerimiz var. Cezane töreni vardı, biri İstanbul'da, biri Yalova'da. Buradan bir siyasi anlam çıkar mı bilmiyorum. Rahmetli babamın cenazesinde de bir yanımda Sayın Kılıçdaroğlu, bir yanımda Sayın Baykal vardı.

Sayın Kılıçdaroğlu Yalova'ya gelseydi onunla birlikte de giderdim. Aslında bir saptırma var. Ben CHP'nin kuvayi milliyeden bu yana kökleri olan bir partinin kendi göbeğini kendinin keseceğini biliyorum.

"KAPININ ÖNÜNE KOYMAK ÇÖZÜM DEĞİL"

Sanmıyorum. Kimse gitmesin benim partimden. Herkes gelsin. Söyledim, kapının önüne koymak çözüm değil. Kapının önünü bayram yerine çevirmek lazım. Disiplinlik bir şey yaptığını düşünmüyorum. Sayın genel başkan kendisini milletvekili yaptım dedi, yani lütufta mı bulunmuş. 31'ler bildirisinde Sayın Kılıçdaroğlu'nun da benim de imzam var. Biz Sayın Baykal'a 2005'te çekilmelisin dediğimizde Sayın Baykal bizi 2007'de tekrar listeye koydu, hiçbir zaman bunu gözümüze sokmadı.

'ADAY OLACAK MISINIZ?' SORUSUNA YANIT

İnce daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İnce "Olağan kurultay süreci devam ederse aday olacak mısınız?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Burası adaylık açıklama toplantısı değil. Ben partimin cumhuriyetin durumunu anlatmak istedim. Benim elimde olağan kurultay takvimi yoktur. Siz de var mı? Bu olağanüstü kurultay talebini kapatmak için ortaya atılmıştır. Burası adaylık açıklama yeri değil. Onlar sonraki işler. Ben hiç iddialarından vazgeçmiş birine benziyor muyum?"


Geri Dön