Mühedis seferberliği başlatıldı! F-16'lar gidiyor yerine o geliyor!

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'nin ön tasarım sürecinde görev alacak ekiplerin oluşturulması için adeta mühendis seferberliği yaşanıyor.

Mühedis seferberliği başlatıldı! F-16'lar gidiyor yerine o geliyor!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen projeyle Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Projede, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye, 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yerini alacak.

Ürün ve teknoloji geliştirme ağırlığıyla Türkiye'nin en büyük ve zorlu Ar-Ge projesi olan MMU Projesi için binlerle ifade edilen mühendisin görev almasına ihtiyaç duyuluyor.

Bu alandaki nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve projeye hızlı adaptasyonu için üniversitelerle iş birliği yapan TAI, projenin kritik Dönem-I, Aşama-I (Ön tasarım) kısmında projede görev alabilecek tecrübe ve uzmanlık sahibi mühendisler için Türkiye'nin önde gelen teknoloji geliştirme bölgelerinin kapısını çaldı.

MMU Projesi hakkında detaylı bilgi veren TAI yetkilileri, söz konusu uzman personel desteği için mevcut potansiyeli anlamak amacıyla toplantılar yaptı. Genel toplantıların yanında firmalar özelinde olası iş birliği alanları ve verilebilecek iş gücü destekleri üzerine yüz yüze kısa toplantılar gerçekleştirildi.

"ÖDÜNÇ MÜHENDİS" FORMÜLÜ

TAI, teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmalara, mevcut işlerini aksatmayacak şekilde süresi ve takvimi karşılıklı belirlenecek bir model önerdi.

Yaklaşık 1,5-2 yıl sürmesi planlanan iş birliği kapsamında firmalarda çalışan, alanında derinlemesine ve özel bilgiye sahip mühendisler, ihtiyaç duyulan alanlara yönelik kurulan ürün takımlarına dahil edilecek. Bu kişilerin tüm zamanlarını bu projeye ayırması gerekmeyecek. Mühendislerin haftanın belirlenecek günlerinde çalışmaları mümkün olacak. Böylece mühendisler hem kendi firmalarındaki çalışmalarını yürütecek hem de MMU Projesi'ne katkı verecek.

Oluşturulacak entegre ürün takımları, projenin başlangıcında bilinen veya yol alırken ortaya çıkabilecek bilinmeyen sorunların çözümünde görevler üstlenecek.

MMU Projesi'ne ilişkin tüm çalışmalar TAI Tesisleri'nde yapılacak. Mühendisler, tam ya da yarı zamanlı olarak belirlenen tarih aralığında bilgi ve tecrübeleriyle projede görev alacak.

Teknolojinin tabana yayılması prensibinden hareketle bu kişilerin firmalarında kalarak özel çözümler üretmesi esas olacak. TAI, bu kişileri bünyesine katmak gibi bir yaklaşımla hareket etmeyecek.

MİLLİ ÇÖZÜMLERİN SAYISINI ARTIRACAK

Bu model sayesinde, proje kapsamında ortaya çıkabilecek ihtiyaç ve problemlere çözüm sunabilecek kişi ve firmalarla daha projenin ön tasarım aşamasında tanışılması hedefleniyor.

Firmalarda çalışan mühendislerin ön tasarım ve gereksinimlerin belirlenmesi sürecinde projede görev almasının, projenin ilerleyen aşamalarında ortaya çıkacak iş fırsatlarından haberdar olunmasına ve o yönde kabiliyet ve altyapı oluşturmasında fırsat sağlayacağı belirtiliyor.

İlerleyen aşamalardaki ihtiyaçları bilerek hazırlık olanağına kavuşacak firmalar, bu doğrultuda araştırma ve üretim planlaması yapabilecek.

Uçağın kritik ön tasarım sürecinde görev alacak mühendisler, kendi firmaları ve ekosistemlerine taşıyacakları bilgilerle uçakta kullanılan milli sistem ve çözümlerin sayısının artırılmasını da sağlayacak.

Firmalara ayrıca bu hizmet alımı karşılığında bir anlamda fon desteği sağlanmış olacak. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
HAHH..ÇOK LAZIMDI ZATENNN....MİLLET UÇAK YER ARTIK..
lazim tabi hava kuvvetleri guclu olmayan devlet gùclù sayilmaz bunun Ataturk bile soyluyordu cahil insan seni
Tanka motor bulamadik,arabayi kopyaladik simdi sira ucakta mi?
@ressamibrahimi2017 yorum bölümündeki chp lileri bulun :D
hep petrol ve doğalgaz buluyorduk,onlara ne oldu?
helal olsun bizim insanımız kadar zeki insan yok. bizim mühendislerimiz en iyisini yapar. ALLAH yardımcınız olsun
@emrahbay ,ATMA O KADAR
@a888 neden atsın lan amerikan uşağı. doğruyu söylüyor arkadaş neden gocunuyorsun.
harika
zaten yapmamışmıydık ilk yerli uçağımızı seçim dönemi öyle değil miydi? plastik pet şişe üretimine devamm
450.000 heykele sesleri çıkmaz, ucağa yapılacak masrafa laf ederler.
Ülkede geniş bir kesim açlık ve yokluk içindeyken bu silah yatırımları ve savaş çığırtkanlığı nedir diye kimse sormuyor sanırım.
@stardha seninde işin gücün boğaz. Nerede aç olan geniş kesim. klavye lafazanlığı yapacağına git çalış.
bakın reisimiz gazi başkomutan cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ne dedi 2023 de kendi uçaklarımız denizlatılarımız tank helikopterlerimiz olacak.sabredin şurda 5 sene kaldı.1 ocak 2023 sabahını bekliyorum .mesela ben en çok uçankopter isimli hava aracını merak ediyorum tamamen türk malıymış.zaten mal dedin mi mesin Türk malıdır ya neyse.işte bu uçankopter aynı anda 3 bin füze atıyormuş 5 bin asker taşıyor gerekirse denizaltına dalıyor ve gerekirse uzaya çıkıyor.hepsi tayyip erdoğan sayesinde imamhatipleri de o kurdu.osmanlı çocuguyuz
İnşallah başarılı olurlar. TAI özelden bir nevi kiralayacağı mühendislerin yanına kendi mühendislerini de eğitim amaçlı verir de her zaman kiralama yapmak zorunda kalmaz umarım.
Hani kaç tane mühendisin var? Sen mühendislerine yatırım yaptın mı? Ülkeyi mühendislerin bile çoğunun işsizlik sorunu çektiği rezil bir ortadoğu toplumu haline getirdin. Kaç milyar dolar yatırım yaptın mühendislik okullarına ve argelere? Koskeb kimlere kredi verdi? Ben yazılımcıyım bir sürü projemle geldim bir kredi alamadım. Yazılım açığı olduğu kafanız yeni dank etti, anca 2 yıl sonra dönüş yaptınız. ki ben sermayemi çoktan bulmuştum.. Pide ve lahmacun sarayı açanları faizsiz krediye boğan, elinde projesiyle gelip kredi ve tesis isteyenlerin ise kapıdan kovulduğu bir ülkede yaşıyoruz.
çok geç bile kaldık
Altay tankına dönmesin bu iş ?
bos isler.. insaat sektoru dip yapinca milli savunma ve ilaca sanayiden yandaslarima be ihale cikaririm hesaplari.. senin aviasyon kulturun birikimin olmadan bos isler olur bu.. once sene havacilik bolumu olan okullarin arastirma butcelerini arttir.. ha unuttum ituyu odtuyu dusman beylediniz, bu zihniyetten yerli ucurtma bile cikmaz
KEŞKE YAPABİLSEK ANCAK DAHA BİR TANKI MODERNİZE EDEME SONRA UÇAK YAPICAZ DE,BU HABERLERİN GERÇEKLERLE UYUŞMAMASI BENİ KIZDIRIYOR.UÇAĞA GEREK YOK ZATEN UÇMUŞUZ
seçimlerden önce mynet haberde,seçim zamanı tüm bilbord’larda...ver coşkuyu,ver mehteri...
bir yerden başlamak lazım.hemen uçak üretemeyiz ama önce alt yapı gerekir.yavaş yavaş konsantre olursak bir zaman sonra üretiriz.yapanda böyle yapıyor.hocaların işi sadece kitaptan öğrencilere bişeyler okuyup anlatmakla kazanç kapısı olmamalı hocalar labatuvarlara,atelyelere,sahaya inmeli zorunlu uygulamalar,projelerde görevlendirilmeli.alanında başarı performansına göre ödüllendirilmeli,kazançları artırılmalıdır.çalışanla yatan aynı olmamalıdır.
secimmi yaklasiyor ne ucak yetmez uzay gemisi hatta ufo yapmak lazim :) tabiki gurur duyarız boyle büyük islere ama bence yap ilk önce sonra bahset derim secim kokan haraketler olmasin :)
trt payı elektrik kaçak kullanım bedeli gibi saçma sapan şeyler faturalara ekleneceğine savunma sanayi katkı payı yata tsk katkı payı alsalar benim zoruma gitmez memnun bile olurum. bence bunlar güzel hareketler hükümeti kutlarım bu konuda
bir basit arabayı ortaya çıkarabilseydik sırada yerli dediğimiz tanka motor yapmak olurdu. sonrasında da bunları yapan bunu da yapar derdik. Kendimizi kandırmayalım. Başlamayalım demiyorum başlanmalı ama önce jet uçağının yanında devede kulak olan araba ile motor kısmını bi çözeydik. Sonra bakardık ona. çok geç kalındı ve hala da sahneye oynanıyor. Gerçekçi olmak gerek.Hemen başla ama f16 ların yerini alacak deme bari. bu hızla şimdi başlasan 50 yıl minimum. Burada okuyup yazanlar bunu göremez.
Diğer Haberler