HABER

"Muhsin Ertuğrul" adına ödül

İstanbul AA- Çağdaş Türk tiyatrosunun kurucusu Muhsin Ertuğrul, adına verilecek ödüllerle de yaşayacak.

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nurettin Tuncer, 2008 yılında ilk kez Muhsin Ertuğrul adına tiyatro ödülleri verecekleri söyledi.

Bunların bilinen anlamda "en iyi" ödülü olmayacağını ifade eden Tuncer, şöyle konuştu:"Biz 'en iyi' ödülü vermeyeceğiz. Mesela, tiyatroya gerçek anlamda katkısı olan dergiye, kendi imkanlarıyla çalışan bir oda tiyatrosuna ödül vereceğiz. Yani kim tiyatroya bir harf armağan etmişse onlara ödül verilecek. Bu daha çok teşvik etmek ve yönlendirme amaçlı olacak. ""En iyi dekor", "en iyi kostüm", "en iyi oyuncu", "en iyi oyun" gibi birincilerin seçildiği ödüllendirmeye sıcak bakmadığını dile getiren
Tuncer, bir şeyin "en iyi" olabilmesi için bütünlük arz etmesi gerektiğini vurguladı. Tuncer, "En iyi oyunu seçiyorsunuz, ama en iyi yönetmeni seçmiyorsunuz. En iyi dekor, kostüm orada yok. O nasıl en iyi oyun?" diye konuştu.

Çağdaş Türk tiyatrosunun kurucusu, yönetmen Muhsin Ertuğrul'un, tiyatronun her alanına hizmet ettiğini belirten Tuncer, "Muhsin Ertuğrul, kahvedeki Mehmet Efendi'yi, bardaki, pavyondaki Ayşe'yi tiyatroya nasıl kazandırırım diye bakmıştır. Bu ödülün kapsamı da onun kişiliğini yansıtacak" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön