HABER

Muhtarlara sandığa gitmeyin çağrısı yaptı

Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 100 muhtarla toplantı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, muhtarlara sandığa gitmemeleri yönünde çağrıda bulundu.

BDP Diyarbakır İl Başkanı Nijat Yaruk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Kayapınar Belediye Başkanvekili Mahmut Dağ ve Yenişehir Belediye Başkanı M. Selim Kurbanoğlu, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 100 muhtarla toplantı yaptı. Baydemir, hazırlanan Anayasa reform paketinin hazırlanış sürecine BDP'nin tüm çabalarına, tüm katkı sunma istediğine yanıt verilmediğini öne sürdü.

Türkiye'de evet cephesinin, hayır cephesinin olduğunu buna karşılık bir de boykot cephesini olduğunu kaydeden Baydemir sandıklara gitmeme çağrısı yaptı. Reform paketi ile Anayasa Mahkemesi'nin üye sayısının 11'den 17'ye çıkacağını hatırlatan Baydemir, "DTP kapatılması 11 üyenin 11'inin oybirliği ile alındı. Yarın da BDP'de 17 üyenin 17'sinin oybirliği ile kapanacaktır. Bizim için değişen bir şey olmayacaktır" dedi. Referandumun Kürtler için önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Baydemir, boykotun yüzde

60-70 oranında olması halinde hükümetin, Kürt sorununun çözümünde, müzakere, istişare ve diyaloğa zorlanabileceğini kaydetti. Kürtler için AK Parti, CHP ve MHP arasında hiçbir fark olmadığını kaydeden Baydemir, "AK Parti iki dönemdir iktidarda. Belediye başkanlarımız tutuklanmadı mı? Şu an 5 bin arkadaşımız cezaevinde değil mi?" diye sordu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır mitinginde söylediği "Yeni bir cezaevi açacağım" sözlerine tepki gösteren Baydemir, "Bize yeni bir cezaevi yapacakmış. Biz yeni bir cezaevi istemiyoruz. Cezaevlerini boşaltmak lazım. Bize özgürlük lazım" diye konuştu.

Erdoğan'ın, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni kastederek, "Kentsel dönüşüm projelerine destek vermiyor" sözlerine de yanıt veren Baydemir, TOKİ ile 2 projede ortak çalışma yaptıklarını ve ortak bir sahada çalıştıklarını, beş projeyi ise sunarak ön mutabakat yaptıklarını ve onay beklediklerini vurguladı. Baydemir, Erdoğan'ın "Hevsel Bahçeleri eskiden kanalizasyon suyu ile sulanıyordu. Şimdi temiz su veriliyor" sözlerini ise iftira olarak niteledi. Baydemir, "Hevsel Bahçeleri Projesi'ne Tarım Bakanlığı

3.5 trilyon kaynak ayırdı, DİSKİ ise 5 trilyon parayla sadece kamulaştırma bedelini karşıladı. Hevsel bahçelerine hala su gelmemiştir. Bakanlık 3.5 trilyon lirayı hiç etti" şeklinde konuştu.

Hevsel Bahçeleri'ne suyun Hazreti Süleyman'dan, Anzele'den ve DİSKİ tarafından verildiğini kaydeden Baydemir en kısa zamanda bakanlıktan iki müfettiş isteyerek Tarım Bakanlığı'ndan aktarıldığı iddia edilen paranın soruşturulmasını talep edileceğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön