HABER

Mükellef Hakları Bildirgesi açıklandı

Mükellef Hakları Bildirgesi açıklandı

Erzurum -(AA) Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Mükellef Hakları Bildirgesi'ni açıkladı. Bildirgenin Türk maliye tarihinde ilk olduğunu belirten Unakıtan, "Tarihi bir duyuru yapıyoruz" dedi.

Erzurum'da Vergi Dairesi Başkanları toplantısına katılan Unakıtan, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın kurulmasının Türkiye'de uzun yıllardan beri istendiğini ancak, bu reformun kendilerine nasip olduğunu ifade etti.

Vergi ödemenin kolay bir iş olmadığını kaydeden Unakıtan, şunları söyledi:

"Belirli mücadeleler verilecek, sonra belli bir para kazanılacak, sonra vergi ödenecek. Biz işin son safhasında olduğumuz için milletin kazandığı paraya bakıyoruz. Biz mükellefin öyle bir ortağıyız ki, kara karışıyoruz, zarara karışmıyoruz. Bu bizim açımızdan kolaylık sağlıyor ama mükellef açısından bazı sıkıntılar getiriyor. Biz de mükellefe diyoruz ki, (madem ki sen bize para veriyorsun, senin de bir hakkın var.) Bugüne kadar hep devletin hakkı vardı. Devletin hakkı yine var ama mükellefin de hakkı var. Biz de bunu bildirge haline getirdik."

Unakıtan, Türkiye Gelir İdaresi Başkanlığı olarak hazırlanan bildirgenin altına imza attıklarını belirterek, "Bu bildirge, Türk Gelir İdaresi'nin mükellef odaklı, kaliteli hizmet sunma anlayışı içerisinde, saygılı ve dürüst olma temel ilkesiyle çalışmaya, vergi ödemenin sadece bir yükümlülük değil vatandaş olma ve sorgulama hakkı
olduğu bilinciyle, kendisinden hizmet alan herkesi memnun etmeye ve sorunları çözmeye olan bağlılığını onaylar" dedi.

Maliye politikasında izledikleri politikanın isabetli olduğunu bunun sonuçlarını almaya başladıklarını dile getiren Unakıtan, "Yıllardan beri, 16-17 seneden bu yana ilk defa, Ocak ayında bütçemiz fazlalık veriyor. İnşallah 2006'ya bütçe fazlasıyla gireceğiz. Bunu ilk defa açıklıyorum. Önümüzdeki günlerde bu konuda detaylı açıklama
yapacağım" diye konuştu.

Bütçe açıklarını tamamen tarihe gömmeyi amaçladıklarını vurgulayan Unakıtan, "Bu millete artık bütçe açığı göstermeyelim" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön