HABER

Mükerrer oy kullandılar 2.5 yıl ceza aldılar

Mükerrer oy kullandılar 2.5 yıl ceza aldılar

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Boğaziçi beldesinde yaşayan Arslan çifti, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde mükerrer oy kullandıkları gerekçesiyle 2.5'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

28 Mart 2004 seçimleri öncesinde İslahiye ilçesine bağlı Altınüzüm beldesinde yaşayan İhsan-Güler Arslan çifti, 3 çocuklarıyla birlikte seçimlere kısa bir süre kala Boğaziçi beldesine göç etti. Seçimler için her iki beldede de seçmen kağıdı gelen Arslan çifti, her iki beldede de oy kullandı. Çiftin mükerrer oy kullandıkları yapılan inceleme sonucu ortaya çıkınca haklarında dava açıldı. İslahiye Adliyesi'nde yargılanan Arslan çiftine 2.5'ar yıl hapis cezası verildi. Cezalarının onaylanmasından sonra İhsan ve Güler Arslan çifti, 20 Kasım 2006 tarihinde cezalarını çekmek üzere cezaevine teslim oldu. İslahiye'de kadın tutukevi olmadığı için çift, cezalarını çekmek üzere Kilis Cezaevi'ne gönderildi. Burada durumları incelenen çiftin geride kalan çocuklarına bakacak kimse olmadığı için anne Güler Arslan'a çocuklarına bakması için 6 ay özel izin verildi. Baba İhsan Arslan'ın cezaevinde kaldığı sürece anne Güler Arslan'a özel izin verildi.

İhsan Arslan cezasını tamamlayarak evine döndü. Şimdi 2008 Nisan ayına kadar izinli olan Güler Arslan, cezaevine girmek için gün sayıyor.

Eşinin cezaevine girmemesi için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yanı sıra Abdullah Gül'e ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdığını söyleyen İhsan Arslan, "Gerekirse eşimin cezasını ben çekmek istedim, ama olumlu cevap alamadım" dedi.

3 çocuğu bulunduğunu ve cezaevine girmek istemediğini ifade eden Güler Arslan, yetkililerin kendilerine yardımcı olmasını istedi. Güler Arslan, "Ben mükerrer oy kullanmanın suç olduğunu bilmiyordum. İki ayrı beldede oy kullandık. Ancak, sonucunda 2.5 yıl ceza verildi. Ben şimdi 3 çocuğumu kime teslim edip cezaevine gireceğim. Çocuklarımı kime güvenip bırakayım. Benim cezamın affını istiyorum" diye konuştu.

Arslan çiftinin çocukları, annelerinin cezaevine girmesini istemediklerini ifade ederek gözyaşları döktü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön