HABER

Mülteci faciasından korkunç ayrıntı

İzmir'in Seferihisar İlçesi Sığacık Körfezi'nde batan ve 53 kişinin yaşamını yitirdiği mülteci teknesiyle ilgili tartışmalar devam ederken, olayın ardından korkunç ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Kurtulan kaçaklar kendilerini tekneye bindiren bir Türkün dümeni bir mülteciye verip, "Hiç kırmadan giderseniz iki saat sonra Sisam'da olacaksınız" dedikten sonra denize atlayıp kaçtığını iddia etti.

Alınan bilgiye göre, arama çalışmalarına ikinci günde, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait 1 helikopter, 1 bot, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliklerine ait 2 zodiak botun yanı sıra, Sığacık Limanı'ndaki balıkçı tekneleriyle yeniden başladı. Çalışmalarda 8'i Sahil Güvenlik Komutanlığı, 60'ı İlçe Jandarma Komutanlığı, 70'i İlçe Emniyet Müdürlüğü ile 22'si Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği'nden olmak üzere toplam 160 kişi görev aldı. Dün kurtarma çalışması yapan ekipler bugün 76 saat sürecek arama faliyetine başladı. Dün son bulunan cesedin kıyıdan 3 mil açıkta olması nedeniyle bugün arama sahasının daha da genişletildiği açıklandı.

KAÇAKLARI ÖLÜME GÖTÜREN AYRINTI

Kaçakları ölüme götüren yolculuğun ayrıntıları az da olsa ortaya çıkmaya başladı. Su yuttukları ve uzun süre denizde kaldıkları için sağlık sorunu yaşayan Filistin uyruklu Ahmed Muhammed Hasan, Yusuf İmad ve Amin Shagko İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavileri sürüyor. Sağlık sorunu olmayan Filistinliler Mustafa Kamil, Akın Bakru ve Halid Muhammed Nurdin de jandarmada sorgulandı.

Kurtulanların verdikleri ifadeye göre kaçaklar Yunan adalarına geçmek için geldikleri yerin uzaklığına göre 1500 -2500 Euro arasında ücret ödedi. Kaçakların bir bölümü İstanbul'dan geldi, bir kısmı da bir süredir ‘Sığınmacı' sıfatıyla BM'den aldıkları geçici oturma izinleriyle yaşadıkları İzmir'den katıldı. Mülteciler dikkat çekmemek için otomobil veya minibüslerle Seferihisar yakınlarında kırsal alanda bekleyen bir kamyonda toplandı. Kamyon gece karanlığında köy ve dağ yollarını kullanarak teknenin beklediği koya geldi. Yaklaşık 15 metre boyundaki tekneye kaçaklar sıkışık oturma düzeniyle bindirildi. Tekne denize açıldıktan bir süre sonra, tüm kaçışı organize eden Türk, dümeni bir mülteciye verip, "Hiç kırmadan giderseniz iki saat sonra Sisam'da olacaksınız" dedikten sonra denize atladı ve kaçtı. Dev dalgaların etkisiyle tekne bir süre sonra Ege Denizi'nin soğuk sularına gömüldü. Birçoğu beline otomobil iç lastiği geçirmiş mültecilerden sadece 6'si saatlerce denizde mücadele ettikten sonra kıyıya sağ ulaşmayı başardı.

Bu arada mültecilerin çoğunluğunun Somali, Moritanya, Suriye ve Filistin uyruklu olduğu öğrenildi. Kurtulanlardan Filistinli Mustafa Kamil, "Küçük gruplar halinde toplandık. Bu nedenle gruplar birbirini tanımıyordu. Teknede içiçe oturmuştuk. Birden bağırışlar ve panik yaşandı. Teknenin neden ve nasıl battığını göremedim" dedi. Kurtulanlar olayın şoku ve yolculuğu gece karanlığında yapmaları nedeniyle çıkış noktaları konusunda ayrıntılı tarif veremedi.

İFADELER TERCÜMAN ARACILIĞIYLA ALINACAK

Sabahın erken saatlerinde Teos, Ekmeksiz Plajı yakınlarında sahilin kayalık bölümünde 2 ceset daha bulundu. Yine aynı bölgede ancak denizde de 1 erkek cesedi çıkarıldı. Seferihisar Cumhuriyet Başsavcılığı da olayı adli yönden soruşturmaya devam ediyor. Kurtarılan 6 kişininin durumunun iyi olduğu, bunların da ifadelerinin tercüman aracılığıyla alınacağı bildirildi.

Cesetler üzerindeki incemelerde ilginç detaylar da göze çarptı. Ölenlerin kollarındaki saatlerin 00.30-01.00 saatleri arasında durduğu görüldü. Denizciler bu durumda teknenin 23.30 gibi batmış olabileceğine dikkat çekti. Denizciler, cesetlerin lodosun yönü nedeniyle Sığacık bölgesine geldiğini, teknenin Doğanbey Koyu tarafından açılmış olabileceğini de belirtti.

SAVCININ AÇIKLAMASI

Seferihisar Başsavcısı Mehmet Şahin, Sığacık Limanı'ndaki Sahil Güvenlik Komutanlığı önünde bulunan Sahil Güvenlik Botu'na alınan 3 cesedi inceledikten sonra soruları yanıtladı. Başsavcı Şahin şunları söyledi:

"Dün bulunun 43 cesedin otopsisini yaptık. Bugün de 3 ceset çıktı. Ölü muayenesini yapıyoruz. Üzerlerinden kimlik çıkmadığı için kimliklerini tespit edemiyoruz. Sağ kurtarılan 6 kişi Filistinli olduklarını söyledi. Ancak diğerlerinin yüz şekillerine baktılar ve onların kendilerine benzemediklerini, başka uyruklu olabileceklerini söylediler. Sağ kurtulanlara olayın oluş nedenini sorduğumuzda sadece battıklarını söylediler. Soruşturma her boyutuyla devam ediyor. Bu arada dünkü ceset sayısındaki rakam karışıklığını gidermek amacıyla çıkarılan tüm cesetler Sığacık Yat Limanı'ndaki Sahil Güvenlik Botu'na getiriliyor."

BATAN TEKNEDEN İZ YOK

İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Seferihisar açıklarında batan tekneye ait bir parçanın henüz bulunamadığını belirterek, bir yaşam belirtisi kalmadığından emin olunmasına kadar arama kurtarma çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön