HABER

Mültecilerin gözyaşları

Meriç Nehri'ni kullanarak kaçak yollardan önce Yunanistan'a, ardından Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilerin hayali Edirne'de son buldu.

Edirne polisinin otoban turnikelerinde yaptığı uygulamada küçük bir minibüs içinde Burma uyruklu 5'i kadın 19 kaçak yakalanırken, bayan mülteciler gözyaşlarına hakim olamadı.

Edinilen bilgiye göre, Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve bölge trafik ekibi, Şaban K. yönetimindeki 34 UY 2672 plakalı minibüsü şüphe üzerine TEM otoyolu Edirne girişinde durdurdu. Yan ve arka camları perde ile kapatılan minibüsün kapısını açan polis ekipleri, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndü. Ruhsatında 5 kişinin taşınabileceği yazan minibüsün içinde 5'i kadın 19 kaçak yakalandı. Yetkililer, kaçakların dikkat çekmemek için kendilerine bakım yaparak yola çıktığı ve görenlere turist izlenimi vermeye çalıştığını belirtti.

Daha iyi yaşam şartları için yasadışı yollarla Türkiye'ye giren ve aynı şekilde Yunanistan'a geçiş yapmak isteyen kaçakların umuda yolculuğu Edirne'de son bulunca bazı kadın kaçaklar gözyaşlarını tutamadı. Kaçaklar daha sonra jandarma ekiplerine teslim edildi. Bir minibüs içinde Edirne'ye kadar gelen kaçaklar, iki minibüs ile Edirne Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. Jandarmadaki işlemlerinin ardından kaçaklar, sınır dışı edilmek üzere Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Tunca Yabancı Barınma Evi'ne yerleştirildi. Minibüse el konulurken, sürücüsü ise gözaltına alındı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön