HABER

Mültecilik başvurusu 3 kat arttı

Ankara (AA)- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verileri, Türkiye'ye sığınmak isteyenlerin sayısı, geçen yıllara oranla 3 kat artarak 12 bin 500 civarına yükseldiğini ortaya koydu.

Bunda, özellikle Irak krizinin etkili olduğu belirtiliyor. Türkiye'ye özellikle Irak, İran ve Afrikalılar sığınmak istiyor. BMMYK Dış İlişkiler Sorumlusu Metin Çorabatır, geçiş ülkesi olduğu için Türkiye'ye farklı yerlerden insanların giriş yapıp sığınma talebinde bulunduğunu söyledi. Türkiye'ye bu yıl sığınma başvurusunda bulunan ve işlemleri devam eden, BMMYK'da kayıtlı kişi sayısının 12 bin 500 olduğunu belirten Çorabatır, 4 bin kişiyle en fazla Iraklıların mültecilik talebinde bulunduğunu bildirdi.

Çorabatır, Iraklıları, 3 bin civarında İranlı ile buna yakın sayıda Afrikalıların takip ettiğini, dördüncü sırada ise Afganların yer aldığını aktardı. Türkiye'ye giriş yapıp sığınma başvurusunda bulunmadığı için yasa dışı durumuna düşen kişi sayısının da çeşitli kaynaklara göre değişkenlik gösterdiğini ifade eden Çorabatır, bu rakamın kimi kaynaklarca 300-400 bin, kimilerince 1 milyondan fazla olarak gösterildiğini ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön