Mumcu: "Demokrasiye müdahale"

ANKARA (ANKA) - Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, AKP hakkında kapatma davası açılmasını "demokrasiye müdahale" olarak değerlendirdi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın, AKP hakkında kapatma davası açmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, kapatma, yasaklama gibi girişimlerin neresinden bakılırsa bakılsın "demokrasiye müdahale" olduğunu söyledi. Mumcu, açıklamasında şöyle dedi:

"Gözüken veya gösterilen amacı ya da nedenleri ne olursa olsun işe yaramaz ve ne demokrasi ne de laiklik adına kabul edilemez. AKP'yi ortaya çıkaran da, iktidara getiren de, iktidarını yeniden güvence altına alan da aslında bu yasaklamacı zihniyetin ta kendisidir.Bu gibi girişimler; ne yazık ki hak edilmemiş bir mağduriyet algısı yaratmakta ve sonuçta milletin masum tepkilerini suistimal eden zihniyeti beslemektedir. Partiler mahkeme kararları ile kapatılsalar bile, suistimal siyasetini ancak ve sadece millet tasfiye edebilir. Bırakın demokrasi işlesin. Bırakın millet kendi işini kendi görsün. Milletin vicdanı üzerindeki yasakçı baskı kalkmadıkça bunun mümkün olmayacağı artık anlaşılsın." (ANKA)