HABER

Mumcu: Ecevit ruhu olan bir başbakandı

ANKARA (İHA) - Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Bülent Ecevit'in aklettiğinden çok hissettiği gibi siyaset yaptığını anlatarak, "Çoğunlukla dünyaya aynı pencereden bakmadık ama pencereden baktığımızda görmeyi istediğimiz tamamen aynıydı" dedi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. "Çocukluğumun Karaoğlanı, gençliğimin onuruyla direnen adamı, siyaset yıllarımın Başbakanı Ecevit benim için bir vicdan adamıydı" ifadelerini kullanan Mumcu, Ecevit'in, bir şeyin ne ve nasılından çok ne için olduğu ile ilgilendiğini, kararını, duruşunu aklından çok vicdanına danışarak ortaya koyduğunu anlattı. Siyasetçiliğinin gölgesinde kalan şairliğinin, aslında Ecevit'in gerçek kimliği olduğunu ve Ecevit'in aklettiğinden çok hissettiği gibi siyaset yaptığını kaydeden Mumcu, Ecevit'in ruhu olan bir Başbakan olduğunu belirtti. Mumcu mesajında şunları kaydetti:

"Ecevit nezaketi gösteren değil yaşayan bir adamdı. Pek çok kişi için kolayca söyleniveren 'beyefendilik' onun her haliyle vasfıyda. Çoğunlukla dünyaya onunla aynı pencereden bakmadık. Ama pencereden baktığımızda görmeyi istediğimiz tamamen aynı idi diyebilirim. Hayatına çok yakışan iki sözcük bir hayatı öylece vermek için yeterlidir: İnsanca ve Hakça. Ecevit yaşadı. Yaşamı bu iki kelime ile anladı, anlamladı, anlamlandırdı. Anısı bu iki sözcük gibi ebedi olacaktır. Atalarından bu iki sözcüğü bir sırrı mukaddes gibi devralmıştı, yine bir sırrı mukaddes gibi devretti. Devr-i daimin başka bir boyutuna göçtü. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun. Eşi, gönüldaşı ve yoldaşı Rahşan Hanımefendi'nin ve uğruna yol yürüdüğü milletimizin başı sağolsun".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön