Münbiç'te son durum! Açıklamalar peş peşe geliyor

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Münbiç'ten çekildiklerini duyurdu. Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı da Esad rejimine bağlı Suriye ordusunun Münbiç'in tamamında kontrolü ele geçirdiğini duyurdu.

Münbiç'te kritik gelişmeler yaşanıyor... Son dakika haberine göre ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Münbiç'ten çekildiklerini duyurdu.

'KONTROL SURİYE HÜKÜMET GÜÇLERİNDE'

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Suriye hükümet güçleri, Münbiç ve yakınındaki yerleşim birimlerinin tamamında kontrolü sağladı" denildi.

'RUS ASKERİ POLİSİ, SURİYE ORDUSU İLE TÜRK ASKERLERİNİN KESİŞİM NOKTASINDA DEVRİYE ATIYOR'

Savunma Bakanlığı, Rus askeri polisinin Suriye'nin kuzeyinde hükümet güçleri ile Türk ordusunun kesişim hattında devriye faaliyetleri yürüttüğünü belirtti.

Öte yandan Türk ve Rus askerlerinin bölgede koordinasyon içinde olduğu kaydedildi.

Rusya'dan önce de Suriye Devlet Televizyonu, Esad rejim güçlerinin Münbiç kentinde konuşlandığını duyurmuştu.

RUSYA'DAN ARABULUCULUK AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanlığı Suriye elçisinin yaptığı açıklamada ise Şam ile YPG arasında arabuluculuk görüşmelerinin sürdüğü belirtildi.

Öte yandan Esad rejimi ve Türkiye'nin görüşmeler yürüttüğü aktarıldı ve Münbiç'e ilişkin Ankara ve Moskova arasında herhangi bir mutabakata varılmadığı belirtildi.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürütülen operasyonu 'kabul edilemez' olarak nitelenirken, Türkiye-Suriye sınırında Esad kuvvetlerinin konuşlanmasının gerekliliğine vurgu yapıldı.

Dün TSK ve Suriye Milli Ordusu (SMO) Münbiç'e yönelik operasyonun başladığını ve kuvvetlerin bölgeye doğru intikal ettiğini açıklamıştı.

SMO ayrıca Münbiç'e bağlı bazı köylerin kendi kontrollerine geçtiğini duyurdu.

SMO: SURİYE ORDUSU DEĞİL KÜRT MİLİTANLAR

SMO ise ilginç bir iddia ortaya atarak, Münbiç'e giren askerlerin Suriye ordusuna mensup askerler değil YPG'li teröristler olduğunu öne sürdü.

MSB'DEN AÇIKLAMA: 1 TÜRK ASKER ŞEHİT

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), yaptığı açıklamada "15 Ekim'de Münbiç bölgesinden teröristler tarafından yapılan havan ve topçu ateşi neticesinde 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 8 kahraman silah arkadaşımız da yaralan. Ateş açılan bölgedeki hedefler tespit edilerek anında karşılık verilmiş ve en az 15 teröristin etkisiz hale getirildiği değerlendirildi." ifadelerini kullandı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
Bob planı işliyor hemde nasıl , ulan Süriye ordusu filan yok, Süriye ile SDF ABD ve batının planıyla yapılan andlaşma sonucu SDF lilere Süriye ordusu çatı altında savaşmaya başladılar, yane ygp vb değil süriye ordusu elbisesiyle savaşıyorlar artık, buda planın dahilinde türkiye ne istiyor? teröristleri kovmak e terörist filan yok artık Süriye ordusu var, buda suriye ordusu ile turk ordularını çatışmak anlamına geliyor, reis uyan yoksa sonumuz iyi değil, Dün Pütin SAudiye arabistanda idi ne işi var? dün ingiltere biz türkiyeyi destekliyoruz açıkladı bugun ambargo ordusuna katıldıı alooo uyanın
@mahir_50 Amerikanin basini cektigi koalisyon guclerinin kademeli olarak askerlerini geriye cekmesi yaklasan buyuk savasin kivilcimi olabilir.Suudi arabistaninda amerikan muttefiki olmasindan dolayi putin 12 yil aradan sonra suudlara cephenizi belirleleyin uyarisinda bulunmus olabilir.Turkiye Natonun denge unsurudur ne Amerika vazgecer nede rusya turkiyeyi karsina alabilir.Herkezi koyun bir kenar Israili izleyin dugum o cunki
ÜLKEMİZİ ASKERİMİZİ  SEN KORU YARABBİM !!! İNŞALLAH AMERİKANIN OYUNLARINA GELMEYİZ !!!!!OYUNA GELME TÜRKİYE !!!!!!! AMERİKA DOST GÖZÜKÜR EN SİNSİ DÜŞMAN ÜLKEDİR !!!!!!!!!!!!
Oyun içinde oyun var diyoruz, bir türlü anlatamıyoruz..
ABD nin koruduğu PKK gidiyor, Esed in koruduğu PKK geliyor. Şimdiye kadar nerdeymiş Esed'in aklı.. Hem ABD nin hemde Rusya'nın itidir demiştik Emperyalizmin Uşağı Esed!
Münbiç teki ypg li teröristler Esad a yine bir üç kağıt açıp buradaki adamlarımız sizin askeriniz olsun demiştir birde anlaşma öne sürmüşlerdir oda tamam dedimi oldu bitti sonuçta Türkiye nin yapacağı operasyondan kurtulacaklar yapsa dahi Esad askerini öldürmüş olacaklar halbuki Esad ın düştüğü tuzak bu Türkiye operasyonu durdursa geri çekilse ne malum Esad a bağlı kalacakları korkudan her ülkeye sığınmaya çabalayan hainden ne bekliyorlar ki adamlar 7 senedir ABD ye şunu yapmazsanız Rusyaya gideriz anlaşmaya Rusyaya da ABD şantajı yapıldı durdu dahada vahmi ihanet ettikleri ise Suriye Devleti
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler