Münir Özkul kimdir?

Münir Özkul kimdir?

Türk tiyatro ve sinema oyuncusu Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 yılında dünyaya gelmiştir. Tiyatro ile lise yıllarında tanışan oyuncu, İstanbul Üniversitesi İktisat ve Edebiyat Fakültesinde bir süre eğitim almıştır.

Profesyonel oyunculuğa ilk olarak 1948 yılında Aşk Köprüsü oyunuyla başlamıştır. Fareler ve İnsanlar, Yaz bekârı gibi önemli tiyatro oyunlarını sergilemiştir. Tiyatro oyunlarıyla birçok ödül kazanan oyuncu 1050 yılından itibaren sinemada rol almaya başladı.

200’den fazla rolü canlandıran Münir Özkul, Sev Kardeşim, Bizim Aile ve daha birçok filmdeki rolüyle ödüller kazanmıştır. Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında oyuncuya Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.

Dört evlilik yapan Özkul’un üç çocuğu vardır. 5 Ocak 2018 yılında 92 yaşında uzun süredir tedavi gördüğü akciğer hastalığı yüzünden vefat etmiştir.

Münir Özkul Haberleri

Münir Özkul'un kızı Güner Özkul bakın meğer kimmiş! Duyanlar şaştı kaldı

Türk sinemasının en değerli oyuncularının başında gelen Münir Özkul oyunculuk ve tiyatro kariyeri boyunca onlarca projede yer aldı. Babası gibi oyuncu olan Münir Özkul'un kızı Güner Özkul bakın hangi reyting rekortmeni dizide oynamış.

Magazin 23-02-2022 12:54

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı nerede ve ne zaman çekildi? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı konusu nedir, oyuncuları kimler?

Türk sinemasının en değerli filmleri arasında gösterilen Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, aradan yıllar geçmesine rağmen televizyon ekranlarında yayınlandığında halen ilgiyle takip ediliyor. Büyük küçük demeden birçok seyircinin merakla izlediği Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filminde Hababam Sınıfı'nın haylazlıkları işleniyor. İşte Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filminin çekim mekanları, konusu ve oyuncuları...

Trend 30-01-2022 18:44

Neşeli Günler nerede çekildi? Neşeli Günler filmi oyuncuları kimler, konusu nedir?

Yeşilçam'ın sevilen filmlerinden Neşeli Günler filmi, bugün televizyon ekranlarında yayınlanıyor. 1978 senesinde vizyona giren filmde pek çok usta isim de rol alıyor. Peki Neşeli Günler nerede çekildi? Neşeli Günler filmi oyuncuları kimler, konusu nedir? İşte ayrıntılar...

Trend 23-01-2022 22:10

Gülen Gözler ne zaman ve nerede çekildi? Gülen Gözler oyuncuları kimler?

Türk sinemasının unutulmaz filmleri arasında yer alan Gülen Gözler'de Münir Özkul, Adile Naşit, Halit Akçatepe gibi oyuncular yer aldı. Münir Özkul Gülen Gözler filminde, ailesiyle geçim sıkıntısı yaşayan Yaşar Usta rolüne hayat verdi. İşte detaylar...

Trend 09-01-2022 20:56

Münir Özkul kimdir, kaç yaşında ve neden öldü? İşte Münir Özkul'un hayatı...

Türk sinemasının önde gelen oyuncularından biri olan Münir Özkul, 5 Ocak 2018'de hayatını kaybetti. İstanbul Erkek Lisesi mezunu Münir Özkul, sanat hayatına lise öğrencisiyken 1939'da Bakırköy Halkevi'nde tiyatro ile adım attı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine ve Edebiyat Fakültesinin sanat tarihi bölümüne devam etti. 1948'de Ses Tiyatrosu'nda gösterilen "Aşk Köprüsü" isimli oyun ile profesyonel oldu. İşte Münir Özkul'un sanat ve özel hayatı...

Magazin 05-01-2022 09:20

"Atık yoğurt suyu" turşu yapımında değerlendirilecek

Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Çağrı Mehmetoğlu: - "Yoğurt altı suyuyla turşunun probiyotik kaynağı da arttı. Klasik turşuya göre bu turşu tüketildiğinde hem sağlık açısından faydalı olacak hem de endüstride daha ekonomik bir ürün elde edilecek" - Gıda Mühendisliği Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Öztürk: - "Sadece Amerika'da yıllık 1,5 milyon tonluk süzme yoğurt atık suyu ortaya çıkıyor. Bunun için uygun bir kullanım alanı bulunamadı"

Yurthaber 18-12-2021 13:10

Münir Özkul ve Halit Akçatepe’'nin heykelleri tepki çekti! "Tam bir hayal kırıklığı"

Türk sinemasının usta isimlerinden Münir Özkul ve Halit Akçatepe'nin sergilenmek üzere mum heykelleri yapılmıştı. Merhum oyuncular Özkul ve Akçatepe'nin kızları yapılan bu heykellere tepki göstererek, "Bunu yapan heykeltraş filan olamaz! Tam bir hayal kırıklığı" dedi.

Magazin 10-12-2021 10:47

Hababam Sınıfı Tatilde nerede ve ne zaman çekildi? Hababam Sınıfı Tatilde oyuncuları kimler?

Hababam Sınıfı Tatilde, Hababam Sınıfı filminin dördüncü serisidir. Hababam Sınıfı Tatilde yıllardır ilgi ile takip ediliyor. 1977'de beyazperdede olan Hababam Sınıfı Tatilde filminde Kemal Sunal, Münir Özkul, Adile Naşit gibi Türk sinemasının değerli oyuncuları yer alıyor. İşte merak edilenler...

Magazin 28-11-2021 21:46

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı ne zaman ve nerede çekildi? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı oyuncuları kimler?

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi, yazar Rıfat Ilgaz'ın eserinden uyarlanan ve Türk sinemasının değerli yapımları arasında yer alan bir film. 1976 yapımı Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filminde Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit, Tarık Akan gibi usta oyuncular yer alıyor. İşte detaylar...

Magazin 31-10-2021 20:07

Neşeli Günler ne zaman ve nerede çekildi? Neşeli Günler filminin oyuncuları kimdir?

Türk sinemasının önemli yapımları arasında yer alan Neşeli Günler filmi günümüzde de ilgiyle izleniyor. Yeşilçam'ın en sevilen filmleri arasında yer alan Neşeli Günler filminde Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen gibi başarılı oyuncular yer alıyor. İşte merak edilenler...

Magazin 17-10-2021 21:09

Neşeli Günler'in küçük Tuncay'ı son haliyle şoke etti! Bambaşka biri olmuş

1978 yapımı Neşeli Günler filminde küçük Tuncay'a hayat veren çocuk oyuncu Necati Aslan, yıllar içindeki değişimiyle şaşkına çevirdi. Necati Aslan'ı görenler ''bambaşka biri olmuş'' demeden edemedi.

Magazin 04-10-2021 10:46

Ferhan Şensoy fotoğrafta yaşayan tek isimdi! 32 yıl önce...

Usta oyuncu Ferhan Şensoy'un ölümü sanat dünyasını yasa boğdu. Şensoy, 1987 yılında 'İstanbul'u Satıyorum' adlı tiyatro oyununda çekilen fotoğraftaki hayatta olan son kişiydi.

Magazin 31-08-2021 09:45

Bizim Aile filmi nerede ve ne zaman çekildi? Bizim Aile filmi oyuncuları kimdir?

Hafızalardan silinmeyen, Türk televizyonun efsane oyuncularının yer aldığı Bizim Aile filmi bu akşam ekranlarda olacak. Peki Bizim Aile filmi nerede ve ne zaman çekildi? Bizim Aile filmi oyuncuları kimdir? Detaylar haberimizde...

Trend 30-05-2021 16:02

Beyoğlu Güzeli filmi nerede ve ne zaman çekildi? İşte Beyoğlu Güzeli filminin oyuncuları...

Yeşilçam sinemasının unutulmaz filmleri arasına girmeyi başaran “Beyoğlu Güzeli” filmi, günümüzde halen birçok izleyici tarafından beğeni ile izleniyor. İzleyenlere duygusal anlar yaşatan filmin başrollerinde Yeşilçam’ın usta oyuncuları Hülya Koçyiğit ve Tarık Akan yer alıyor. 1971 yapımı filmin yönetmen koltuğunda ise Ertem Eğilmez oturuyor.

Magazin 29-05-2021 11:29

Cüneyt Arkın'ın Münir Özkul anısı duygulandırdı! 'Usul usul saçlarımı okşadı'

Yeşilçam'ın usta isimlerinden Cüneyt Arkın, set anılarını sosyal medya hesabında takipçileri ile paylaştı. Arkın Münir Özkul ile bir karesini paylaşıp duygusal satırlar yazdı.

Magazin 11-06-2020 11:39

Gülen Gözler filmi ne zaman ve nerede çekildi? Gülen Gözler konusu nedir, oyuncuları kimler?

Türk sinemasının efsane filmlerinden olan Gülen Gözler her yayınlandığında izleyicileri ekran başına kilitliyor. Gülen Gözler filmi bu akşam da Show TV ekranlarında yayınlanıyor. Birbirinden ünlü isimlerin oynadığı Gülen Gözler filmi nerede ve hangi yıl çekildi? Gülen Gözler konusu ne? Gülen Gözler filminde oynayan oyuncular kim? İşte detaylar…

Magazin 10-05-2020 20:39

Münir Özkul, vefatının 2. yılında anıldı

Münir Özkul'un kızı Güner Özkul: - "O dönemlerde canlandırdığı karakterlerle babam toplum tarafından çok sevilmiş, çok kabullenilmiş ve babamı hep o filmlerdeki gibi biliyorlar. O filmlerdeki gibi hatırlıyorlar. Öyle hatırlamaya da devam etmek istiyorlar" - Oyuncu Engin Çağlar: - "İlk beraber oynadığımız film 1969'daydı. Münir Özkul ismini duyunca hemen 'tamam' demiştim"

Magazin 09-01-2020 16:22

Hababam'ın "Hayta İsmail'i", Münir Özkul'u anlattı

Oyuncu Ahmet Arıman: - "Münir ağabey hiçbir zaman sert olamazdı. Sırf Münir ağabey değil, Adile Naşit ve Ertem ağabey de öyle. İnanın onlar emsalsiz insanlardı her konuda. Oyunculuk, bilgi ve insanlık konusunda olağanüstü isimlerdi" - "Onun babacanlığı tarif edilemez, yaşanır. Onun her dakikası büyük bir olaydır" - "Münir ağabey orta oyununun babasıdır, bir meddahtır. Aslında onda ne ararsanız vardır. O günlerle ilgili keşke (kamera arkası) çekimler olsaydı da o sahneleri birbirine nasıl kattığını, koca stadyumdaki izleyicilerin nasıl gülme krizine girdiğini görebilseydiniz"

Magazin 04-01-2020 11:21

GRAFİKLİ - "Türk sinemasının Mahmut Hocası : Münir Özkul"

Usta oyuncu, Ses Tiyatrosu'nda 1948'de sahnelenen "Aşk Köprüsü" ile profesyonel olarak başladığı oyunculuk kariyeri boyunca çok sayıda önemli ödüle sahip oldu - Geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü'nün Kel Hasan'dan devraldığı 50 yıllık simgesel kavuğunu, 1968'de devralan Özkul, 1998'de "devlet sanatçısı" unvanına sahip oldu

Magazin 04-01-2020 11:16

Sanatçı Münir Özkul'u, mezun olduğu okulun öğrencileri andı

Bakırköy İlkokulu öğretmen ve öğrencileri merhum sanatçı Münir Özkul'un mezarını ziyaret etti

Haber 07-01-2019 16:12

Münir Özkul Akademi Beyoğlu'nda anıldı

Film-San Vakfı Başkanı Engin Çağlar: - "Ben hep karşısına geçip nasıl oynuyor, nereden geliyor, yüzünü nereye dönüyor, kamera ile ilişkisi nasıl diye bakardım. Farkında değildi ama bana hocalık yapıyordu" - SE-SAM Başkanı Yılmaz Atadeniz: - "Münir, oyunculuğuna yalnız ses tonu değil his de katıyor. İnanılmaz bir oyunculuk, öyle ki bir yönetmen olarak tarif ediyorsunuz, o da mükemmel bir şekilde oynuyor. Yani size sanki yaşanmış bir olay gibi intikal ettiriyor"

Haber 05-01-2019 21:51

Münir Özkul kabri başında anıldı

Sanatçının ölümünün birinci yılı dolayısıyla Bakırköy Mezarlığı'ndaki kabri başında anma programı düzenlendi - Münir Özkul'un kızı Güner Özkul: - "Babam ve arkadaşları, canlandırdıkları karakterler ve bize aşıladıkları değerlerle sonsuza dek kalbimizde yaşayacaklar"

Haber 05-01-2019 16:11

Türk tuluatının unutulmaz oyuncusu: Münir Özkul

"Mahmut Hoca "ve "Yaşar Usta" tiplemeleriyle Türk izleyicisinin kalbinde yer edinen usta oyuncu Münir Özkul, vefatının birinci yılında yad ediliyor.

Trend 04-01-2019 15:12

"Türk tuluatının unutulmaz oyuncusu: Münir Özkul"

Usta oyuncu Ses Tiyatrosu'nda 1948'de sahnelenen "Aşk Köprüsü" ile profesyonel olarak başladığı oyunculuk kariyeri boyunca çok sayıda önemli ödüle sahip oldu - Geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü'nün Kel Hasan'dan devraldığı 50 yıllık simgesel kavuğunu, 1968'de devralan Özkul, 1998'de "devlet sanatçısı" unvanına sahip oldu

Haber 04-01-2019 11:34

Münir Özkul kabri başında anılacak

Tiyatro sanatçısı Münir Özkul, vefatının 1. yılında Bakırköy Mezarlığı'ndaki kabri başında yad edilecek

Haber 03-01-2019 13:40

2018'de sanat dünyasının çok sayıda önemli ismi hayatını kaybetti

Münir Özkul, Nuray Hafiftaş, Prof. Dr. Semavi Eyice, Prof. Dr. Fuat Sezgin, Cemal Safi, Ara Güler, Aram Gülyüz, Burt Reynolds ile Aretha Franklin, 2018'de hayatını kaybeden ünlüler arasındaydı

Haber 24-12-2018 11:33

2018 yılında aramızdan ayrılan ünlü isimler

2018 yılında sevdiğimiz pek çok isme veda ettik...

Magazin 10-12-2018 11:52

İstanbul'da sokak isimleri değişti: Uğur Mumcu, Hrant Dink, Eren Bülbül...

İstanbul'da 90 sokağın ismi değiştirildi. Aralarında Uğur Mumcu, Hrant Dink, Münir Özkul, Yaşar Kemal ve 15 yaşında şehit olan Eren Bülbül’ün de bulunduğu bir çok önemli isim, İstanbul’un sokaklarında yaşayacak.

Haber 13-10-2018 10:52

Kurban Bayramı’nda Açık Havada Film Keyfi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından açık havada düzenlenen “Yeşilçam Film Günleri”Kurban Bayramı’nda da devam...

Yurthaber 16-08-2018 12:44

43 yıl sonra bir araya geldiler! İşte Hababam Sınıfı öğrencilerinin son halleri

Antalya'da açılan 'Hababam Sınıfı Müzesi', sinemanın klasikleşen eserinde rol alanlardan hayatta kalan 10 oyuncusunu, 43 yıl aradan sonra yeniden bir araya getirdi.

Magazin 09-08-2018 15:25

Festivalin 3’üncü Gününde Ahmet Kural İle Murat Cemcir’den Kahkaha Tufanı

Bozüyük Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Bozüyük Metristepe Sinema Festivali’nin 3’üncü gecesinde ’Ailecek Şaşkınız’...

Yurthaber 31-07-2018 15:01

Kepez’de ‘hababam Sınıfı Müzesi’ Açılıyor.

Kepez Belediyesi’nin kültür ve sanat hizmeti etkinliklerine katkı vermek amacıyla, Amir Ateş Semt Konağı’nda oluşturduğu,...

Yurthaber 29-07-2018 11:15

Güner Özkul: Babam Yaşar Usta ya da Mahmut Hoca değildi

Münir Özkul'un kızı Güner Özkul, babasını ve onunla olan ilişkisini Esquire dergisine anlattı

Magazin 25-06-2018 13:56

Yeşilçam Yeniden Canlandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Tiyatro Topluluğu ‘Yeşilçam’ adını taşıyan oyunu büyük bir...

Yurthaber 14-06-2018 11:21

“mahmut Hoca" Çankayada

Türk sineması tarihinin unutulmayan filmi Hababam Sınıfı’nın efsanesi Mahmut Hoca’ya hayat veren Münir Özkul’un adı...

Yurthaber 08-06-2018 11:38

Münir Özkul’un Kızını Duygulandıran Sürpriz

Cihangir Semt Konağında düzenlenen Pilav Günleri etkinliğinde sahneye çıkan anaokulu öğrencileri Hababam Sınıfı gösterisiyle büyük...

Yurthaber 05-05-2018 10:30

Tokat’ta ’ekmek Arası’ Tiyatro

Tokat’ta Tiyatro Sanatçısı Kemal Atangür sahibi olduğu lokantanın altına kurduğu oda tiyatrosuyla her hafta sanatseverlerle...

Yurthaber 17-04-2018 09:38

Hababam Sınıfı Gibi Derslerini Okul Bahçesinde Yapıyorlar

Tokat’ta ilkokul öğrencileri ’Hababam Sınıfı’ filminde olduğu gibi derslerini okul bahçesinde kurulan sıralarda yapıyor.Tokat Özel...

Yurthaber 16-04-2018 09:12

Münir Özkul Dünya Tiyatrolar Günü’nde Unutulmadı

Büyükçekmece Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Türk tiyatrosu ve sinemasının duayen ismi Münir Özkul’u...

Yurthaber 27-03-2018 23:15

Münir Özkul, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde anıldı

Münir Özkul, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde anıldı

Haber 27-03-2018 23:11

Münir Özkul Kreşi 20 Mart’ta Açılıyor

Muratpaşa Belediyesi’nin 5 derslik ve 2 uyku odasıyla 100 öğrenci kapasiteli Bayındır Mahallesi Münir Özkul...

Yurthaber 10-03-2018 12:30

Ali Kırca: 'Selfie’nin mucidi Münir Özkul’dur'

Geçen ay hayatını kaybeden Münir Özkul, Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen “Hayat Meydanı” etkinliğinde anıldı. Ali Kırca, sunuculuğunu üstlendiği organizasyonda, Özkul’un selfie’nin mucidi olduğunu söyledi.

Magazin 27-02-2018 12:01

Münir Özkul, Kartal'da anıldı

Geçen ay hayatını kaybeden Özkul, "Ali Kırca ile Hayat Meydanı Söyleşisi" programında Kartal'da yad edildi

Haber 26-02-2018 20:58

Miniklerin Mobilyaları Fen İşleri’nden

Muratpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ahşap atölyesi, Münir Özkul Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin tüm mobilyalarını...

Yurthaber 21-02-2018 13:50

İlyas Salman’dan Yeni Nesil Oyunculara Eleştiri

Bir radyo programına katılan ünlü aktör İlyas Salman, yeni nesil oyuncuları yeterli bulmadığını söyledi. Salman,...

Yurthaber 29-01-2018 15:25

Münir Özkul Adı Muratpaşa’nın Kreşinde Yaşayacak

Muratpaşa Belediyesi’nin Bayındır Mahallesi’nde inşaatı devam eden sosyal kreşine 5 Ocak’ta hayata veda eden Hababam...

Yurthaber 27-01-2018 11:36

Ünlü Oyuncu Adını Taşıyan Tek Tiyatroyu Göremeden Hayatını Kaybetti

Usta Oyuncu Münir Özkul, Türkiye’de 20 yıldır kendi adını taşıyan tek oda tiyatrosunu göremeden hayatını...

Yurthaber 17-01-2018 10:53

Münir Özkul İçin Sahne Aldılar

Bergama Kültür Merkezi BerKM, 5 Ocak’ta 93 yaşında yaşamını kaybeden Yeşilçam’ın efsane ismi Münir Özkul...

Yurthaber 16-01-2018 13:09

Duayen Gazeteci Baki Avcı Son Yolculuğuna Uğurlandı

Tecrübeli gazeteci Baki Avcı, Ataşehir’de düzenlenen cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.Geçirdiği kalp krizi sonrası...

Yurthaber 15-01-2018 18:11