HABER

Murathan Mungan belediye başkanlığına aday

Şair ve yazar Mungan, "AB'ye katılacak Türkiye, eşcinsel belediye başkanlarına hazır olmalı" diyen Yeşiller Partisi Başkanı Bendit'i Meclis'te gördü, "Ben aday olurum" dedi.

BİR süredir Türkiye'de olan Avrupa Parlamentosu Yeşiller Partisi Eş Başkanı Daniel Cohn Bendit, önceki gün TBMM'de temaslarda bulundu. Önce AKP ve CHP'lilerle görüştü, ardından da ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ile DTP'lileri ziyaret etti. İşte Murathan Mungan'ın 'başkan adaylığı' da bu ziyarette gündeme geldi.

DTP VE ÖDP: DESTEKLERİZ

DTP'lilerin yanında olan Mungan, Bendit'e tanıştırıldı. Sohbet sırasında söz Bendit'in, "Eğer Türkiye'nin AB'ye katılması söz konusu olacaksa, ileride tıpkı Paris ve Berlin'in belediye başkanları gibi, İstanbul'un da eşcinsel bir belediye başkanı olabileceğini hazmetmek durumundadır" sözlerine gelince Murathan Mungan, Bendit'e, "Ben aday olabilirim" dedi. Sözleri gülüşmelere yol açan Mungan'ın adaylığı DTP ve ÖDP'den de ‘jet hızıyla' destek buldu. Kuliste bir grup gazetecinin konuya ilişkin sorusunu yanıtlayan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, "Böylesine değerli bir şair ve yazarı biz destekleriz. Keşke aday olsa, solun da desteğini alır" sözlerine, DTP'li Sırrı Sakık da, "Ölümüne destekleriz" yanıtını verdi.

68 HAREKETİNİN DEVRİMCİ LİDERİ

‘EŞcİnsel başkana hazır olun' sözleriyle olay yaratan Avrupa Parlamentosu Yeşiller Partisi Eş Başkanı Daniel Cohn Bendit, dünyayı sarsan 1968 öğrenci hareketlerinin başındaki devrimci isimdi. O dönemler 'Kızıl Dany' lakabıyla anılan Bendit, geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilere hitap ederken, şunları söylemişti:

"Türkiye'nin AB'ye katılması söz konusu olacaksa, Paris ve Berlin'in belediye başkanları gibi İstanbul'un da eşcinsel bir belediye başkanı olabileceğini hazmetmek durumundadır. Modern çoğulcu toplumlarda bu çok tabiidir. Göreve gelen kişinin eşinin türbanlı mı olduğu ya da bir kadın yerine bir erkekle mi birlikte olduğu önemini yitirir."

Geri Dön