HABER

Mürettebat sayısında çelişki

TRABZON (İHA) - Ukrayna'nın Sokolniki Havalimanı'ndan kalktıktan sonra Trabzon'da yakıt ikmali yapan ve daha sonra dün akşam Türkiye saati ile 18.00 sularında İran'ın İsfahan Havalimanı'na inişi sırasında Erbistan dağlarına çarparak infilak eden Aeromist Kharkiv Havayolları'na ait AN-140 tipi yolcu uçağında bulunan mürettebat konusunda çelişkili açıklamalar yapılıyor.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Trabzon Havalimanı'na verilen bilgilerde, uçakta 6'sı Rus toplam 42 Ukraynalı yolcu bulunduğu ve 6 mürettebatın görev yaptığı bildirilirken, İran'dan gelen bilgilerde ise 42 yolcu ile 4 mürettebat bulunduğu kaydedildi. Fazla bildirilen 2 mürettebatın akibetinin ne olduğu konusunda henüz bir açıklama yapılmazken, uçakta İran-Ukrayna ortak yapımı İran-140 tipi uçağın ilk uçuş törenine katılmak üzere İran'a gitmekte olan Ukrayna Havacılık Endüstrisi yetkililerinin bulunduğu öğrenildi. Siyasi uzmanlar, İran-Ukrayna yakınlaşmasını ve işbirliğini istemeyen güçlerin uçağı bu nedenle düşürmüş olabileceği iddiasında bulunuyor.

Ukrayna'nın Sokolniki Havalimanı'ndan İran'ın İsfahan kentine gitmek üzere dün saat 11.00'de havalanan yolcu uçağı, saat 13.55'de Trabzon Havalimanı'na yakıt ikmali için inerken, uçağın yaklaşık bir saat Trabzon Havalimanı'nda kaldığı bildirildi. Yakıt ikmali sırasında uçaktan inen yaklaşık 10-15 kişilik iyi giyimli bir grubun apronda dolaştıkları, resim çektirdikleri ve sohbet ettikleri öğrenildi. Havalimanı yolcu salonuna girmeyen bu kişilerin uçağın havalanmasından kısa bir süre önce tekrar uçağa bindikleri belirtildi. Uçağın saat 14.45'te Trabzon'dan İran'a havalandığı ve (TSİ) 18.00'de İsfahan Havalimanı'na inişi sırasında Erbistan dağlarına çarparak infilak ettiği bildirildi.

Aeromist Kharkiv Havayolları'na ait uçağın düşmesinin ardından araştırmalara başlanırken, İranlı yetkililer, cesetlerin tanınmayacak halde olduğunu ve uçağın parçalarının kilometrelerce uzağa dağıldığını belirttiler. Uçağın çarpmadan önce mi yoksa sonra mı infilak ettiği konusunda henüz bir açıklama yapılmazken, İran'daki Ukrayna elçiliği yetkililerinin de olay yerinde incelemelerde bulundukları öğrenildi.

52 yolcu ve 21 ton yük kapasitesine sahip olan Antonov 140 tipi yolcu uçakları, 3 ton yakıt alabiliyor ve havada 4 saat kalabiliyor. Saate 575 km hız yapabilen uçaklar, Ukrayna'da üretiliyor. Şimdiye kadar Antonov Havacılık Şirketi tarafından An-2, An-26, An-32 ve An-140 tipi yolcu uçağı üretimi yapılırken, An-12 kargo uçağı da üretiliyor.

Son 6 yılda dünyanın çeşitli yerlerinde 6 tane Antonov tipi yolcu uçağı düşerken, bu kazalarda toplam 438 kişi hayatını kaybetti. Bu yıl içinde Antonov tipi uçaklardan 4 tanesi düşerken, biri düşme tehlikesi atlattı. Düşen Antonov tipi yolcu uçaklarının kronolojisi şöyle:

8 Ocak 1996 : Zaire-Kinshasa, Antonov-32, 350 ölü
1 Kasım 2000 : Angola, Antonov 26, 48 ölü
28 Ocak 2002 : Angola, Antonov 12, 30 ölü
14 Eylül 2002 : Rusya'nın Sibirya Bölgesi'nde, An-2, 10 ölü
9 Kasım 2002 : Türkiye-Antalya, An-26, 28 yaralı
23 Aralık 2002 : İran-İsfehan, 46 ölü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön