'Müslüman alimler'den "cuma eylemi" çağrısı

Müslüman Alimler Birliği, Mısır'da yaşanan olayları kınamak için bütün İslam dünyasını Cuma günü meydanlarda miting yapma çağrısında bulundu.

Mısır’da darbe yönetimi tarafından halka karşı yapılan katliamı kınayan bir basın açıklaması yaptı. İHH İnsani Yardım Vakfı’nda düzenlenen basın açıklamasına Dr. Nefvay Tekruri, Muravvaeh Nassar, Dr. İslam Alghamy, Abdulvahap Ekinci, Dr. Unciş Elhatip ve Hamdi Aslan’ın yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı. Müslüman Alimler Birliği adına Nefvay Tekruri Arapça bir basın bildirisi okudu.

Ardından okunan basın bildirisine Türkçe’ye çeviren Hamdi Aslan, "Zulmü ve diktayı reddeden ve günlerce meydanlarda nöbet tutan Mısır halkını selamlıyoruz ve aziz Mısır’ın bütün evlatlarına diyoruz ki: Meydanlara ve alanlara inmeniz şer’i görevinizdir. Böylece siz oralarda zulme ve diktatörlüğe karşı çıkıp nöbet tutan eylemcilere destek vermiş olacaksınız. Darbeciler sizi şiddete ve bütün Mısır’ı tehlikeye sokacak bir döneme çekmek isteseler de eylemin barışçıl özelliğini korumaya dikkat edin. Yoksa özgürlüğünüz ve şerefiniz tehlikededir.Mısır’daki darbeci rejimin işlediği suç, Suriye’deki Esed rejiminin suçuna benziyor. Bütün ümmet bilsin ki, bu suçlular gurubu aynı yapıdadır. Bunlar o halklara ait değillerdir, o halkları temsil etmiyorlar. Kendi halklarına karşı işledikleri bu suçlar sırasında o kadar korkak ve adi duruma düşüyorlar ki suçlu siyonizmle ortaklaşa çalışmaktan çekinmiyorlar. Bu rejimler kendi halklarına karşı aslan kesilir, siyonistler karşısında kuzu gibi uslu dururlar. İşte bu yüzden onları ve onlara itaati hangi gerekçe ve iddia altında olursa olsun reddetmek gerekir" dedi. Türkiye’nin yaptığı çağrının önemli olduğunu vurgulayan Hamdi Aslan, "Türk Hükümeti’nin akan kanın derhal durdurulması için Arap Birliğine ve uluslararası topluma yaptığı çağrıyı, Mısır topraklarındaki katliamı reddeden Katar’ın tavrını çok önemli buluyoruz. Bütün İslam Milletleri, katliamın durdurulması için bütün güçleriyle bu yönde bir araya gelmelidir. Mısır’daki bu kanlı olayları finans ve başka şekilde destekleyen, darbeci suçlulara arka çıkan yöneticileri de bu batıl ve yanlıştan dönmeye, Mısır halkına zarar vermekten kaçınmaya çağırıyoruz. Mısır’da alevlendirdikleri bu ateşin ilk defa onları yakabileceğini belirtiyoruz ‘’ diye konuştu. İslam Dünyası’na çağrıda bulunan Aslan, "Mısır’daki katliamdan duyulan öfkeyi ifade ve Mısır Halkı’na ve barışçı oturma eylemlerine katılanlara destek vermek için, halklarımızın zulme ve diktatörlüğe boyun eğmeyi asla kabul etmeyeceğini ilan etmek üzere bütün İslam dünyasını yarın Cuma günü, bulundukları yerlerdeki meydanlarda ve miting alanlarında gösteri düzenlemeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler