HABER

''Müslüman dünya yanlış algıları düzeltmeli"

İstanbul (AA)- Diyanet İşleri başkanı Ali Bardakoğlu, "Bugün için Müslüman dünyanın din, tarih, kültür ve medeniyetinin zenginliklerini çağdaş metotlarla kendisi için araştırıp ortaya koyması ne kadar elzemse, bu zenginliği dünyaya anlatmak, yanlış algıları düzeltip doğruları pekiştirmek o denli vazgeçilmez, ortak bir sorumluluktur" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının ev sahipliğini yaptığı "Afrika Kıtası Müslüman Ülke ve Toplulukları Dini Liderler Toplantısı", Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen törenle başladı.

İslamın insana sadece inanmayı değil, inancın, bilgi ve düşüncenin gösterdiği hedefleri ve değerleri hayata yansıtmayı da samimi dindarlığın parçası saydığını vurgulayan Bardakoğlu, bunun için İslamın insanlığa doğru inanma, düşünme, bilgilenme ve doğru yaşama daveti yaptığını, aklını kullanmayı, vicdanına kulak vermeyi, kendi aleyhine de olsa adalet ve hakkaniyetten ayrılmamayı öğütlediğini anlattı.

Bardakoğlu, "İslamın ve İslam dünyasının saygın konumunun görmezden gelinmesi, hatta tam tersine İslama karşı, onun özüyle bağdaşmayan ithamlar ve genellemelerin sürekli gündemde tutulması hepimizi son derece üzmektedir. Bu tutum, ayrışmayı ve karşılıklı güvensizliği beslediğinden, dünya barışını da
ciddi ölçüde tehdit etmektedir" dedi.

Bardakoğlu, İslamın doğru anlaşılması ve anlatılmasındaki sorumluluk kadar, insana, onun hayatına, onuruna ve inanç özgürlüğüne sahip çıkmanın da yine dini liderlerin ve İslam bilginlerinin vazifesi olduğunu dile getirerek, insanı feda ederek yürütülen menfaat ve ayrımcılık politikalarının tarih sayfalarında kalmış olmasını dilediklerini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön