HABER

Müslüman Kardeşler: Çoğunluğu elde ettik

Müslüman Kardeşler'in partisi, Mısır'daki parlamento seçimlerinin ilk turunda kesinleşemeyen sandalyeler için yapılan oylamalarda milletvekilliklerinin çoğunu kazandığını öne sürdü.

Müslüman Kardeşler'in partisi, Mısır'daki parlamento seçimlerinin ilk turunda kesinleşemeyen sandalyeler için yapılan oylamalarda milletvekilliklerinin çoğunu kazandığını öne sürdü.

Hüsnü Mübarek'in Şubat ayında iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana yapılan ilk seçimlerin resmi sonuçları yarından önce açıklanmayacak. Ancak Özgürlük ve Adalet Partisi, bireysel adaylara ayrılan 56 sandalyeden 36'sını kazandıklarını savundu.

İslamcı grup, sandalye dağılımının parti listelerine göre yapıldığı daha önceki turda, oyların yaklaşık yüzde 37'sini elde etmişti.

Seçim bölgelerinin geride kalan üçte ikisinde, bu ayın sonlarına doğru ve Ocak ayında sandık başına gidilmesi planlanıyor.

Mısır seçim sistemine göre, ülke parlamentosunun alt kanadı Halk Meclisi'ndeki 498 sandalyenin üçte ikisi nispi temsil sistemiyle belirleniyor. Geriye kalan sandalyelerse, en çok oyu alan adayların olacak. Bunun için de adayların oyların yarısından fazlasını almaları gerekiyor.

Geçen haftaki ilk tur seçimlerde sadece 4 sandalyenin kesin sahipleri belli olmuş; geriye kalan 52 milletvekili için ikinci tur seçimler bu hafta Pazartesi ve Salı günlerine kalmıştı.

Özgürlük ve Adalet Partisi'yle, seçimden yüzde 24 oranında oy toplayarak ikinci parti durumunda çıkan aşırı muhafazakar en-Nur Partisi, 24 sandalye için mücadele verdiler.

'Gökkuşağının tüm renkleri' En-Nur Partisi sözcüsü Yuseri Hamid, Associated Press ajansına verdiği demeçte, ikinci tur oylamalarda en az 5 sandalye daha kazandıklarını söyledi.

Dün, Müslüman Kardeşler'in başkanı Muhammed Bedi, Özgürlük ve Adalet Partisi seçimleri kazanırsa, geniş tabanlı bir koalisyon kuracaklarını açıklamıştı.

Özel televizyon kanalı el-Mehwar'a açıklamalarda bulunan Muhammed Bedi, "Mısır'ı tek başımıza yönetmeyeceğiz. Meclis'te gökkuşağının tüm renkleri yer alacak ve tek bir hedef ve amaç üzerinde anlaşmış olacaklar." dedi.

Bedi, hükümet konusunda halen yönetimi elinde tutan konseyle bir iktidar mücadelesine girmeyeceklerini de belirtti; "Sadece askeri konseyle değil, Mısır'daki tüm gruplarla uyum içinde yaşamalıyız. Aksi halde sonuç sıfır olur." dedi.

Bugün ayrıca Başbakan Kemal el-Ganzuri yeni hükümetteki bakanların büyük bir bölümünü açıkladı.

Yeni hükümette eski bakanların çoğu yerleri korumaktaysa da, Maliye Bakanlığına Mümtaz el-Said'in getirildiği kaydedildi. Yeni içişleri bakanının ise hükümetin yemin törebi sırasında açıklanacağı kaydedildi.

Mübarek yönetimi sırasında da başbakablık yapmış olan 78 yaşındaki Ganzuri, geçen ay protestocularla güvenlik güçleri arasında çıkan kanlı olaylardan sonra bir "milli selamet hükümeti" kurmakla görevlendirilmişti.

Geri Dön