Mustafa Avkıran kimdir?

Mustafa Avkıran kimdir?

Oyuncu Mustafa Avkıran 1963 yılında Gaziantep’te doğdu. 1983’te Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı bölümünü bitirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda aldığı yüksek lisans eğitimi sırasında İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı.

İlk rolünü aldığı 1987 yapımı Ateşten Günler dizisinden sonra Yılan Hikayesi, Kınalı Kar, Yaprak Dökümü, Av Mevsimi, Delibal, Azize Çukur birçok dizi ve film projesinde rol aldı.

1995 yapımı Sokaktaki Adam filmi ile Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Oyunculukla beraber yönetmenlik de yapan Mustafa Avkıran 1994’te İsmet Küntay En İyi Yönetmen Ödülüne layık görüldü. Antalya Devlet Tiyatrosu’nda 1993-1995 yılları arasında 2 yıl müdürlük yaptı. 1993’te evlendiği oyuncu Övül Avkıran ile Ayaz isimli bir çocukları oldu.

Naz Erayda ve eşi Övül Avkıran ile beraber 1995’te Antalya 5. Sokak Tiyatrosu'nu kurdu. 5 yıl sonrasında İSM 2. Kat ve Tiyatro Oyun evini kuran Murat Avkıran Garajistanbul’da sanat yönetmenliği görevi yaptı. Dizi ve film projelerinde yer almaya devam etmektedir.

Mustafa Avkıran Haberleri