SPOR

CANLI

Mustafa Cengiz: Galatasaray satılırsa bırakırım!

Galatasaray Şubat Ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşan kulüp başkanı Mustafa Cengiz önemli ifadeler kullandı.

Mustafa Cengiz: Galatasaray satılırsa bırakırım!

Galatasaray Şubat Ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı başladı. Kulüp başkanı Mustafa Cengiz ve Yönetim Kurulu’nun yer aldığı toplantıya eski başkan Dursun Özbek de katıldı. Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, gündemi okuyarak, divan kurulunun açılışını yaptı.

Konuşma yapan kulüp başkanı Mustafa Cengiz önemli ifadeler kullandı:

'Dağ gibi sorunlar var'

"Galatasaray, Türkiye'nin en şeffaf kulübüdür. Bütün hesaplar konsolide olarak açıklanır. Galatasaray'ın önünde dağ gibi sorunlar var. Bu yalnızca bir önceki yönetimden kaynaklanmıyor, geçmişe de dayalı. 60 milyon TL'ye yakın ödeme yaptık. Transfer yapabilmek için 19 milyon TL vergi ve sigorta borcunu derhal ödedik."

'Bu kadarını beklemiyordum'

"Eski 2 futbolcunun alacakları ödenmediği için federasyondan transfer yasağımız vardı. Bu 2 futbolcuya toplam 22 milyon TL ödedik. Göreve geldik kasaya baktık 5 kuruş yoktu. Bu kadarını beklemiyordum. Biz sızlanmayı, ağlamayı sevmiyoruz."

'Manavda karpuz satmıyoruz!'

"Hızla çalıştık ve aynı gün borçsuzluk kağıdını alarak Japon futbolcu Nagatomo'yu transfer ettik. Ndiaye'yi biz göndermedik. Menajeri zorladı ve götürdü. Ne biz, ne de Fatih hoca gitmesini istemedi. Ndiaye'nin parasıyla borçları ödediğimiz söylendi. Manavda karpuz satmıyoruz arkadaşlar. Ndiaye'nin parasını tamamen almadık daha. 15 gün içerisinde 18 tane loca sattık. Kulübe küsen taraftarlar yeniden kombine aldılar. 8 milyon 600 bin liralık satış yaptık bu süreçte. Riva ve Florya'da yapılacak konutları en yüksek fiyattan satmak zorundayız."

'Dursun Özbek'in borçlarını ödeyeceğiz'

"Dursun Başkanımı görüyorum orda. Hoşgeldiniz. Kendisinden rica ediyorum, esas alacağını almasında hiçbir beis yok. B grubu hisselerimizde serbest olan 24M’luk bölümünü rehin ettirmiş. 9000tl’lik rehin harcını kulüp ödemiş. Florya'da inşaat alanını artırma konusunda çabalarımız var. Umarım oradan da geliri en maksimum hale getiririz. Epey faktöring borcu ödedik. Önümüzde aşılması gereken maddi sorunlar var. Biz bunların tamamını aşacağız. Dursun Özbek kendi esas alacaklarını istemekte haklı. Bunları ödeyeceğiz. Fakat alacaklarının bir kısmını güvence altına alabilmek için Emlak Konut'tan elde edeceğimiz gelire temlik koydurmuş. 508 milyon TL'si Emlakbank'tan kırdırıldı. Finansal borcumuz 800 milyon TL. Fiili banka borcumuz 183 milyon dolar. Futbolcu cezalarından dolayı Dursun Özbek'in kulübe 28 milyon TL borcu var. Bu paranın bizim kendisine olan 86 milyon liralık borçtan düşülmesini istiyorum."

Kulüp, Çinliler'e satılacak mı?

"Milan Kulübü başkanı geldi, loca verdik. Basında haberler çıktı "Galatasaray satılıyor mu" diye. Ben TRT'de "O Galatasaray satılırsa, Galatasaray'ı bırakırım" dedim."

"Projeler zaten devam eder"

Toplantının sonunda yöneltilen soruları yanıtlamak için bir kez daha kürsüye gelen Mustafa Cengiz, Dursun Özbek'in, kendi döneminde başlatılan projelerin devam ettirilmesi yönündeki sözleriyle ilgili olarak, "Projeler zaten devam eder. Bunlar ne benim ne de Dursun Özbek'in projeleri. Ali Sami Yen başkanımızdan bu yana devredilmiş miraslar. Hizmette, yatırımda, süreklilik esastır." diye konuştu.

Florya'nın taşınması için Kemerburgaz'da inşa edilecek arazinin 150 değil, 101 dönüm olduğunu kaydeden Cengiz, "Kemerburgaz'ın maketini görmüştük. Perşembe günü ihaleye girdik ve araziyi yeni aldık. İnşallah belli bir süreç içinde inşaatını yapacağız. Bu konuda devletimiz bize destek veriyor." ifadelerini kullandı.

Riva ve Florya projelerinin geliştirilmesi için Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile temasta olduklarını yineleyen Cengiz, hedefledikleri noktalara ulaşmaları halinde, sadece Riva'dan elde edilecek gelirle kulübün borçlarını sıfırlayabileceklerini savundu.

Öte yandan, UEFA Finansal Fair Play kriterleri denetimlerine de dikkati çeken Cengiz, şunları söyledi:

"Seçildiğim günün sabahı iki UEFA yetkilisiyle görüşmek durumunda kaldım. Kendimi övmek için söylemiyorum, şu duyumu UEFA merkezinden aldım, 'Biz ilk defa bir başkanla kontak kurabildik.' demişler. Bu çok hoşuma gitti. Dün ya da evvelsi gün, artık günleri karıştırıyorum, Türkiye Futbol Federasyonundaydım. Sağlıklı bir görüşme yaptık. Bu görüşmenin ana teması da UEFA ve Finansal Fair Play'di. Bizler itilmiş kakılmış toplumlar değiliz. Bizim geçmişimiz var. Bize kimse taşra ülkesi muamelesi yapamaz. Mevcut UEFA Başkanı Aleksander Ceferin de çok değerli biri. UEFA yerli yerine oturacak ve bizleri anlayacak. Bize düşmanlığı yok ama mevcut durumu, kendimizi iyi ifade etmeliyiz. Eğer UEFA bizim kanatlarımızı şimdi kırarsa, asla uçamayız. Biz bunun işaretlerini de kendilerine göstereceğiz."

Cengiz'in konuşmasının ardından sona eren divan kurulu toplantısı, yaklaşık 4 saat sürdü. Yaklaşık 400 üyenin katıldığı toplantıda salon tamamen doldu.

DURSUN ÖZBEK: 'GALATASARAY'A HİZMET İÇİN VARIM'

Eski Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, görev yaptıkları sürede kulübe sağladığı kasa kolaylığı ve kefaletle ilgili olarak, "Hiçbir zaman alacaklarım konusunda Galatasaray'ı zora sokacak bir uygulama içinde olmayacağım." dedi.

Gayrettepe Dedeman Otel'de gerçekleştirilen şubat ayı olağan divan kurulu toplantısında konuşan Özbek, sarı-kırmızılı kulüpte 2,5 yıl başkanlık yaptığını belirterek, "Hayatımın en güzel yıllarını Galatasaray'a hizmet ettiğim dönemde geçirdim." ifadesini kullandı.

Dursun Özbek, görev süresi boyunca birçok projeyi hayata geçirdiklerini dile getirerek, "Bu sezon için de yaptığımız en önemli hizmetlerden biri kurmuş olduğumuz futbol takımı. Geçtiğimiz iki sezonda istediğimiz neticeleri alamadık. Dolayısıyla bu sezon şampiyon olması için bir takım kurduk. Çok da başarılı gidiyoruz. Futbol takımını oluşturan değerli kardeşlerime ve sevgili Fatih hocaya teşekkür ediyorum. Onlar bizi sezon sonunda şampiyonluğa taşıyacaklar. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.

Kendisine yönelik eleştirilerin olduğunu belirten Özbek, Galatasaraylı bir ailenin çocuğu olduğunu kaydederek, "Her zaman Galatasaray'a hizmet etmiş bir ailenin çocuğuyum. Hizmet edebileceğimiz her konuda biz vardık. 1986 senesinde Dursun Özbek (yeğeni) Galatasaray'ın futbolcusuydu, sahada vefat etti, Galatasaray için canını verdi. Ondan sonra iş hayatına atıldığım dönemlerde okula, üniversiteye sayısız hizmetlerim var. Daha sonra spor kulübüne hizmetlerim var. Ben de her şeyimi Galatasaray'a borçluyum." değerlendirmesinde bulundu.

"Galatasaray'ı zora sokacak uygulama içinde olmayacağım"

Dursun Özbek, görev süresi boyunca kulübe kasa kolaylığı sağladıklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başkanın ortağı olduğu bir kurum kasa kolaylığı yaptı. Elbette buna ihtiyaç vardı. Galatasaray'a 90 milyon lira kasa kolaylığı yaptık, giderken senet de aldık. Bizim yaptığımız sadece kasa kolaylığı mı? İş akışını yapabilmek için de yaklaşık 150 milyon lira da kefaletimiz var. Bunu seve seve verdik. İkisini topladığınız zaman yaklaşık 250 milyon lira. Bugüne kadar size hiç bunu anlatmadım. Ben bu göreve gelmiştim, gereğini yapmak zorundayım. Görevi bırakırken elbet kurumsal bazda yapılan bu kasa kolaylığı ve kefaleti, yasalara uygun şekilde teminat altına almanın gereği var. Sayın Başkan'a da anlattım. Hiçbir zaman alacaklarım konusunda Galatasaray'ı zora sokacak bir uygulama içinde olmayacağım. Buradan da taahhüt ediyorum."

Kulübe 28 milyon lira borcu olduğuna yönelik açıklamaya da değinen Dursun Özbek, "Sayın Başkan, 3 Ağustos 2016 ve 4 Ağustos 2017 tarihli Sportif AŞ Yönetim Kurulu kararlarını okuyup, onları buradan söylenmesinin ne kadar sakıncalı olduğunu göreceksiniz. Konu Galatasaray menfaatleri olduğu zaman ben buradayım, gereğini yaparım. Lütfen o kararları okuyun ve siz de gereğini yapın." ifadelerini kullandı.

Galatasaray Kulübüne kestiği faturalara da açıklık getirmek istediğini anlatan Özbek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Galatasaray'a verdiğim hizmetlerden dolayı kursağıma bir kuruş girmemiştir. Ben otelcilik sektöründeyim, Galatasaray Kulübünün konaklamalarına sponsorum. Galatasaray Lisesi ile Galatasaray Üniversitesinin konaklamasına sponsorum. Onun dışında mesleğimle ilgili her konuda hizmet etmeye çalıştım. Hiçbir birinde kar amacı ve gelir düşünmedim. Ancak bir kurum olduğunuza ve hizmet verdiğinize göre fatura kesmek zorundasınız, yasa böyle. Kestiğimiz faturanın ardından dönemlere yönelik, o çerçevede de bağışlarımızı yaptık. Geçtiğimiz dönem için yaklaşık 6 milyon lira bağışta bulundum."

"Ndiaye için 7,5 milyon avro bonservis verildi"

Dursun Özbek, İngiltere Premier Lig takımlarından Stoke City'e giden Badou Ndiaye transferinde herhangi bir usulsüzlük olmadığını dile getirerek, "Ndiaye için 7,5 milyon avro bonservis verildi. Kendisinin 2 milyon 750 bin avro da maaşı var. Peki neden 12 milyon avro olarak yazarsınız? Neden medyaya servis yapıyorsunuz? İyi bir iş yapmışız. 7,5 milyon avroya almışız, bunun içinde menajer komisyonu ayrıca vardır. Neticede 16 milyon avroya sattığımıza göre, Galatasaray aşağı yukarı 6 ayda 8 milyon avro kar etmiştir. Bu güzel bir iştir." şeklinde görüş belirtti.

Cavanda transferiyle ilgili de spekülasyonlar yapıldığını aktaran Özbek, "Cavanda'nın 1,7 milyon avro boşta kalma bedeli olduğu ve bizim de transferi 1,8 milyon avroya yaptığımız söyleniyor. Böyle bir şey yok. Cavanda transferi 1,8 milyon avroya yapılmıştır, bizzat benim yaptığım bir transferdir. İyi bir transfer değildir. Yaptığımız hatalardan biri de bu transferdir. Ne yaptığım, kim olduğum bellidir. Hiç öküzün altında buzağı aramayacaksınız. Bu imaları reddediyorum. Galatasaray'ın şeffaflığı herkesin gözü önündedir." diye konuştu.

"Hiçbir dönemde görülmeyen karalama kampanyası var"

Başkanların en önemli görevlerinden birinin de camia içinde kutuplaşmayı önlemek olduğunu vurgulayan Özbek, şunları kaydetti:

"Başkan ile 23 Ocak'ta bir toplantı yaptık. Bazı konuları kısaca kendisine ifade ettim. Galatasaray'ın konularını medya üzerinden konuşmanın kulübe büyük zarar vereceğini anlattım. Peki sonra ne oldu. Bugüne kadar Galatasaray'dan 36 başkan, 87 yönetim kurulu geçti. O dönemlerin hiç birinde görülmeyen bir karalama kampanyası var. Galatasaray'a zarar verecek seviyeye ulaşan bir kampanya. Elbette şahsıma yönelik karalamalar nedeniyle üzüntülüyüm, bununla ilgili hukuki boyutta çalışmaları başlattık. Beni en çok üzen Galatasaray'a verilen zarar. Biz bir spor kulübüyüz, marka değerimiz var. Değerli Başkan size burada büyük görevler düşüyor. Lütfen mümkün olduğu kadar kullandığınız ifadelere dikkat edin. Önümüzdeki ayın başında UEFA'ya gideceğiz. Sayın Başkan, UEFA bir haçlı organizasyonu değil. Galatasaray'a zarar verecek konulardan lütfen sakınalım."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
La mısto persilvanyadan yardım iste nede olsa onursal başkanın
İşte FB ve gs arasındaki fark birisi cebinden milyonlarca TL demiyorum, milyonlarca Euro milyonlarca dolar verir diğer kulüp yöneticileri ne yapiyor elleri ceplerine ya girmez girsede verdiklerini fazlasıyla almak için temlik koydurur yada senet sepet, işlerine girer noterden ihtar cektirirler Reziller Lafa geldimmi kulüpleri için canlarını verirler bunun için en büyük takım FENERBAHÇE
her klüp iç tüzüğü gereği satılabilir.tek biri hariç Galatasaray.kuruluş amacı bile diğerlerinden farklıdır.tüzüğü divanı diğer klüplerden farklı işler.içine girmemiş biri burdan yazarak anlıyamaz
E Milan Başkanı da Dünyadaki en büyük Türk takımı Galatasaray'dan loca almayacak da kiden alacak??? We are the best Galatasaray...
Takım
O
Av
P
Geri Dön