HABER

'Mustafa'dan dava açılacak

Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Can Dündar hakkında, ‘Mustafa’ belgeseli nedeniyle yürütülen soruşturmada verilen ’takipsizlik’ kararını kaldırdı.

Yargıtay onarsa dava açılacak ve Dündar, ’Atatürk’ün hatırasına hakaret’ten 7.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Belgesel hakkındaki bilirkişi raporu ise ’Ata’nın parmakları küt değil ince ve uzun’ gibi tuhaf ifadelerle dolu

Geçen yıl 29 Ekim’de vizyona giren ve Atatürk’ün hayatını anlatan ’Mustafa’ belgeseli büyük tartışma koparmıştı. Belgesel, içki ve ölüm sahneleri nedeniyle Atatürk’ü zayıf göstermekle suçlanmış, bazı çevrelerden tepki toplamıştı. Bu tepkilerden en büyüğü ise Demokratik Kitle Örgütleri Birliği Platformu Genel Başkanı Ali Berham Şahbudak’tan gelmişti. Şahbudak, ‘Mustafa’ filmi nedeniyle Dündar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunda, filmin ’Cumhuriyet ile Atatürk’ün saygınlığını aşındırdığını, bu ulusal değerlerin yıpratılmasının, Türkiye‘nin çözüşmesine ve parçalanmasına neden olacağı’ iddia edildi.

’İçki sofrasından kalkmıyor’

Can Dündar’ın Atatürk’e hakaret ettiği ve tezyif ettiği (küçülttüğü) öne sürülen suç duyurusunda “Belgesel film adı altında Atatürk, içki sofralarından kalkmayan, devamlı sigara içen, kadınlara karşı aşırı zaafı olan bir kişi olarak lanse edilmiştir” denildi. Şahbudak, Dündar’ın, “Atatürk’ü koruma kanununa muhalefet, Atatürk’ün hatırasına hakaret” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Suç duyurusuna takipsizlik

Ankara Başsavcılığı, suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmada öncelikle bilirkişi incelemesi yaptırdı. Bilirkişi raporunda, belgeselde “Atatürk hakkında yanlış, aykırı yorum ve eksik anlatımda bulunduklarının saptandığı” belirtildi. Başsavcılık ise bu raporun dava açılmasına yetmediği, Dündar’ın Atatürk’e hakaret etme kastının bulunmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

Şahbudak karara itiraz etti

Şahbudak, bu karara karşı Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. Mahkemenin görüşünü sorduğu Sincan Başsavcılığı, Ankara Başsavcılığı’nın mahkemenin takdirine bırakılması gereken suç kastına ilişkin değerlendirme yaptığını belirterek itirazın kabul edilmesi gerektiğini bildirdi. Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi de bilirkişi raporunda, belgeselde “Atatürk hakkında yanlış, aykırı yorum ve eksik anlatımda bulunduklarının saptandığı” vurgulandı. Mahkeme, eylemlerin nitelendirilmesi ve kasıtlarının değerlendirilmesi açısından dava açılması gerektiğine işaret ederek ‘takipsizlik’ kararını kaldırdı.

Top Adalet Bakanlığı’nda

Ankara Başsavcılığı ise dava açılması için iddianame düzenleme yerine, karara Yargıtay’da itiraz edilmesi için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Başvuruda, suçtan doğrudan zarar görmeyen bir kişinin yaptığı itirazın geçerli olmadığı savunuldu ve kararın kaldırılması için Adalet Bakanlığı’nın kanun yararına bozma yoluyla Yargıtay’a başvurması istendi. Bakanlık, mahkemenin kararına itiraz ederse Dündar’ın yargılanıp yargılanmayacağına Yargıtay karar verecek. Yargıtay mahkeme kararını yerinde bulursa veya Bakanlık itiraz etmezse Dündar hakkında dava açılacak.

Sigaradan da ceza alabilir

Bu durumda Dündar, “Atatürk’ün hatırasına hakaret” suçundan 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar ve belgeselde Atatürk’ün sigara içen görüntülerine yer verildiği için de Tütün Zararlarının Önlenmesi Hakkında Kanun’a muhalefetten 100 bin TL’ye kadar para cezası istemiyle yargılanacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön