Mutfakta meydana gelen kaynar su yanıkları için 5 ilk yardım müdahalesi

Mutfakta başımıza gelen en sık kazalardan biri de kaynar su yanıklarıdır. Bu kazalara yapılan yanlış müdahale kalıcı cilt hasarları verebilir. Bu sebeple ilk yardım müdahalesinde en doğru yöntemi öğrenmek şart!

Mutfakta meydana gelen kaynar su yanıkları için 5 ilk yardım müdahalesi

Patates

iStock-91383674
Küçük cilt yanığı oluştuysa patatesin bu yanıkları tedavi edici özelliği vardır. Rendelenmiş patates suyunu sıkın ve küçük yanık olan bölgede 15 dakika bekletin.

Hindistan cevizi yağı

iStock-648025136
Küçük yanıklarda etkili olan bir diğer yöntem ise hinditan cevizi yağı. E vitamini, laurik asit ve kaprilik asit içermesiyle yanık bölgeyi hızlı bir şekilde tedavi eder.

Elma sirkesi

iStock-864161384
Elma sirkesinin enfeksiyon önleme ve antiseptik özelliği vardır. Bu sayede küçük yanıkların tedavisinde önemli bir rol oynar. Yanık bölgesine elma sirkesiyle pansuman yapın. Bu pansumanı saat başı tekrar edin.

Çay

iStock-500793997

Birinci derece yanıklarda soğuk su ve çay karışımı kullanılabilir. Siyah çay poşetini birkaç dakika soğuk suda bekletin. Sonrasında yanık bölgede çok bastırmadan biraz bekletebilirsiniz.

Yumurta beyazı

iStock-498711918

Yanık sonrası oluşan ağrıyı hafifletir. Çok çabuk kuruduğu için devamlı olarak tazelenmesi gerekir. Ağrı kesici etkisinin yanı sıra yanık bölgesinde iz kalmasını da önler.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Bu tavsiyeler işe yarayabilir, ancak en kolay ve en basit yolu yanan kısmı soğuk suyun içinde bekletmek: hem ağrıyı anında keser, hemde yanık 1 saat içinde iyileşir. Tabi bu küçük yanıklar için geçerli. Ha birde 15 dakikada bir kullandığımız suyu değiştirmek lazım sonucuna sizde inanamayacaksınız. Çünkü yara tamamen iyileşmiş olacak.
el altında silverdin bulundurun yeter hayat kurtarır mucize bence
10 yumurtayı kırın..yansın iyice..nihayetinde yumurtanın çok az yağı çıkacak..onu alın kuş tüyü gibi bişeyle yanığa sürün..kesinlikle yanık izi kalmıyor..anneler aklınızda olsun..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler