Müzakereler 3 ay sonra başlayacak

Müzakereler 3 ay sonra başlayacak

Lefkoşa - AA- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, BM'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde 3 ay sonra kapsamlı müzakerelere başlanması ve en kısa sürede soruna çözüm bulunması konusunda anlaştı.

Talat ve Hristofyas'ın, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller'in ara bölgedeki ikametgahında yaptığı görüşme sona erdi. Liderlerin görüşmesi 3 saat 10 dakika sürdü. Görüşmenin sonunda ortak açıklamayı Möller yaptı, liderler de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu arada liderler görüşmede Lokmacı kapısının teknik olarak hazır olması halinde en kısa sürede açılması konusunda da anlaştı.Liderler bir sonraki görüşmelerinde, başka kapıların açılmasını da ele alacak.

Talat, daha önceki açıklamalarında, çözümün en geç 2008 sonu olması gerektiğini söylediğini, şimdi en kısa zamanda dediğini belirterek, en kısa sürede kapsamlı çözümü hedeflediklerini kaydetti.

Hristofyas da "Umarız iki eski dost olarak bu görüşmelerin sonunda iki düşman haline gelmeyiz" dedi.

LOKMACI KAPISI AÇILIYOR

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Lefkoşa'daki Lokmacı kapısının kısa sürede karşılıklı geçişlere açılması konusunda da anlaştı. 8 Temmuz anlaşmasında öngörüldüğü gibi teknik komiteler ve çalışma gruplarının oluşturulacağını kaydeden Möller, liderlerin gerekirse yeniden bir araya geleceğini ifade etti.