HABER

"Müzakereler fiilen 2005'te başlar"

LONDRA (İHA) - Avrupa Reform Merkezi (CER), Türkiye'nin Kopenhag Zirvesi'nden olumlu sonuçlarla çıktığına atıfta bulunarak, AB'nin verdiği güçlü taahhüt sonucunda müzakerelerin 2005 yılında fiilen başlayabileceğini açıkladı.

AB ülkelerinin Türkiye konusunda bağlayıcı karar aldığını belirten CER'in açıklamasında, "Aralık 2004'te, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini karşıladığına karar verilmesi halinde, AB'nin, üyeliğe giriş görüşmelerini 'gecikmeksizin' başlatması, AB'nin güçlü bir taahhüdünü yansıtan üsluptur" denildi.

Bu taahhüt sonucunda, müzakerelerin fiilen 2005 yılında başlayabileceği vurgulananan CER açıklamasının devamında, Avrupa Konvansiyonu Başkanı Valery Giscard d'Estaing'in olumsuz yaklaşımının AB'nin Türkiye'ye açık bir tarih vermesinde etkili olduğu belirtildi. Ayrıca, Türkiye'nin, Kopenhag Zirvesi öncesinde, üyelik görüşmeleri için olağanüstü bir çaba sarf ettiğine işaret edilen açıklamada, yeni hükümetin siyasi reformları gerçekleştirmedeki gayretinin AB liderleri tarafından da alkışlandığı vurgulandı. Açıklamada ayrıca, AB'nin, Türkiye'ye, Gümrük Birliği'nin daha da genişletilmesi ve üyelik müzakereleri öncesi daha çok mali yardım önerisinde bulunduğu da hatırlatıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön