Myanmar'da Mahkeme Reuters Muhabirlerini Serbest Bırakmadı

Bir üst mahkeme, alt mahkemenin aldığı kararın doğru olduğuna hükmetti ancak yeniden temyiz başvurusu yapılması yolunu açık bıraktı. İki Reuters muhabiri 7 yıl hapis cezasına çarptırılmışlardı

Myanmar'da Mahkeme Reuters Muhabirlerini Serbest Bırakmadı

Myanmar’da bir üst mahkeme daha önce tutuklanan iki Reuters muhabirinin serbest bırakılması talebini reddetti. Mahkeme 7 yıl hapis cezasıyla yargılanan iki muhabirin suçsuz olduklarına dair yeterince kanıt sunulmadığını belirtti.

32 yaşındaki Wa Lone ve 28 yaşındak Soe Oo Eylül ayında bir alt mahkeme tarafından suçlu bulunmuştu. İki gazeteci hakkında verilen yargı kararı Myanmar’da demokrasinin ilerleyişi konusunda soru işaretlerini arttırırken sivil toplum ve insan hakları örgütleri de yargılamaya tepki gösterdiler.

Başkent Naypyitaw’da görülen davada mahkeme savunma makamının tekrardan başvuru yapabileceğini açıkladı. Buna karşın yargıç Aung Naing 7 yıllık hapis cezasının uygun olduğu kararına hükmetti.

Reuters Sorumlu Müdürü Stephen J. Adler mahkeme kararının ardından yaptığı açıklamada, “Bugünkü mahkeme kararı Wa Lone ve Kyaw Soe Oo’ye yapılan bir diğer haksız uygulama oldu. Onlar tek bir nedenle demir parmaklıkların arkasındalar: O ülkedeki güç gerçekleri susturmak istiyor.

Myanmar’da basın özgürlüğü yok. Myanmar’ın basın ve demokrasiye bağlılığı konusunda ciddi şüpheler söz konusu” dedi.

Geçen ayki duruşmada savunma avukatları polisin bir kurgu yarattığını ve suça ilişkin kanıtları ortaya koyamadığını belirtmişlerdi. Avukatlar iki gazetecinin Myanmar’a ait gizli bilgileri elde ettikleri ve bunu ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye düşürmek adına düşman ülkelerle paylaştıkları iddiasının da yersiz olduğunu ve suçlamaların düşürülmesini talep etmişlerdi.

Buna karşın hükümet adına davaya katılan yasal temsilci Khine Khine Soe ise gazetecilerin gizli dokümanı ele geçirdikleri ve ulusal güvenliğe zarar vermek niyetinde olduklarına dair yeterli kanıt bulunduğunu savunmuştu.

Yargıç da son duruşmada aldığı kararla ilgili olarak gazetecilerin mesleğin etik kurallarına uygun davranmadıklarını söyledi. Hakim ortada savunma avukatlarının öne sürdüğü gibi bir kurgu görmediğini söyledi.

Gözaltına alınmadan önce iki muhabir Reuters adına çalışıyorlardı ve Budist siviller ve güvenlik güçleri tarafından öldürülen 10 Rohingyalı müslüman gence dair bir haber üzerinde çalışıyorlardı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler