HABER

Nabucco'da nihai karar seneye

VİYANA (İHA) - Hazar bölgesi doğalgazının boru hatlarıyla Avrupa'ya taşınması hususundaki dev Nabucco projesi için nihai karar seneye kaldı.

3 bin 300 kilometre uzunluğundaki boru hattının 2012'de tamamlanması planlanıyor. Nabucco, Rus doğalgazına bağımlılıktan kurtulmak isteyen enerjiye aç Avrupa Birliği için hayati ehemmiyette. AB, dünyanın en büyük gaz ihracatçısı olan Rusya'dan gelen gazda zaman zaman meydana gelen kesiklikler ve Rusya'nın ana transit ülkeler Ukrayna ve Beyaz Rusya gibi ülkelerle yaşadığı gerginlikler, Avrupa ülkelerini Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmaya sevk ediyor. Nabucco projesinde, İran gazının da projeye dahil edilip edilmemesi üzerinde tartışmalar yaşanıyor. Kimileri Hazar kaynaklarının yeterli olduğunu savunurken, kimileri de en büyük gaz rezervlerine sahip ikinci ülke olan İran gazının da projeye katılmasının elzem olduğu kanaatinde.

Nabucco projesi için oluşturulan konsorsiyumun Avusturyalı üyesi OMV, nihai kararın önümüzdeki senenin başında verileceğini bildirdi. OMV şirketinin başındaki Werner Auli, WirtschaftsBlatt Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, "Nihai karar 2008'in ilk çeyreğinde verilecek" dedi.

Bu arada, Avusturya'dan OMV, Macaristan'dan MOL, Romanya'dan Transgaz, Bulgaristan'dan Bulgargaz ve Türkiye'den de Botaş'ın oluşturduğu konsorsiyuma 6. üye olarak hangi şirketin katılacağı tartışılıyor. Alman RWE ya da Fransız Gaz de France, 6. üye olarak düşünülüyor.

Geri Dön