Nargile operasyonu

Nargile kafelere uygulanmaya başlanan yasaklar için zabıta denetimlere başladı. Hafta sonu yapılan denetimler sonucu birçok işletme nargile satışını durdurmak zorunda kaldı.

Nargile operasyonu

Zabıta, İstanbul’daki nargile kafelere yürürlüğe giren tebliğle operasyon düzenlemeye başladı. Beşiktaş bölgesindeki nargile kafelere gerçekleştiren operasyon ile ruhsatı olmayan işletmelerin nargile satışı durduruldu. Neredeyse tüm nargile kafeleri denetimlerden etkilenirken nargile satışına devam eden işletmecilere ilk aşamada para cezası kesilecek. Satışa devam eden işletmeler ise mühürlenerek kapatılacak.

SATIŞLAR DURDURULDU

Hürriyet'in haberine göre, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) “Nargilelik Tütün Mamulü İçilen İşyerine Ait Alan/ Alanlara Sunum Uygunluk Belgesi Verilmesi ile Bu Yerlerin İşletilmesinde Uyulması Gerekli Hususlar Hakkında Tebliği” geçen şubat ayında yayımlandı. Yapılan tebliğ ile nargile kafelerin, okullardan en az 200 metre uzağa taşınması beş aylık süre tanındı. Ayrıca kapalı mekalarda nargile içilmesi de yasak. Söz konusu tebligata uymayan işletmelere ilk operasyon geçen gün itibariyle Beşiktaş’tan başladı. İstanbul’un en popüler nargile mekanları olan Bebek’teki Al Faker, Ihlamur Kasrı’ndaki İkram Nargile Kafe ve Beşiktaş çarşındaki Mis Nargile Kafe başta olmak üzere birçok nargile ruhsatı olmayan işletme de satışlarını durdurmak zorunda kaldı.

Cezalar 23 binden başlıyor

Zabıta, ruhsatı olmayan mekanların narigle satışına devam etmesi durumunda 23 bin TL’den başlayan cezalar kesecek. Üç kez para cezası alan mekanlar ise mühürlenecek. İddialara göre şu anda İstanbul’da yaklaşık beş işletmecide nargile kafe ruhsatı bulunuyor.

Şişelere uyarı yapıştırıldı

TAPDK, 27 Temmuz itibariyle işletmecilerin nargile şişelerini ‘uyarılı’ hale getirmesini zorunlu hale getirmişti Yayınlanan tebliğe göre sağlık uyarıları nargile şişesinin biçimine göre silindirik veya konik biçimde olmuştu. Uyarılar, şişelerin ağız bölümünden başlayacak şekilde uygulanıyor. Sağlık uyarılarının basımı için mavi, kırmızı, sarı ve siyah renkler kullanılabiliyor. Şu anda birçok nargile kafede söz konusu uyarılar bulunuyor.

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
HALKIN SAĞLIĞI GÖZETİLEREK YAPILAN BAZI UYGULAMALARA SİYASET YAPMADAN YAKLAŞMAK LAZIM.. ALKOL VE TÜTÜNDEN ŞİFA BULAN İNSAN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM...ALKOLLÜ SÜRÜCÜLER VE SOKAKTAKİ KONTROLDAN ÇIKMIŞ ALKOLLÜLER HEM POTANSİYEL KATİLLERDİR, HEM DE HALKIN HUZURUNU NARALARIYLA, SARKINTILIKLARIYLA, KÜFÜRLÜ KONUŞMALARIYLA KAÇIRAN İT KOPUK SÜRÜLERİDİR..SEVENLER İÇİN SATIŞ YASAĞI YOK..ALIP EVLERİNDE İÇEBİLİRLER..DIŞARDA İÇENLER EVLERİNE TAKSİ İLE DÖNEBİLİRLER..EĞLENMEK, YERİNDE - ZAMANINDA VE DOZUNDA OLURSA ZEVK VERİR, FAZLASI DAİMA BELA GETİRİR, KAN VE GÖZYAŞI GETİRİR....
tebrik ederim
Nargilede mi İçmiyak..
Sigara nargile tütün alkolden daha tehlikeli ve zararlıdır.İçki sadece içene zarar verirken tütün,sigara çevredeki herkese,doğaya zarar verip zeheirlemektedir.İçki haram sigara içkiden bin kat daha haramdır.tamamen yasaklanması gerekir.
çokda iyi olmuş...bide şu sokakda içki içenlere ceza gelse sokaklarda her pisliği yapanlar temizlenirdi. inşallah oda olacak. içki içme demiyoruz. içilen mekanların dışında içip sapıtanlara bu lafım...
sokakta içki içmek zaten yasak sığır
sigarayı çok seviyorum rakıyı çok seviyorum yasaklayanın allah cezasını versin sigarayı ve rakıyı bulanın mekanı cennet olsun nurlar içinde yatsı
alemsin yaw :)
her türlü destek veririm
bende destek veriyorum ama bu kadarıda abartı nargile bir ananedir bizlere osmanlıdan kalma
ESRAR İÇENE NERDEYSE CEZA YOK..DÜNYADA BİZE MAL OLMUŞ TARİHİ ETİKETİ OLAN NARGİLEYE 23000 LİRA VE MEKAN KAPATMA CEZASI.ANCAK BU HÜKUMETİN BECEREBİLECEĞİ SALAK BİR ŞEY..
çapulcu seni nasılda zoruna gitmiş .
İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI HİÇBİR GELENEK VE GÖRENEK OLAMAZ O YÜZDEN BEN BU UYGULAMAYA TARAFIM....
aynen öyle kardeşim katılıyorum. gizli yerlerde için çoluk çocuğu özendirmeyin pis pis dumanınızla kokunuzla.
öyle bir başlık atmışlar ki görende nargile yasaklandı sanır iğrençsin mynet
Evet yine bir komediyle karşı karşıyayız, yine deve kuşu gibi kafayı gömdüler kuma. Nargile sigara gibi her yerde tükete bileceğin bi zıkkım değil, 3 güne bir giderim kafeye arkadaşlarla tavla oynarken içerim ya da evde yakar içerim. Nargile dumanı sigara gibi çevredekini rahatsız etmez ağız kokusu yapmaz ama ne hikmetse o da yasaklanıyo:D (Çapulcu değilim TÜRK milliyetçisiyim TURANcıyım)
esrar, eroin serbest tırlarla getirip götürüyorlar, vergi verip nargile içirmek yasak.! yakında ''s.çmakta yasak mı ? kurban'' diye sorar hale geleceğiz :)
evsun 46 kardesşim eroin nezaman serbest olduda tırlarala getirilip götürülüyor diye konuşuyon anlamayamadık. tam bir chp zihniyetine sahipsin herşeye muhalafet iyide olsa kötüde
bu işi insan sağlığı adı altında ranta bağladılar, dikkat edin yasak yok, ruhsat var. İyi uykular vatandaşa, bakalım daha ne kadar uyur
antalyanın korkuteli şehitler parkına gelsinlerde nasıl çocukların nargile içtiğini görsünler.
oh miss
bencede güzel olmuş.böyle pis duman ve kokuların çıktığı yerler kapatılmalı.git evinde iç istedigini zehirle kardeşim
HA HA HA......BU HÜKÜMET KESİN SEÇİLMEK İSTEMİYOR.ZZZZZZZZZZZZZAAAAAAAALİMMLER
hepimiz ergenekoncuyuz,Türkiye nin her yeri silivri cezaevi.durmak yok cezalara devam
bu daha başlangıç, yasaklamaya devam... bakalım bir sonraki bölümde neler olacak...
Esrara ağırlık verin
KARARIMIZI VERELİM SAĞLIĞA ZARARLI MI ,HARAM MI.SİYASİ BİR MALZEMEMİ.SAĞLIK SA BENİM .HARAMSA İNANÇLARIMA AYKIRI DEĞİL.OLSA OLSA SİYASİ MALZEMEDİR.ZATEN BU DÜNYA NİMETLERİNİ KRAL VE OĞULLARI,BAŞBAKAN VE OĞULLARI,PARTİ VE YANDAŞLARI.DAHA SAYAMADIĞIM DİĞER EKABİR TAKIMLARI YER İÇERKEN; YARIN CENNETTE PEYGAMBER VE TORUNLARI İMAM VE CEMAATLERİ.MÜFTÜ VE YAKINLARI KAYIRILIRKEN BİZİM GİBİ GARİBAN GELMİŞ GARİBAN GİDENLERDE GETİR OĞLUM GÖTÜR OĞLUM KALIYOR.
ahiret hakkında amma atıp tutmuşsun.islamdan bi haber saçmalamışsın . buda chpli olduğunu ap açık belli ediyor.:D
Koskoca nargileyi TV de nasıl mozaikleyecekler o daha merak konusu
METİN AKPINAR - ZEKİ ALASYANIN YASAKLAR ' INI SEYRETMEYEN VARMI YASAKLARA UYULMALIKİ DÜZEN OLSUN , AMA YASAKLAR İLE BERABER NEDEN YASAĞIN ORTAYA ÇIKTIĞI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMELİ TOPLUM. AKSİ HALDE BİLİNÇSİZCE SIRF YASAK KONULDU DİYE TEPKİLER ORTAYA ÇIKIYOR. SONU HÜSRAN , ACI , CAN KAYIPLARI.. YAZIK. İSTİŞARE , EĞİTİM.. SONUÇ KÜLTÜR LAZIM TOPLUMA. BARIŞ KARDEŞLİK İÇİN
Uygulamayı destekliyorum fakat bu işler eğitim ve ikna ile olmalı diyorum. Zira hep yasaklarla büyüdüm. Yasak kelimesi duymak istemiyorum.
KARARIMIZI VERELİM.SİGARA VE ALKOLLÜ İÇECEKLER SAĞLIĞIMIZA MI ZARARLI, HARAM MI , YOKSA SİYASİ BİR MALZEMEMİ?TABİKİ SİYASİ BİR MALZEME .SAGLIKSA SAĞLIK BENİM.KİM NE KARIŞIR.BAHANEYE BAK BAŞKALARI DA BU HAVAYI SOLUYORMUŞ BULAŞIRMIŞ. HARAMSA BENİM İNANÇLARIMA GÖRE DEĞİL.BİRAZDA EMPATİ YAPALIM.BU DÜNYANIN NİMETLERİNDEN KRALLAR VE OGULLARI .BAŞBAKAN VE OĞULLARI.PARTİLER VE YANDAŞLARI.DAHA BİRÇOK EKABİR TAKIMI FAYDALANIRKEN.YARIN CENNETTE PEYGAMBER VE TORUNLARI İMAM VE CEMAATLERİ,MÜFTÜ VE YAKINLARI.YOK CAMİ İMAMI.DERKEN GENE BİZİM GİBİ GARİBAN GELMİŞ GARİBAN GİDENLER GETİR OĞLUM GÖTÜR OĞLUM.
Gecti bolu nun pazari sur katirini nigdeye Gøzunu sevdigimin teknolojisi nargileyi kalem buyuklugunde isteyenin cepine koydu biller.Ne atesi var nede kømuru cek babam cek sadece su oldu harcanan para yerelden alindi internasyonelle akmaya basladi.
SEN ÖNCE TİNERCİLERİ BALİCİLERİ HAPÇILARI TOPLA CEZALA SONRA BUNLARA GEÇ ÇOK ZARARLIDAN İŞE BAŞLASAK DAHA DOĞRU OLUR.
Abartıya gerek yok.içen kendine içiyor kendi hür iradesi ile karısmamak lazım.
he yasak içene hapis cezası var hatta sigara içenede bütün evlerede gizli kamera taktılar sigara ve içki içen tutuklanıyor dimi mynet
Ben desteklemiyorum...Bazı ülkelerde dışarıda sigara içmek yasaktır...Hangisi doğru onu sizin taktirinize bırakıyorum...4+4+4 çokmu doğru bir karardı tek bir eğtimcide bu yasadan hoşnut değil memnun olan tek kişi vardı milli eğitim bakanı sonuş itibariyle alınan her karar ve yasa o günkü durum itabariyle çok doğru kararlar olabilir...Ama zamanla çok yanlış yasa ve kararlar olduğunun bir çok örneğide mevcuttur..
Diğer Haberler