HABER

Nargile sigaradan daha zararlı

Denizli İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, nargilenin sigaradan daha zararlı olduğu belirterek, "Bir nargile içiminde alınan nikotin miktarının 50 adet sigara içilmesi ile alınan nikotin miktarına eşit olduğu tespit edilmiştir" dedi.

Nargile sigaradan daha zararlı

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Denizli İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, "Son dönemlerde kahvelerin, kafelerin reklam aracı olan nargile, özellikle 18 yaşın altındaki gençlerimizi tehdit etmekte olup, onları sigaraya başlatmak için bir araç olarak kullanılmaktadır. Sigara kadar zararlı olan nargilenin akciğer fonksiyonlarını en az yüz 30 oranında azalttığı ve özellikle akciğer, solunum yolu, yemek borusu, ağız ve diş eti kanserine neden olduğu kanıtlanmıştır" ifadelerini kullandı.

Yapılan bir araştırmaya göre nargilenin sigaradan daha zararlı olduğunu belirten Taş, "Nargile dumanının analiz edildiği araştırmada, bir nargile içiminde alınan nikotin miktarının 50 adet sigara içilmesi ile alınan nikotin miktarına eşit olduğu tespit edilmiştir" açıklamasında bulundu.

DENİZLİ (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler