NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye en çok terör saldırısına uğrayan müttefikimiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Evet Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığına dair birçok farklı fikir var ama aynı zamanda Türkiye, değerli bir müttefikimiz ve terörle mücadeledeki rolü önemli" dedi. Stoltenberg, "Türkiye'nin en çok terör saldırısına uğrayan ve 3,6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan müttefikimiz olduğunu kabul etmemiz lazım' ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye en çok terör saldırısına uğrayan müttefikimiz

Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelen Stoltenberg, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulundu.

Stoltenberg, DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi'nin öldürülmesinden dolayı ABD'yi tebrik ederek, "Bu, uluslararası terörle mücadelede çok önemli bir kilometre taşı oldu." görüşünü paylaştı.

'NATO UZUN YILLARDIR OLDUĞUNDAN DAHA GÜÇLÜ'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" ifadesine ilişkin Stoltenberg, "Gerçekte NATO uzun yıllardır olduğundan daha güçlü ve çevik." diye konuştu.

Suriye'nin kuzeyindeki krize yönelik siyasi bir çözüm gerektiğine işaret eden Stoltenberg, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin en çok terör saldırısına uğrayan ve 3,6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan müttefikimiz olduğunu kabul etmemiz lazım. Evet Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığına dair birçok farklı fikir var ama aynı zamanda Türkiye, değerli bir müttefikimiz ve terörle mücadeledeki rolü önemli."

'TÜRKİYE VE ABD ARASINDAKİ KONUŞMALARI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ'

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımının birçok tartışma doğurduğunu kaydeden Stoltenberg, "Türkiye ile ABD arasında patriotlar da dahil olmak üzere savunma sistemleri konusunda süren konuşmaları memnuniyetle karşılıyoruz." ifadesini kullandı.

Öte yandan Stoltenberg, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, görüşmede NATO hükümet ve devlet başkanlarının Aralık başında Londra'da yapacağı toplantıya hazırlanma konusunu ele aldıklarını belirtti.

Twitter paylaşımda Oval Ofisteki görüşme esnasında çekilen bir fotoğrafa da yer veren Stoltenberg, "Başkan Trump'ın savunma harcamaları konusundaki mesajının gerçek bir etkisi oldu, Avrupa ve Kanada'dan 100 milyar dolar eklendi. Bu da NATO'yu daha güçlü kılıyor." ifadesine yer verdi. (AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
15 TEMMUZDA DARBE YAPIN SİZ
türkiyeyi en çok kullananda nato (arkasınd aabd ve batı) Her sıkıntılı yere Türk askeri gönder malieyti 18 dolar abd askerinin maliyeti 99 dolar.türk askeri ucuz.Bizim ahmakalrda sevinsin natoda güçlü bir ülkeyiz diye. Natoya aldılar hemen arkasından kore ye asker gitmesi laızmdı Türkiyeden gitti.Ama türkiye ye yardıma gelince bin dereden su getirip asla yardım etmediler.İşte suriye işte pkk pyd olayı işte doğu akdenizde petrol arama olayı Bizim uşak zihniyetli yöneticiler göbeğinden ekliler batıya dolayısı ile düşmanı dışaırda aramak boşuna
Hangi müttefik,Adam resmen dalga geçiyor.Türkiye Amerikanın terörle el ele oynadığı oyun sahası değilmi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler