HABER

NATO malzemesi taşıyan uçak bekletiliyor

ANKARA (İHA) - Ulaştırma Bakanlığı, NATO malzemesi taşıyan uçağın Azerbaycan'ın henüz uçuş izni vermediği için Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bekletildiğini bildirdi.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ukraynalı Antonov Design Burea Hava Yolları'nın, 18 Ekim 2006 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne başvurarak, 24 Ekim 2006 tarihinde Burgaz-Bişkek arasında An-124 tip ve UR-82027 tescilli uçak ile kargo taşıma ve Türk hava sahasını kullanma talebinde bulunduğu belirtildi. Uçuşa, 19 Ekim 2006 tarihinde müsaade edildiği kaydedilen açıklama şöyle devam etti:
"Kötü hava şartları nedeniyle söz konusu uçak 24 Ekim 2006 tarihinde, mahalli saatle 00.26'da Atatürk Havalimanı'na iniş yapmak zorunda kalmıştır. Daha sonra ekip dinlenmeye geçmiştir. Atatürk Havalimanı'ndaki konma, konaklama ücretlerinin yüksek olması nedeniyle de uçak 24 Ekim 2006 tarihinde Atatürk Havalimanı'ndan mahalli saatle 16.04'te kalkarak Sabiha Gökçen Havalimanı'na 16.25'te iniş yapmıştır. İlgili hava yolu temsilcisinin 26 Ekim 2006 tarih ve mahalli saatle 20.00'de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz'e yapmış olduğu yeni permi başvurusunda, 27 Ekim 2006 tarihi ile Sabiha Gökçen-Bişkek şeklinde uçuş izni talebinde bulunulmuştur. Uçak halen Sabiha Gökçen Havalimanı'nda beklemektedir. Uçağın beklemesinin nedeni, Azerbaycan Sivil Havacılık otoritesinden üst 24 Ekim 2006 tarihinde uçuş müsaadesi almadan sefere başlamış olmasından kaynaklanmıştır. Azerbaycan Sivil Havacılığının tatile girmesi nedeniyle de şu ana kadar üst uçuş müsaadesi alamamıştır. Uçağın NATO malzemesi ile birlikte 19 mürettebat ve 2 askeri personel taşıdığı tespit edilmiş olup, malzemenin Afganistan'daki ISAF Birliğine nakli söz konusudur. Adı geçen hava yolunun, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz'e Sabiha Gökçen-Bişkek veya başka bir noktaya yapacağı yeni uçuş başvurusu yapması durumunda Bakanlığımız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce gerekli uçuş müsaadesi verilecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön