HABER

NATO: Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var

AB Komisyonu Başkanı Juncker, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna gerçekleştirdiği operasyonu bitirmesi yönünde çağrıda bulundu. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı" ifadelerini kullandı.

NATO: Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Barış Pınarı Harekatı’nı durdurma çağrısı yaptı. Juncker, “Türkiye Suriye’deki operasyonu durdursun, güvenli bölge için ödeme yapmayacağız” dedi.

Avrupa Birliği’nden (AB) Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na yönelik ilk açıklama geldi. Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’ye operasyonu durdurma çağrısında bulundu. Juncker konuşmasında, “Türkiye’yi itidalli davranmaya çağırıyorum. Eğer planları güvenli bölge oluşturmaksa, AB’den bunun için ödeme yapmasını beklemeyin” ifadelerine yer verdi.

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, dün yaptığı basın toplantısında, AB’nin Suriye’de çözümün askeri değil, BM kararları uyarınca uygulanacak siyasi dönüşüm süreciyle sağlanabileceğini düşündüğünü söylemişti. Mültecilerin, Suriye’ye koşullar düzeldikten sonra tekrardan gönderilebileceğini ifade eden Kocijancic, mevcut durumda bu koşulların henüz oluşmadığını kaydetmişti.

BM GÜVENLİK KONSEYİ İÇİN ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna başlattığı harekat sonrası, Fransa ve İngiltere BM Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanması için harekete geçti.

BM Güvenlik Konseyi Başkanı Jerry Matjila ise Suriye için itidal çağrısı yaptı. Matjila sivillerin korunması gerektiğini kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi Suriye gündemiyle acil olarak Perşembe günü toplanacak.

İTALYA'DAN İLK TEPKİ

İtalyan Başbakanı Comte ise başlayan operasyonun bölgedeki istikrarı bozma ve sivil ölümlerine neden olmak riski taşıdığını söyledi.

NATO: TÜRKİYE'NİN KAYGILARI MEŞRU

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı" ifadelerini kullandı.

Stoltenberg ayrıca "Türkiye'nin itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum" dedi.

ALMANYA'DAN OPERASYON AÇIKLAMASI

Almanya, saldırıların ülkeyi istikrarsızlaştırdığını ve İslam Devleti örgütünü yeniden canlandırabileceği riskini oluşturduğunu söyleyerek Türkiye'ye Suriye'nin kuzeyine askeri operasyonu durdurma çağrısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas açıklamasında "Türkiye bölgede istikrarsizlığın devam etmesi ve İslam Devletinin yeniden dirilmesi riskini artırıyor. Türkiye'nin saldırısı insani bir felakete ve yeni bir mülteci akınına yol açabilir" dedi.

Maas, "Türkiye'yi operasyonu durdurmaya ve güvenlik çıkarlarını barışçıl bir şekilde sürdürmeye çağırıyoruz" diye ekledi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
ee güzel ülkemi karıştırmak için besledikleri itler için başka ne isteyeceklerdi..
Ne oldu AB ve ABD liler durmadan operasyonu durdrun diyorsunuz yıllardı rbeslediğiniz köpekler geberecek diyemi korkuyorsunuz pislik yaratıklar
bop oyunları bunlar kimse durduramaz ne yazılıp çizilmiş ise isleyecek
Geri Dön