HABER

NATO üyesi olmak için kapımızı çalmıştı! Finlandiya Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı

NATO'ya üyelik süreciyle gündeme gelen Finlandiya, Türkiye'ye yönelik uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı. Helsinki yönetimi, 2019 yılının ekim ayından bu yana, Türkiye'ye ilk askeri ihracat lisansını bu kararla vermiş oldu.

NATO üyesi olmak için kapımızı çalmıştı! Finlandiya Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Rus tehdidine karşı NATO'nun kapısını çalan fakat Türkiye'nin üyelik için şartlar sunduğu Finlandiya'dan dikkat çeken bir hamle geldi. 2019 yılından beri Türkiye'ye silah ambargosu uygulayan Helsinki yönetimi, söz konusu ambargoyu kaldırdı.

Finlandiya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2019’dan bu yana Türkiye'ye uygulanan 'askeri teçhizat ihracatı ambargosunu' kaldırıldığı duyurularak, Türkiye'ye silah satışı için lisans verildiği duyuruldu.

Savunma Bakanlığının Özel Danışmanı Riikka Pitkanen basına yaptığı açıklamada, ihracat lisansının zırh için kullanılacak çeliğin Türk şirketine satılması ile ilgili olduğunu belirterek, "Ekim 2019’dan bu yana Türkiye’ye ticari ihracat lisansı verilmedi." dedi.

1

NE OLMUŞTU?

Finlandiya, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonu nedeniyle Ekim 2019'da Türkiye'ye askeri ihracat için yeni lisansları askıya almıştı. Geçtiğimiz sene eylül ayında ise İsveç, Türkiye'ye askeri ihracat yasağını kaldırmıştı.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımı konusunda Türkiye ile yürüttüğü müzakereler, Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakarak düzenlediği provokatif eylem ve terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının düzenlediği Türkiye karşıtı protestoların ardından çıkmaza girmişti. (İHA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler