NATO'da "Zirve heyecanı"

BRÜKSEL/ANKARA (ANKA) – NATO örgütünü "zirve heyecanı" sardı. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'nın katılımıyla Perşembe günü Brüksel'de başlayacak iki günlük NATO Dışişleri Bakanları toplantısının gündemindeki başlıca maddesini, 2-4 Nisan'da yapılacak Bükreş Zirvesi oluşturacak. 60'dan fazla ülke ve örgütlerin temsil edileceği Bükreş Zirvesi, NATO'nun en büyük zirvesi olacak.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, 6-7 Mart günlerinde düzenlenecek olan NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere bu hafta Brüksel'e gidiyor. Brüksel'deki NATO Karargahında gerçekleşecek olan toplantıda ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da hazır bulunacak. NATO Dışişleri Bakanları toplantısının gündemindeki en önemli maddesini de, 2-4 Nisan tarihlerinde Bükreş'te düzenlenecek olan NATO Zirvesi oluşturacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve ABD Başkanı George W. Bush'un yer alacağı NATO Zirvesi, örgütün şimdiye kadar en büyük zirvesi olacak.

26 ülkenin üyesi bulunduğu NATO'nun Nisan zirvesinde 60'dan fazla ülkenin, uluslararası örgütün ve kuruluşun temsil edilecek. Zirve, Balkanlar'a odaklanacak. Bu çerçevede, NATO'nun 16 bin askerini bulundurduğu Kosova'nın bağımsızlığını ve Sırbistan ile ilişkiler üzerinde durulması bekleniyor. Kosova'yı tanıyan ülkelerin arasında çok sayıda NATO üyesi bulunuyor. 26 NATO üyesinden 16'sı ya resmen tanıdı yada resmen tanıma prosedürünü başlatırken üçü, tanıyacağını açıkladı.

-ÜÇ BALKAN ÜLKESİNE ÖRGÜTE KATILMAYA DAVET EDİLECEK

NATO Zirvesi sırasında ayrıca üç Balkan ülkesi, Arnavutluk, Hırvatistan ve Makedonya'ya örgüte katılmaya resmen davet edilecek. Türkiye, bu ülkelerin üyeliğine büyük destek veriyor. Bükreş Zirvesi'nde ayrıca ortak hedeflerinin ve ortak kriterlerin belirleneceği "Siyasi-askeri Strateji" de onaylanacak. Yeni belgenin, NATO'nun Afganistan'da sürdürdüğü operasyon ile ilgili kararlılığını ortaya koyması açısından büyük önem taşıdığı yorumları yapılıyor.

Afganistan'ın, NATO Zirvesi'nde ele alınacak önemli konular arasında bulunuyor. NATO üyesi ülkelerden Afganistan operasyonuna katkılarını artırmaları, bir kez daha istenecek.