HABER

Nazlıaka, Bakan İslam’ı istifaya davet etti

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 14 Şubat günü katıldığı etkinlik üzerinden kendisine saldırıda bulunanların kötü niyetli kişiler olduğunu vurguladı.

CHP'li Nazlıaka, kadınların cenazelerine katılmadığı, davalarını takip etmediği gerekçesiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ı da istifaya çağırdı.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin ANKA'ya açıklamalarda bulundu. Milletvekili olduğu günden bu yana Parlamento'da kadına yönelik şiddetle mücadele eden biri olduğunu söyleyen Nazlıaka, dün dünyanın birçok yerinde gerçekleştirilen yürüyüşlere ilişkin, "Dünyanın her yerinde 14 Şubat günü kadına yönelik şiddete karşı 1 milyar kadın dans eder. Ben de 'One Billion Rising' etkinliğine her sene destek veririm. Bu senede etkinliğe destek verdim. Etkinlikte yaptığım konuşmama erkek terörünün son kurbanlarından biri olan Sevgili Özgecan'ı anarak başladım. Bu etkinlik kadınların neşe içinde dans ettiği bir etkinlik değildir. Bu etkinlik kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, enseste karşı direnen kadınların sesini duyurmak için düzenlenmektedir" ifadelerini kullandı.

CHP'li Nazlıaka, 14 Şubat günü katıldığı etkinlik üzerinden kendisine saldıranların kötü niyetli kişiler olduğunun altını çizerek, "Bugüne kadar kadın cinayetleri, tecavüzleri, tacizleri ve ensest karşısında üç maymunu oynayanlar bugün ikiyüzlü ahlak anlayışlarıyla sahneye çıkmışlardır. Kadınların tecavüze uğramasının gerekçesini mini etekle, dekolteyle meşrulaştıranlara karşı sus pus olanlar bana saldırarak kendilerini aklamaya çalışmaktadırlar" dedi.

"Kadına yönelik şiddetle mücadelede soru önergeleri vermiş, kanun teklifleri yazmış, davaları takip etmiş, tüm kadın sivil toplum dernekleriyle dayanışma içinde mücadele etmiş biri olarak kötü niyetli kişilerinin saldırılarının kendisini yıldıramayacağını" vurgulayan Nazlıaka, kadınların kahkahasına, kıyafetine, rujuna, doğuracağı çocuğa karışan kişilerin, aslında kadın katillerinin mahkemedeki savunma metinlerini yazan kişiler olduğunu savundu.

Şu anda Mersin'e Özgecan'ın ailesine taziye ziyaretine gitmek üzere yolda olduğunu da söyleyen CHP'li Nazlıaka, "Kadınların cenazelerine katılamayan, davalarını takip edemeyen bir Bakan Ayşenur İslam'ı da derhal istifaya davet ediyorum" dedi. (ANKA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler